NOVINKY

Ekologicky a zdravě se stavebními materiály společnosti Xella.

Ekologicky a zdravě se stavebními materiály společnosti Xella | Kaštanová

Podle vedoucího technického oddělení společnosti Xella CZ/SK Ing. Martina Mihála poroste letos zájem o obnovitelné zdroje energie. S pórobetonovými tvárnicemi Ytong, vápenopískovými tvárnicemi Silka a izolačními deskami Multipor lze postavit snadno a souladu s normami jak dům s téměř nulovou spotřebou energie, tak i pasivní rodinný dům.

Ekologicky a zdravě se stavebními materiály společnosti Xella | Kaštanová

Spotřeba primární neobnovitelné energie musí být od ledna 2022 zhruba poloviční, s materiály Xella se však změn bát nemusíte. Architektura se stane výraznější součástí energeticky úsporných opatření a bude mít stejnou váhu, jako kvalitnější tepelné izolace či okna, využití řízeného větrání s rekuperací tepla, účinnější zdroj tepla či instalace obnovitelného zdroje energie. S odbornou konzultací pomůže majiteli architekt, projektant a energetický specialista.

Pokud zůstaneme u hrubé stavby a stavebních materiálů Ytong, Silka a Multipor, bude důležité zaměřit se na parametry jako jsou průvzdušnost obálky a minimalizace tepelných mostů. Díky tomu, že tvárnice Ytong a Silka jsou homogenní, tak i při provedení instalací se vzduchotěsná rovina provádí bez dalších technologických kroků pouhým nanesením omítky. Provedené testy na pasivních budovách z materiálů Ytong, Silka a Multipor dokázaly vysokou vzduchotěsnost obálky těchto staveb.

Ekologicky a zdravě se stavebními materiály společnosti Xella | Kaštanová

Požadovaného vysokého tepelného odporu a eliminace tepelných mostů je možné dosáhnout jak formou jednovrstvého zdění, tak i tzv. sendvičovým zdivem, kombinujícím nosné tvárnice a zateplení.

„Obecně lze říct, že nemá velký význam zvyšovat tloušťku stěn včetně případného zateplení, naopak výrazně větší vliv na zlepšení parametrů domu má rozsah použití řízeného větrání s rekuperací tepla nebo fotovoltaiky. U našich materiálů doporučuji vybírat pro obvodové stěny tvárnice Ytong Lambda YQ tloušťky 450 nebo 500 mm.“ říká Ing. Martin Mihál.

Pokud stavebník bude preferovat variantu se zateplením, dostane v případě kombinace pórobetonových tvárnic Ytong a zateplením s minerálními deskami Multipor stěnu s extrémně nízkým součinitelem prostupu tepla, ale výborné tepelněizolační parametry nabízí také jednovrstvové stěny z tvárnic Ytong Lambda YQ.

Ekologicky a zdravě se stavebními materiály společnosti Xella | Kaštanová

Investor by měl do svého uvažování zahrnout také otázku životnosti, ekologie a zdraví. Zdivo je odolné a má prakticky neomezenou životnost a na rozdíl od zateplení nedegraduje vlivem UV záření, vlhkosti, neohrožují jej žádní škůdci. Stavební systém Ytong navíc tvoří čistě přírodní suroviny a díky své porézní struktuře napomáhá vytvářet i zdravé klima v domě. Stavba z pórobetonu bez zateplení také dobře dýchá a nedochází v ní ke kondenzaci vodních par. Ytong je pro stavbu domu dostatečně pevný, tvárnice jsou přesné a při jednovrstvovém zdění se snižuje i pracnost celé hrubé stavby. Také se snadno řeže a opracovává a lehce se v něm provádí instalace. Hrubá stavba je tak rychlejší, levnější a odolnější.

Podrobné informace o sortimentu a službách společnosti Xella najdete na www.xella.cz.

Článek vznikl v rámci příprav magazínu OKO 2022 - přečtěte si jej celý ZDE.

Chci více informací o produktech YTONG


Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Odeslat zprávu


Značky v novince

YTONG

Hledáte moderní stavební materiál, odborné poradenství a podporu u svého projektu? Kompletní stavební systém Ytong, vápenopískové tvárnice Silka a minerální zateplení Multipor vám nabízí ucelené řešení stavby, včetně detailů, jako jsou povrchové úpravy. Zatím jsou to pro vás těžko představitelné pojmy a rádi byste získali zkušeného průvodce? Na Kaštanové vás čeká nejen fragment domu, na kterém si představíte skladbu materiálu a budoucí fungování. Můžete si zde dohodnout schůzku s technickým poradcem, který vám doporučí, jak dosáhnout odpovídajících norem, seznámí vás s možnostmi výstavby s firmou či svépomocí a předá vám také užitečné kontakty.

Novinky & akce

Designový den na Kaštanové

Den plný odborných informací a produktových novinek ze světa architektury, zakončený odbornou přednáškou jedn...

Ozdobte svůj domov pomocí moderních doplňků

Doplňky do domácnosti a moderní dekorace mohou být skvělým způsobem, jak přidat do vašeho domova osobní styl ...

Tipy, jak vybrat podlahu pro váš domov

Stavíte nebo plánujete renovaci svého domu nebo bytu? Výběr podlahy může být jednou z nejdůležitějších rozhod...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.