NOVINKY

Kamenný most přes řeku Malši

Kamenný most přes řeku Malši

Stavba kamenného mostu u jihočeského Římova se datuje do roku 1869. Od té doby po něm projelo bezpočet osobních i nákladních vozidel… most za ta léta dostal dost zabrat. Proto jej bylo nezbytně nutné rekonstruovat a zachovat přitom jeho historický ráz.

Na této velice citlivé rekonstrukci se výraznou měrou podílela také společnost Mapei. Nestává se každý den podílet se na revitalizaci chráněné památky. Hlavním cílem bylo vybrat kvalitní a moderní materiály, které jsou zároveň v souladu s charakterem historické renovace stavby. Veškeré vzorky tak musely projít schválením památkového ústavu.

#blog_510#

Rekonstrukce začala odstraněním asfaltu a otlučením poškozeného kamene z boků mostu. Kvůli dodržení historického rázu stavby nebylo možné, aby materiály obsahovaly cement, proto profesionálové z Mapei boky mostu vyztužili speciálním bezcementovým sanačním systémem MAPE-ANTIQUE. Právě tento materiál se díky svému složení z odolné stěrky na bázi vápna a Eco-pucolánu používá i na opravy historicky a umělecky hodnotných staveb, jako je Karlův most či italská opera La Scala.

Nosná konstrukce mostu v místech, kde dochází ke střetu s řekou, byla opatřena zátěžovou sanační maltou MAPEGROUT T60 se skelnými vlákny a kontrolovaným smršťováním. Aby se životnost mostu prodloužila co nejvíce, byly použity také speciální difúzní silikátové nátěry SILEXCOLOR PITTURA – ty odolávají agresivním chemickým látkám, UV záření i stárnutí.

Výsledkem je happy end.

U Římova opět stojí most. Moderní, funkční, bezpečný a skvěle zapadající do okolní krajiny. Tak ho neváhejte navštívit!

Článek vznikl v rámci příprav magazínu OKO 2021. Celý magazín nebo předešlá čísla si můžete přečíst ZDE.

Značky v novince

Mapei

Lepidla, těsnící tmely a další prvky stavební chemie pro realizaci nebo rekonstrukci všech typů staveb. Od rodinných domů, přes komerční objekty nebo veřejné prostranství. Mapei představuje kvalitu stavební chemie, na kterou je zaručeně spolehnutí. Ať už potřebujete pomoci s lepením obkladů nebo dlažby, vyřešení barevné škály spárovací hmoty nebo hledáte řešení izolace - s výrobky Mapei najdete to správné řešení. 

Novinky & akce

Inspirace na vybavení ložnice

Ložnice představuje království, které je jenom naše. Zde nabíráme síly na každý další den, poskytuje nám útoč...

Jak vybrat kuchyňskou pracovní desku

Na kuchyňské desce záleží. Nejenže ji svým každodenním používáním zatěžujete podstatně víc než jakoukoli jino...

5 důvodů, proč si pořídit šatnu

Šatna jako samostatná místnost? Určitě ano. Je to nejen praktický prostor, do kterého se přehledně vejde úpln...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.