NOVINKY

Ultra Violet - Barva roku 2018

Ultra Violet - Barva roku 2018

Pantone Color Institute vyhlásil na začátku roku letošní barvou sytou a výraznou Ultra Violet. Proto se podíváme, jak s fialovou pracovat v interiéru, do kterých částí bytu či domu se hodí a s jakými barvami ji kombinovat.

Vynalézavá a fantastická Ultra Violet

Pantone každoročně vyhlašuje barvu roku – zatímco v loňském roce vyhrála zelenkavě hravá Greenery a předloni se barvami roku staly pastelově růžová a modrá, v letošním roce hraje prim fialová barva s označením Ultra Violet. Pantone Color Institute ji popisuje jako provokativní barvu, která vyjadřuje originalitu, důmyslnost, ale také vizionářské přemýšlení se sklony k rozjímání o budoucnosti. Komplexní a kontemplativní fialová představuje záhady vesmíru i nekonečnost noční oblohy, která symbolizuje, že všechno je možné. Fialová barva v sobě skrývá touhu experimentovat, nonkonformitu, sklony k individualismu a představivosti. I v historii byla fialová barva spojována s mysticismem, tajemnem a spirituálními hodnotami. Lidé po dlouhá staletí věřili, že fialová barva má magickou moc a zázračně stimuluje a uklidňuje. V Orientu byla dokonce symbolem takové vznešenosti, že si ji mohli dovolit jenom bohatí lidé. Dnes se vztahuje spíše než k mysticismu k praktikám mindfulness a meditačním technikám. Fialová totiž dodává energii a inspiruje ke spolupráci.

Optimal Interier Design

Fialová barva v interiéru

Ačkoli z výrazných barev mají zákazníci na první pohled strach a bojí se, že se velmi rychle okoukají nebo naopak budou rušit návštěvy i domácí, fialová se překvapivě hodí téměř do všech stylů bydlení, o tom vás rádi přesvědčí či kombinace doporučí v showroomu OPTIMAL INTERIER DESIGN. Fialová barva vynikne ve stylu provence, protože ji můžeme najít v květech spousty rostlin. Při správné volbě doplňků sedí jako ulitá k vintage stylu a retro pro ni také není cizí. Slušet bude zajisté i boho stylu, protože vyjadřuje velkou nespoutanost a individualitu. Jediné, na co si budete muset dát pozor, je dávkování: fialové používejte jako šafránu. Výrazné barvy jako fialová se skutečně musí používat po málu, dominantní může být ve formě tapety nebo nátěru na jedné stěně. Jako doplňující barva pak zaujme na polštářích nebo porcelánové váze. 

Optimal Interier Design

Kombinujte fialovou s dalšími barvami

I tak výrazná a výjimečná barva jako je fialová snese řadu kombinací. Naprostou klasikou je její spojení fialové a bílé – pokud rádi sázíte na osvědčená řešení, vyberte si tuto barevnou kombinaci. Velmi harmonicky působí spojení fialové s paletou pastelových fialkových odstínů. Ani zde nemůžete udělat žádné velké přešlapy, protože fialová se k fialové bude hodit vždycky. Originálního interiéru dosáhnete kombinací fialové s metalickými barvami, popř. modrými odstíny. Váš interiér získá nádech mysticismu a duchovna. Pokud naopak toužíte po větší dramatičnosti a expresivitě, kombinujte fialové a teplejší růžové tóny se zemitými barvami. Velmi efektně pak vypadají kombinace sytě žluté a tyrkysové, ovšem spíše v doplňcích než v základním nábytku či velkých plochách. Pro luxusní interiéry doporučujeme kombinace černé a zlaté, které společně s fialovou působí velmi dramaticky. Fialová se perfektně hodí k šedé a krásně vedle ní vynikne. Interiér pak působí klidnějším dojmem a můžete přidat další doplňkovou barvu, například bílou.

Optimal Interier Design

Fialová se hodí do pracovny i koupelny

Fialová barva podněcuje kreativitu, vášeň a přímo vybízí k aktivní činnosti. Měli byste ji tedy používat zejména v prostorách, kde chcete být aktivnější, nikoli odpočívat s oblíbenou knihou. Díky svým vlastnostem se výborně hodí do pracovny, a to i ve větších plochách. V rozumné míře ji můžete použít i v ložnici či obýváku. Překvapivě oblíbená bývá v holčičích dětských pokojích. V podobě obkladu do koupelny pak fialová dokáže navodit intimní ráz a zároveň nepatří k barvám, které by malé koupelny ještě více zmenšovaly, proto se do koupelen obecně velmi hodí.

Designéři se shodnou na tom, že moderní trendy barvy je vhodné nechat promluvit do interiéru třeba jenom na několik let. Fialovou tak můžete použít na závěsy nebo potahy a po čase ji vyměnit. Ve větších plochách nebo na základní kusy nábytku byste měli fialovou vybírat pouze v případech, že je vám dlouhodobě příjemná a patří k vašim oblíbeným barvám.

Pokud si nevíte s barvami ve vašem bytě rady, přijďte se poradit s našimi bytovými designery a architekty.

Značky v novince

Optimal Interier Design

Specialista na tapety, dekorační a potahové látky, koberce, kvalitní čalouněný sedací nábytek, závěsné systémy, garnýžové tyče a vnitřní stínění. Sehraný tým zajistí zaměření, návrh interiéru a realizaci celého projektu včetně šití, pokládky koberců, tapetování, malby a montáže systémů. Luxusní designové potahové a dekorační látky ocení nároční koncoví klienti i majitelé komerčních interiérů.

Filip Pavliňák

Filip Pavliňák se s nadšením věnuje designu interiérů rezidenčních i komerčních prostor. Jeho cílem je spojení prvků praktičnosti, funkčnosti a estetiky. Výstupem jsou vedle vizualizací také technické výkresy, které reflektují řemeslnou praxi. Dále navrhuje a dodává designové radiátory Carmen radiátory a vyrábí speciální obkladové prvky Amber exclusive z kamínků zalévaných do směsi pryskyřic.

Novinky & akce

Rekonstrukce showroomu Keraservis

Vážení zákazníci,   rádi bychom vás informovali o aktuálních provozních změnách na showroomu Keraservis, kter...

Jaké jsou barvy roku 2024? A jak se vybírají? Inspirujte se!

Rok co rok institut barev Pantone vyhlašuje barvu roku. Ta se stává jakýmsi průvodcem tónů pro designéry, arc...

PF 2024, Vánoční otevírací doba.

Milí přátelé, s koncem kalendářního roku často míváme potřebu ohlédnutí a rekapitulování. Taky to tak máte?  ...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.