NOVINKY

Slovinské dny v Brně odstartovaly na Kaštanové

Zahájení Slovinských dnů v Brně | Kaštanová

Ve čtvrtek 13. dubna v brněnském Centru bydlení a designu Kaštanová proběhlo setkání s tématem Česko-slovinské paralely ve stavebnictví a architektuře. Za přítomnosti velvyslankyně Slovinské republiky Tanjy Strniši tak započaly Slovinské dny v Brně. Akce byla organizována honorárním konzulátem v Brně, honorární konzulkou Andreou Ungerovou. Hostitelem akce byl pan Radek Černý ze společnosti Novira Estate SE.

Průvodcem v těchto paralelách se stala držitelka Prešernovy ceny za architekturu Ajda Balderman Plesník. V průběhu dopoledne došlo k představení dvou patentů produktového designera Víta Plesníka. Mezi přítomnými byl také ministr Slovinské republiky pro Slovince v zahraničí a ve světě Matej Arčon.

Ajda Balderman Plesník | Kaštanová

Na setkání bylo prezentováno autorské video, které představovalo divákům souvislosti v architektuře, designu, ale i myšlenkách o dlouhodobé kvalitní práci, které se potkávají mezi Českem a Slovinskem. Video završilo představení dvou patentů Víta Plesníka, z čehož první je Rychle Krychle, stavba pomocí modulárních stavebnic z polymerů, která slouží jako ztracené bednění a skládá se podobně jako stavebnice LEGO. Výhodou materiálu, ze kterého jsou dílce vyrobeny, je jeho cenová dostupnost, nízká hmotnost, dlouhá životnost a nízké dopady na životní prostředí. “Když funkce diktuje formu s ohledem na souvislost vztahů vznikne autentická krása,” říká k patentu Ajda Balderman Plesník.

Druhý patent Athex představuje novinku v provedení pevného závěru, který slouží k ochraně elektrických zařízení proti výbuchu.

Slovinské dny na Kaštanové | Kaštanová

Paralela Česko-slovinských vztahů v oblasti architektury je již velmi dobře zakořeněna. Dědečkem Víta Plesníka byl známý český architekt Zdeněk Plesník, který se výrazně podílel na architektonické tváři Zlína 20. století. Mezi jeho díla patří například Zikmundova vila, Hanzelkova vila nebo budova Dopravního podniku ve Zlíně.

„Setkání proběhlo v prostorách Centra bydlení a designu Kaštanová, které je platformou pro setkávání designérů a architektů, tak aby mohla vznikat diskuze a nové spolupráce, které budou nadále posouvat českou i světovou architekturu,“ uzavírá honorární konzulka Andrea Ungerová.

Více o česko-slovinských paralelách v architektuře se dozvíte ve videu.

Novinky & akce

Kabaret na Kaštanové 2024

Kabaret na Kaštanové: Oslava devátých narozenin s nádechem elegance   Centrum bydlení a designu Kaštanová vás...

CERATOUCH od COREtec Floors: inovativní kamenné podlahy nově v Supellex

Hledáte podlahu, která nejen skvěle vypadá, ale je také výjimečně odolná a snadno se udržuje? Pak je kolekce ...

Rekonstrukce showroomu Keraservis

Vážení zákazníci,   rádi bychom vás informovali o aktuálních provozních změnách na showroomu Keraservis, kter...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.