NOVINKY

„S Ruukki do toho rád půjdu znovu", říká Wawrosz

„S Ruukki do toho rád půjdu znovu", říká Wawrosz

Ing. arch. Lukáš Wawrosz, vedoucí architekt Ateliéru Nodum, který stojí za projektem Smetanovy obchodní galerie ve Vsetíně. „Pro volbu společnosti Ruukki, která v rámci výběrového řízení vyhrála fasádní část, mě přesvědčila především její profesionalita a přístup,“ dodává muž, jehož zároveň těší, že projekt obchodní galerie se účastní prestižní soutěže Stavba roku.

Jaká byla vlastně nosná idea, která se promítla do nové podoby Smetanovy obchodní galerie?

Šlo o revitalizaci přednádražního prostoru a zajímavé na tom bylo to, že samotný rozsah se řešil velmi dlouho – již od roku 2015. V začátcích se totiž uvažovalo o částečném zachování původní budovy ČSOB s menší přístavbou. Postupně ale investor dokupoval pozemky a koncept se stále zvětšoval až do nynější podoby pěti podlaží a se zastavěnou plochou cca 3 420 m2

Jak byste projekt v kostce popsal?

První nadzemní podlaží obchodní pasáže propojuje přilehlé ulice a umožňuje pěším průchod skrz galerii. Nedílnou součástí je i takzvaná městská část, která vytváří rozptylovou plochu pro občany v podobě náměstí Jarmily Šulákové. V budoucnu zde bude ústit podchod z nového vlakového a autobusového nádraží.

ruukki

Z které části galerie máte vy osobně největší radost?

Povedené jsou průhledy skrze všechna patra objektu v rámci obchodních pasáží, do kterých proniká denní světlo. Restaurace ve 3. NP byl celkem velký oříšek, protože zahrnuje dva hlavní bary, bowling, víceúčelový sál a venkovní část. 

Dodavatelem moderního opláštění budovy byla společnost Ruukki. Byla to vaše první spolupráce?

Ano, a pokud bude možnost podílet se na dalších společných projektech, půjdu do toho určitě znovu. Pro představu a finální schválení mi velmi pomohl 3D model a do detailu zpracovaná výrobní dokumentace. V rámci softwarových možností jsme ladili i pozice a způsob provedení siluet stromů.

Jako materiál jste zvolili perforované hliníkové kazety…

To byla zprvu jedna velká neznámá. S kazetami jsem pracoval poprvé a nebylo snadné odhadnout, jestli dosáhneme požadovaného efektu. Nakonec ale fasáda působí vzdušně a siluety stromů jsou v rámci plochy dobře čitelné.

ruukki

Dovolte mi otázku na závěr: proč právě motiv stromů?

Silueta stromů byla zvolena proto, že větvení má přírodní a nepravidelný charakter a způsobuje tak právě optické „nabourání“ pravidelnosti fasády. Slouží vlastně pro odlehčení přísného rastru fasády. Obecně mám rád jasné a jednoduché tvary a čistě řešené interiéry. S oblibou pracuji s přírodními materiály, jako je kámen a dřevo, nebo pak s monolitickým betonem a sklem.

Pokud vás realizace zaujala, neváhejte kontaktovat specialisty ze společnosti Ruukki.

Článek vznikl v rámci příprav magazínu OKO 2021 - přečtěte si jej celý ZDE.

 

Značky v novince

Ruukki

Původně finská společnost Ruukki je předním výrobcem střešních krytin, fasádních systémů, ocelových konstrukcí a nosných profilů. Začínala zpracováním oceli, dnes se však zaměřuje výhradně na střechy a fasády. Jejich řešení se vyznačuje vysokou životností s velmi dlouhou zárukou, energetickou úsporností a vysokou jakostí.

Novinky & akce

Designový den na Kaštanové

Den plný odborných informací a produktových novinek ze světa architektury, zakončený odbornou přednáškou jedn...

Ozdobte svůj domov pomocí moderních doplňků

Doplňky do domácnosti a moderní dekorace mohou být skvělým způsobem, jak přidat do vašeho domova osobní styl ...

Tipy, jak vybrat podlahu pro váš domov

Stavíte nebo plánujete renovaci svého domu nebo bytu? Výběr podlahy může být jednou z nejdůležitějších rozhod...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.