Články

Slovinské dny v Brně odstartovaly na Kaštanové

Zahájení Slovinských dnů v Brně | Kaštanová

Ve čtvrtek 13. dubna v brněnském Centru bydlení a designu Kaštanová proběhlo setkání s tématem Česko-slovinské paralely ve stavebnictví a architektuře. Za přítomnosti velvyslankyně Slovinské republiky Tanjy Strniši tak započaly Slovinské dny v Brně. Akce byla organizována honorárním konzulátem v Brně, honorární konzulkou Andreou Ungerovou. Hostitelem akce byl pan Radek Černý ze společnosti Novira Estate SE.

Průvodcem v těchto paralelách se stala držitelka Prešernovy ceny za architekturu Ajda Balderman Plesník. V průběhu dopoledne došlo k představení dvou patentů produktového designera Víta Plesníka. Mezi přítomnými byl také ministr Slovinské republiky pro Slovince v zahraničí a ve světě Matej Arčon.

Ajda Balderman Plesník | Kaštanová

Na setkání bylo prezentováno autorské video, které představovalo divákům souvislosti v architektuře, designu, ale i myšlenkách o dlouhodobé kvalitní práci, které se potkávají mezi Českem a Slovinskem. Video završilo představení dvou patentů Víta Plesníka, z čehož první je Rychle Krychle, stavba pomocí modulárních stavebnic z polymerů, která slouží jako ztracené bednění a skládá se podobně jako stavebnice LEGO. Výhodou materiálu, ze kterého jsou dílce vyrobeny, je jeho cenová dostupnost, nízká hmotnost, dlouhá životnost a nízké dopady na životní prostředí. “Když funkce diktuje formu s ohledem na souvislost vztahů vznikne autentická krása,” říká k patentu Ajda Balderman Plesník.

Druhý patent Athex představuje novinku v provedení pevného závěru, který slouží k ochraně elektrických zařízení proti výbuchu.

Slovinské dny na Kaštanové | Kaštanová

Paralela Česko-slovinských vztahů v oblasti architektury je již velmi dobře zakořeněna. Dědečkem Víta Plesníka byl známý český architekt Zdeněk Plesník, který se výrazně podílel na architektonické tváři Zlína 20. století. Mezi jeho díla patří například Zikmundova vila, Hanzelkova vila nebo budova Dopravního podniku ve Zlíně.

„Setkání proběhlo v prostorách Centra bydlení a designu Kaštanová, které je platformou pro setkávání designérů a architektů, tak aby mohla vznikat diskuze a nové spolupráce, které budou nadále posouvat českou i světovou architekturu,“ uzavírá honorární konzulka Andrea Ungerová.

Více o česko-slovinských paralelách v architektuře se dozvíte ve videu.

Články & akce

Vše, co potřebujete vědět o velkoformátech

Velkoformátové obklady a dlažby jsou dnes synonymem moderní architektury. Díky minimálnímu množství spár a pl...

Rodinný dům z propojených boxů, který mizí v krajině

Moderní rodinný dům, zasazený do borového lesa nedaleko hory Abantos, tvoří soustava vzájemně propojených obj...

Diorit Brno: Moderní bydlení s okny PROGRESS od DAFE-PLAST

Na místě, kde se dřív těžil kámen, dnes stojí dům, který dává prostor světlu, výhledu a tichu. Bytový komplex...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny články, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.