NOVINKY

Kaskádové zahrady přináší do měst zdraví

Stále palčivějším tématem se stává, jak dostat do měst více zeleně. Zejména v období léta není pobyt v rozpálených městech ničím příjemným. Je tedy nejvyšší čas najít nové způsoby, jak do měst dostat co nejvíce zeleně. Jednou z možností jsou vertikální zahrady, které ve městech představují určité “ostrovy života”. Průkopníky v této oblasti je společnost Němec s.r.o.

Zdroj klidu a čerstvého vzduchu

Vertikální zahrady přináší do měst řadu benefitů. Podílí se na zvyšování biodiverzity, přitahují a zachycují sluneční záření a brání právě přehřívání měst. Ideální je jejich kombinace s retenční nádrží, která zachycuje deštivou vodu, kterou poté dále využívá. Vertikální zahrady také pomáhají snížit hluk uvnitr budovy. Blahodárné účinky má také jejich umístění v interiéru. Pomáhají snižovat hluk uvnitř budovy a snižovat akustickou ozvěnu. Výrazně pomáhají také pročistit vzduch, protože př správné skladbě rostlin zachycují nejen prach, ale i nečistoty jako je benzen nebo formaldehyd.

Vertikální zahrada Němec | Centrum Kaštanová

Zelená plocha není nevyužitá plocha

Zní to idylicky a jednoduše. V čem je tedy problém? “Překážku vidím v tom, že zelené místo je z pohledu developera “nevyužité” místo a zatím je nic legislativně netlačí k tomu tyto zelené prvky implementovat. Dobrá zpráva je, že sama společnost, obzvláště mladí lidé, začínají zeleň v developerských projektech vyžadovat. Změna legislativy by určitě pomohla. Jednoduše řečeno – v každém novém developerské projektu se musí vystavět určité % zeleně ve formě zelených střech, stěn či parků. V rámci spolku Czech Green Building Council se o to pokoušíme a snad se nám to v budoucnosti podaří prosadit,” říká Benjamin Raich ze společnosti Němec s.r.o.

Vertikální zahrada Němec | Centrum Kaštanová

Potenciál zeleně je obrovský

S pojmem “zazeleňování” měst se pojí pojem Urban foresty. Ten byl zpočátku chápán jako implementace stromů do infrastruktury měst. Dnešní architekti a vizionáři vidí možnosti zeleně mnohem dál. “Panelové domy bych opláštil do rostlin a z každé střechy udělal komunitní zahradu. Voda z retenčních nádob by zahrady zavlažovala. Každý panelový dům by měl svou vlastní čističku vody a použitou vodu by vracel zpět do oběhu formou uzavřeného okruhu. Čidla by sama vyhodnotila okamžik, kdy voda už není pitná a sekundárním potrubím by se použila na závlahu rostlin či splachování toalety,” vysvětluje Raich.

Vertikální zahrada Němec | Centrum Kaštanová

Bez trochu úsilí to nepůjde

Vertikální zahrady samozřejmě potřebují také nějakou péči. "Co se týče nákladů – náš systém vertikálních zahrad spotřebuje denně cca. 0,2l/m2 vody v interiéru a 1l/m2exteriéru. Je to zanedbatelné množství oproti tomu, co se spotřebujete sanitou. Světla, které vertikální zahrada v interiéru potřebuje, mají spotřebu okolo 28w a používá se jedno světlo na každý běžný metr zahrady. Co se nákladů za servis týče, záleží na vzdálenosti, náročnosti, časového intervalu a velikosti. Obecně se dá počítat částka mezi 210 Kč – 380 Kč/m2/měsíc včetně dopravy. Rostliny jsou vždy hrazeny zvlášť,” vypočítává Benjamin Raich.

Zjistěte více v showroomu Němec v Centru bydlení a designu Kaštanová

Značky v novince

Němec

Společnost Němec se zabývá realizací luxusních povrchů v České republice i v zahraničí. Nabízí vlastní vyvinuté nejmodernější technologie jako jsou Imitace betonu, Betonepox, Betonepox Fine a Betonepox Soft. Díky dvacetileté každodenní práci si společnost vyvinula vlastní know how, které neustále zdokonaluje. Umí vám dokonce přinést kus přírody až do domu pomocí unikátních vertikálních zahrad.

Novinky & akce

Vyzkoušejte kvalitu stavebních výplní Schüco v CHV

Co má pro vás Schüco připravené ve své expozici? Dlouholéta tradice s důrazem na kvalitu provedení a použit...

Expozice UPONOR v Centru hrubé výstavby

Prozkoumejte možnosti bezpečné dodávky pitné vody, účinného vytápění a spolehlivé infrastruktury s důrazem na...

Otevření nového Smart Home Atelieru

Co si představíte, když se řekne chytrá domácnost? Robotický ženský hlas, který splní vaše povely? Máte pravd...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.