NOVINKY

Vlastnit či pronajmout, to je oč tu běží.

Domeq, vlastní bydlení či pronájem? | Kaštanová

Ceny realit stále rostou, hypotéky zdražují a zpřísňují podmínky. Na trhu je stále nedostatek bytů a kvůli situaci na Ukrajině klesla nabídka bytů k pronájmu ještě více. Kvůli obavám ze zmíněné války také lidé přestali nemovitosti kupovat a vyčkávají. “Obecně si ale myslím, že jde o krátkodobý efekt a že i přes přísnější pravidla hypoték a s tím spojené snížení poptávky zde bude stále vyšší poptávka než nabídka.” říká Vojtěch Stehno ze společnosti Foreigners. “Vidíme, že spousta uprchlíků nemá v plánu vrátit se zpět hned po skončení války. Čili bude zde opět větší poptávka jak po bytech ke koupi, tak ale hlavně k pronájmu. To zase posune výši nájmů nahoru a možná se investorům opět začne trochu vyplácet kupovat byty na pronájem - doteď návratnost z přijatého nájmu byla velmi nízká a hlavní výnos byl díky rostoucí hodnotě bytu,” dodává jedním dechem.

Domeq - vlastní bydlení, nebo pronájem? | Kaštanová

Cena nemovitostí má stále tendenci růst. Je to také díky tomu, že v Česku bydlí kolem 70 % lidí ve vlastní nemovitosti. Jinými slovy hodně lidí, kteří něco kupují, současně prodávají dosavadní byt nebo dům, a realizují tak velký zisk díky nárůstu tržní ceny.“ V mnoha rodinách je nějaká nemovitost, často také někdo něco zdědí a má ten pomyslný základ. Takže 70 % se veze na vlně zdražování,” upřesňuje Vojtěch Stehno.

 

Méně metrů za více muziky

Kvůli přísnějším podmínkám hypoték a narůstajícím úrokům se mladí lidé a začínající rodiny čím dál více zajímají o pronájem nemovitosti, místo koupi vlastního bydlení. Nově v Česku lidé tíhnou ke kvalitnějšímu nájemnímu bydlení. Mimo jiné je nyní také trendy tzv. co-living, přičemž se nejedná o sdílené bydlení, jak by se mohlo zdát. Jde o byty klasicky menších dispozic, které mají společné lobby na trávení volného času (kulečník, TV, projektor, studovna, sauna apod.). “Spravujeme brněnský projekt developera CTP s názvem Domeq, který je asi největším příkladem v ČR, funguje již 5 let. Z počátku zde bydleli hlavně cizinci, kteří byli ochotni si připlatit za lepší služby a komfort. Dnes ale přibývá více a více Čechů z řad tzv. young professionals, kteří zde bydlí. Zatím žijí sami, rádi využijí společných prostor a komunity, stále ale s vlastním bytem, který má vše – kuchyňku, wc, koupelnu.” říká Vojtěch Stehno. Zájem lze cítit i z řad investorů o stavbu takovýchto projektů. Ve světových městech je tento trend také vidět, i když na méně metrech čtverečních, než jsme zvyklí tady, zato ale jde o projekty velmi kvalitní a moderní.

Právě menší byty o méně metrech čtverečních jsou nyní velkým boomem, a to jak k pronájmu, tak také na prodej. Tento trend už začínají akceptovat i architekti, kteří se snaží nízký počet m2 využít na maximum a efektivně. Tak například taková garsonka o 28 m2 bude prý brzy standardem. “Paradoxně od klientů vidíme, že nikomu ty m2 nechybí, když je byt dobře vybaven nebo je budova doplněna o společné prostory. Pomáhá také, když je byt v centru, kde je stejně nyní obvyklé se domů chodit spíše jen vyspat,” doplňuje Vojtěch Stehno.

 

Domeq - vlastní bydlení, nebo pronájem? | Kaštanová

Praha versus Česko

Díky silné ekonomice nabízí Praha i zcela jiné typy bytů. Působí zde velké množství nadnárodních firem a tím pádem je zde hodně expatů a vrcholných manažerů, kteří mají budgety například i na pronájem bytu za 80 - 150 000 Kč. I v Brně a dalších větších městech je mnoho nadnárodních firem, ale sídlí zde spíše servisní centra těchto společností.

Vojtěch Stehno je spoluzakladatel úspěšné společnosti Foreigners, která se mimo jiné zabývá i zprostředkováním bytů cizincům. I on cítí stále zájem o pronájmy, a to na jeden až tři roky. “Naše firma zprostředkovává i prodej nemovitostí. V této oblasti ale platí, že většina našich klientů jsou Češi. Z 10 % to pak jsou cizinci – jak kupující, tak prodávající.”

Domeq - vlastní bydlení, nebo pronájem? | Kaštanová

Ceny nájmů mají stále rezervu a porostou

“Osobně si myslím, že ceny nemovitostí stále půjdou nahoru, ale ne tak rychle. Co možná ale rychleji a více zdraží, budou ceny nájmů. Ceny bytů raketově vyrostly, ale u nájmů takovýto znatelný skok nepřišel. Dokonce nyní nastává často taková absurdní situace, že vysoké úroky hypoték pojmou veškerou provizi z pronájmu a lidé mají nulový výnos. Dlouhodobě toto nemůže fungovat. Takže bude tlak pronajímatelů na vyšší nájmy a zároveň, až opadne velká solidarita s uprchlíky, dojde k tomu, že uprchlíci začnou shánět byty za tržních podmínek a již tak velká poptávka se ještě zvýší. Zatímco nabídka bytů se za pár měsíců samozřejmě extra nezvýší. Tyto dva faktory budou tlačit nájmy vysoko,” předpovídá Vojtěch Stehno.

Také se ale může stát, že naše ekonomika nebude tak dobře fungovat, zaměstnavatelé nebudou moci zvyšovat mzdy, aby dohnali inflaci, a nastane krize, kdy bude draho, ale lidé nebudou mít dostatek financí. “Já jsem ale optimista a pořád si myslím, že i dnes se máme lépe než dříve. Nebo minimálně každý má dnes větší šanci skrz pracovitost a cílevědomost se dostat do skupiny lidí, která má pěkný byt, může několikrát ročně do ciziny na dovolenou a může mít dvě auta. To moji rodiče neměli,” uzavírá.

Článek vznikl v rámci příprav magazínu OKO 2022 - přečtěte si jej celý ZDE.

Novinky & akce

Představujeme Betonepox®: epoxidovou stěrku, která vnese barvy do vašeho domova

Betonové stěrky zažívají boom nejen v industriálních interiérech, ale všude tam, kde se od povrchů vyžaduje p...

Napínané stropy Valmax. Inspirujte se realizacemi, které vám vezmou dech

Přestal vás bavit váš nudně bílý, obyčejný strop? Možná je čas na ten napínaný! Moderní řešení, které v sobě ...

Kabaret na Kaštanové 2024

Kabaret na Kaštanové: Oslava devátých narozenin s nádechem elegance   Centrum bydlení a designu Kaštanová vás...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.