NOVINKY

Chytré osvětlení prospívá lidskému zdraví

Chytré osvětlení Smarteon | Kaštanová

Chytré domácnosti od Smarteonu už dnes fungují  podle přirozeného lidského biorytmu - například chytré umělé osvětlení se průběžně mění tak, aby člověka ve správný čas nabudilo k vyšším výkonům, nebo naopak uklidnilo a připravilo na pohádkově klidný spánek. 

Bílá barva světla potlačuje hormon melatonin

Přirozený lidský biorytmus narušují tradiční domy, které fungují pouze na základě protikladů: V noci svítí buďto jasným bílým světlem, nebo vůbec. Jenomže příroda, která po miliony roků utvářela naše předky, prochází daleko širší paletou odstínů. Přirozené venkovní světlo mívá ráno a večer „teplejší” barvy (laděné do žluta nebo červena), naopak uprostřed dne dominují „chladnější” barvy (bílá až modrá). Jde o takzvanou barevnou teplotu světla (též teplotu chromatičnosti), měřenou v kelvinech: Lidský biorytmus se každodenně řídí právě podle těchto „barev”, přičemž důležitou roli hrají hormony – hlavně „aktivní” serotonin a „klidový” melatonin (ačkoli záleží také na kortizolu, který nás ráno budí).

Chytrá domácnost respektuje naše biologické hodiny

Smarteon vyvinul chytrou domácnost, která respektuje naše přirozené „biologické hodiny” a mění barevnou teplotu podle toho, jestli potřebujeme spíše povzbudit, nebo uklidnit. Například když se v noci probudíme, protože potřebujeme do kuchyně pro pití, stačí spustit chodidla na zem a domácnost automaticky rozsvítí slabé diody o barevné teplotě v řádu pouhých stovek kelvinů. Decentní světýlka přitom nerozhodí náš biorytmus, takže po návratu do postele zase rychle usneme. Chytrá domácnost simuluje přírodní světelné, okysličovací, nebo tepelné cykly a tím tvoří prostředí, které je pro lidský organismus přirozené a blahodárné. A taková je chytrá domácnost od Smarteon.

Svůj biorytmus můžete srovnat s následujícím harmonogramem, který vznikl na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, pod vedením profesora Otomara Kittnara.

Chytré osvětlení podporuje melatonin | Kaštanová

Přesvědčte se o schopnostech chytrého osvětlení na vlastní kůži ve Smart Home Atelieru společnosti Smarteon v Centru bydlení a designu Kaštanová

Chci více informací o chytré domácnosti


Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Odeslat zprávu


Značky v novince

Smarteon

Posláním Smarteonu je tvořit ty nejlepší chytré domy na světě. Domy, do kterých je radost se vracet, neboť vám díky automatizaci rutinních úkonů, jako je např. regulace topení, stínění a větrání ušetří mnoho času i starostí. To je navíc jen zlomek z možností, které jejich řešení nabízí, ostatně, přesvědčte se sami - stačí si domluvit jedinečnou interaktivní prohlídku expozice ve Smart Home Atelieru v budově E, v kancelářích v 1. patře. Prohlídku můžete spojit s konzultací vašeho projektu a hned budete vědět, co doma zkrátka nutně potřebujete.

Novinky & akce

Rekonstrukce showroomu Keraservis

Vážení zákazníci,   rádi bychom vás informovali o aktuálních provozních změnách na showroomu Keraservis, kter...

Jaké jsou barvy roku 2024? A jak se vybírají? Inspirujte se!

Rok co rok institut barev Pantone vyhlašuje barvu roku. Ta se stává jakýmsi průvodcem tónů pro designéry, arc...

PF 2024, Vánoční otevírací doba.

Milí přátelé, s koncem kalendářního roku často míváme potřebu ohlédnutí a rekapitulování. Taky to tak máte?  ...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.