NOVINKY

BIM jako revoluční technologie pro efektivitu ve stavebnictví

Ruukki - efektivita ve stavebnictví. | Kaštanová

Ještě před několika lety byl BIM (Building Information Model) a digitalizace obecně ve stavebnictví spíše sci-fi. Dnes právě BIM patří k upřednostňovaným metodám, která minimalizuje chyby v projektu, celý proces urychluje a šetří náklady.

Ruukki, efektivita ve stavebnictví. | Kaštanová

BIM je digitalizovaný soubor, který obsahuje veškeré informace týkající se procesu stavby, následného životního cyklu budovy i případné demolice a recyklace materiálů. Zjednodušeně řečeno si ho můžete představit jako velmi inteligentní, informacemi nabitý 3D model.

Firem, které s BIM pracují, přibývá. Také aktuální legislativa stanovuje, aby se veškeré nadlimitní veřejné zakázky od roku 2022 zpracovávaly právě pomocí BIM. Na českém trhu tuto inovativní technologii využívá i společnost Ruukki, dodavatel ocelových stavebních produktů a služeb pro fasádní systémy ekologicky udržitelných budov. A je k tomu spousta praktických důvodů.

Ruukki, efektivita ve stavebnictví. | Kaštanová

BIM a virtuální realita – nepostradatelná dvojice

„Díky BIM získává developer komplexní obraz stavebního projektu a zákazníci, projektanti či architekti zase rychlý přístup ke všem informacím, pokud potřebují vědět, co Ruukki v projektu dodává,“ říká Mattias Hägerlund, oblastní manažer prodeje společnosti Ruukki. Také díky propojení BIM s virtuální realitou lze vidět realistickou podobu stavby dříve, než se kopne do země. Díky tomu je možné eliminovat případné nedostatky nebo provést jakékoliv změny bez negativního ovlivnění termínu, kvality či finančních výdajů.

Ruukki, efektivita ve stavebnictví. | Kaštanová

Výhody po všech stránkách

Při změně u projektu se okamžitě projeví jak bude výsledná stavba vypadat, ale i jak to ovlivní další navazující úkony a materiály. Data se totiž ani po dokončení projektu nikam neztrácí, a tak je následná správa budovy o poznání jednodušším procesem.

Díky přesným datům mohou také společnosti vyrábějící stavební produkty efektivně plánovat výrobu i distribuci. Dodávky na stavbu jsou předvídatelné a informace generované systémem zároveň ukazují, na jaká místa a jak mají být produkty instalované.

Martin Valeš, technický manažer Ruukki v České republice, ještě dodává, že „díky moderním technologiím, jakou BIM nepochybně je, můžeme usnadnit práci nejen sobě, ale hlavně našim klientům. To je pro společnost Ruukki dostatečný důvod k tomu, aby pokračovala v neustálé inovaci svých služeb“.

Článek vznikl v rámci příprav magazínu OKO 2022 - celý si jej můžete přečíst ZDE

Značky v novince

Ruukki

Původně finská společnost Ruukki je předním výrobcem střešních krytin, fasádních systémů, ocelových konstrukcí a nosných profilů. Začínala zpracováním oceli, dnes se však zaměřuje výhradně na střechy a fasády. Jejich řešení se vyznačuje vysokou životností s velmi dlouhou zárukou, energetickou úsporností a vysokou jakostí.

Novinky & akce

Rekonstrukce showroomu Keraservis

Vážení zákazníci,   rádi bychom vás informovali o aktuálních provozních změnách na showroomu Keraservis, kter...

Jaké jsou barvy roku 2024? A jak se vybírají? Inspirujte se!

Rok co rok institut barev Pantone vyhlašuje barvu roku. Ta se stává jakýmsi průvodcem tónů pro designéry, arc...

PF 2024, Vánoční otevírací doba.

Milí přátelé, s koncem kalendářního roku často míváme potřebu ohlédnutí a rekapitulování. Taky to tak máte?  ...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.