NOVINKY

Hrubá stavba domů bleskovou rychlostí s tvárnicemi YTONG

Hrubá stavba domů bleskovou rychlostí s tvárnicemi YTONG

Stavebnictví se mění a reaguje na nedostatek pracovních sil. Už dávno, minimálně od konce ekonomické krize z let 2009 - 2011, neplatí, že stavebnictví je sezónní. Zimní období už není časem stavebního útlumu, díky ekonomickému růstu a růstu poptávky se staví čile po celý rok. Nedostatek kvalifikované pracovní síly se tak stává ještě diskutovanějším tématem než kdy předtím. Jak tedy s méně lidmi uspokojit požadavek zákazníků na více hotových staveb? Společnost XELLA přišla s odpovědí a uvedla na trh velkoformátové prvky, který tento problém řeší.

ytong velkoformátové porobetonové tvárnice centrum kaštanová

Realita

Samozřejmě, nejen XELLA, ale de facto všechny stavební firmy se snaží vážný nedostatek pracovních sil řešit. Snižují své nároky na zaměstnance, nebojí se zaměstnat absolventa a naučit jej řemeslu. Také s oblibou sahají do zahraničních zdrojů, proto nyní na stavbách potkáme pracovníky s různým vzděláním a zkušenostmi. Ovšem když se blíže podíváme na práci člověka na stavbě, tj. kolik pracovních úkonů musí za ten den udělat a s jakou váhou manipuluje, dostaneme se do oblasti BOZP, kde se také s ohledem na zdraví osob zpřísňují podmínky.

Prefabrikace

Vhodným řešením tohoto stavu je dílčí prefabrikace, liší se ovšem její způsoby. Jiný typ prefabrikace využije koncový uživatel například při výstavbě montovaných domů, které někdo jiný stejně musí vyrobit a na místě stavby smontovat. Odlišné potřeby ve stavebnictví řeší automatizace a prefabrikace, která nemá nároky na zvýšení pracovní síly. V tomto případě se může jednat například o výrobu panelů, bloků, stěn na míru a produktů, které spojí hned několik technologických kroků.

Automatizace procesů

Jsme toho svědky i v jiných oborech. Deficit v oblasti lidských zdrojů se eliminuje pomocí robotů a manipulátorů. Nastává automatizace procesů, v nichž člověk hlídá a kontroluje (nebo obsluhuje) manipulátor, který přebírá vlastní tíhu produktu. „Tento proces je používán často i ve stavebnictví: kladky, jeřáby, výtahy, automatické podavače se nám do budoucna budou měnit v rychlejší způsoby,” říká Ing. Lucie Šnajdrová ze společnosti XELLA. „Automatický robot na zdění, 3D tiskárna celého domu, stěn, přenosné svařovací techniky a jiné typy pomocných zařízení jsou již dnes známé, jen ne plošně zavedené,” vypočítává manažerka velkoformátové výstavby ze společnosti XELLA novodobé pomocníky všech stavařů.

ytong velkoformátové porobetonové tvárnice centrum kaštanová

Mini jeřáby

Úspěšným příkladem toho, jak může při stavbě projektu pomoci technika a mechanizace, jsou malé jeřábky, které jako manipulátory nahrazují při zdění sílu nutnou k zdvihu vlastního materiálu. Takové jeřábky se již nyní hojně používají u našich zahraničních sousedů a také v tuzemsku zaznamenáváme první stavební firmy, které si práci s nimi oblíbily. „Důvodem zavedení mini jeřábů je úspora pracovních sil, snížení počtu pracovníků v jedné pracovní četě, ochrana zdraví a zrychlení stavby,” deklaruje Lucie Šnajdrová výhody mini jeřábů. A my dodejme, že s jejich pomocí může pracovník zvedat bloky plošně větší (jejich hmotnost v tu chvíli přenáší mini jeřáb) a tím roste výstavba až dvojnásobnou rychlostí, přitom s poloviční pracovní četou.

Velké tvárnice YTONG Jumbo a SILKA Tempo

XELLA dlouhodobě investuje do inovací a hledá řešení aktuální situace ve stavebnictví. Proto uvedla na trh produkty, které snižují pracnost a zároveň zvyšují efektivitu výstavby. Jedná se o kombinaci produktů velkých tvárnic YTONG Jumbo a SILKA Tempo. Ty jsou zděny stejně jako běžné tvárnice YTONG a SILKA, ale usnadnění spočívá v použití mini jeřábu. „Takto je možné postavit v jednom pracovním kroku plochu stěny i 0,45 m2, ale veškerou váhu tvárnice přenáší mini jeřáb,” argumentuje konkrétními čísly Lucie Šnajdrová a upozorňuje, že při stavbě bytového domu se jedná o tisíce stavebních kroků, které se tak nemusejí provádět.

Příčkové panely

Jiný způsob montáže s sebou nesou YTONG příčkové panely, další z novinek. Panelová prefabrikace zažívá obnovu a díky nedostatku pracovníků je také při dokončovacích pracích v interiéru potřeba najít zrychlení a usnadnění. YTONG příčkový panel se staví pomocí manipulačního vozíku (elektrického nebo mechanického), a tím usnadňuje pohyb i s tak velkým panelem, jako je výška místnosti. Výroba je zakázková, panel dostanete tedy na místo dle předem připravených plánů na míru. Tím se sníží logistická zátěž i objem stavebního odpadu. „Například jeden celý byt o dispozici 2kk udělá pracovní četa za jeden den,” tvrdí Lucie Šnajdrová.


Pokud vás tyto novinky zaujaly, tak není nic jednoduššího, než kontaktovat odborníky z firmy XELLA a na YTONG výrobky se informovat. Případně si domluvit schůzku v Centru hrubé výstavby a produkty si prohlédnout a osahat na vlastní kůži.

Článek vznikl v rámci příprav magazínu OKO 2020 - celý si jej můžete prohlédnout ZDE.

Značky v novince

YTONG

Hledáte moderní stavební materiál, odborné poradenství a podporu u svého projektu? Kompletní stavební systém Ytong, vápenopískové tvárnice Silka a minerální zateplení Multipor vám nabízí ucelené řešení stavby, včetně detailů, jako jsou povrchové úpravy. Zatím jsou to pro vás těžko představitelné pojmy a rádi byste získali zkušeného průvodce? Na Kaštanové vás čeká nejen fragment domu, na kterém si představíte skladbu materiálu a budoucí fungování. Můžete si zde dohodnout schůzku s technickým poradcem, který vám doporučí, jak dosáhnout odpovídajících norem, seznámí vás s možnostmi výstavby s firmou či svépomocí a předá vám také užitečné kontakty.

Novinky & akce

Kabaret na Kaštanové 2024

Kabaret na Kaštanové: Oslava devátých narozenin s nádechem elegance   Centrum bydlení a designu Kaštanová vás...

CERATOUCH od COREtec Floors: inovativní kamenné podlahy nově v Supellex

Hledáte podlahu, která nejen skvěle vypadá, ale je také výjimečně odolná a snadno se udržuje? Pak je kolekce ...

Rekonstrukce showroomu Keraservis

Vážení zákazníci,   rádi bychom vás informovali o aktuálních provozních změnách na showroomu Keraservis, kter...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.