NOVINKY

Kaskádové zahrady přináší do měst zdraví

Kaskádové zahrady přináší do měst zdraví

Stále palčivějším tématem se stává, jak dostat do měst více zeleně. Zejména v období léta není pobyt v rozpálených městech ničím příjemným. Je tedy nejvyšší čas najít nové způsoby, jak do měst dostat co nejvíce zeleně. Jednou z možností jsou vertikální zahrady, které ve městech představují určité “ostrovy života”. Průkopníky v této oblasti je společnost Němec s.r.o.

Zdroj klidu a čerstvého vzduchu

Vertikální zahrady přináší do měst řadu benefitů. Podílí se na zvyšování biodiverzity, přitahují a zachycují sluneční záření a brání právě přehřívání měst. Ideální je jejich kombinace s retenční nádrží, která zachycuje deštivou vodu, kterou poté dále využívá. Vertikální zahrady také pomáhají snížit hluk uvnitr budovy. Blahodárné účinky má také jejich umístění v interiéru. Pomáhají snižovat hluk uvnitř budovy a snižovat akustickou ozvěnu. Výrazně pomáhají také pročistit vzduch, protože př správné skladbě rostlin zachycují nejen prach, ale i nečistoty jako je benzen nebo formaldehyd.

Vertikální zahrada Němec | Centrum Kaštanová

Zelená plocha není nevyužitá plocha

Zní to idylicky a jednoduše. V čem je tedy problém? “Překážku vidím v tom, že zelené místo je z pohledu developera “nevyužité” místo a zatím je nic legislativně netlačí k tomu tyto zelené prvky implementovat. Dobrá zpráva je, že sama společnost, obzvláště mladí lidé, začínají zeleň v developerských projektech vyžadovat. Změna legislativy by určitě pomohla. Jednoduše řečeno – v každém novém developerské projektu se musí vystavět určité % zeleně ve formě zelených střech, stěn či parků. V rámci spolku Czech Green Building Council se o to pokoušíme a snad se nám to v budoucnosti podaří prosadit,” říká Benjamin Raich ze společnosti Němec s.r.o.

Vertikální zahrada Němec | Centrum Kaštanová

Potenciál zeleně je obrovský

S pojmem “zazeleňování” měst se pojí pojem Urban foresty. Ten byl zpočátku chápán jako implementace stromů do infrastruktury měst. Dnešní architekti a vizionáři vidí možnosti zeleně mnohem dál. “Panelové domy bych opláštil do rostlin a z každé střechy udělal komunitní zahradu. Voda z retenčních nádob by zahrady zavlažovala. Každý panelový dům by měl svou vlastní čističku vody a použitou vodu by vracel zpět do oběhu formou uzavřeného okruhu. Čidla by sama vyhodnotila okamžik, kdy voda už není pitná a sekundárním potrubím by se použila na závlahu rostlin či splachování toalety,” vysvětluje Raich.

Vertikální zahrada Němec | Centrum Kaštanová

Bez trochu úsilí to nepůjde

Vertikální zahrady samozřejmě potřebují také nějakou péči. "Co se týče nákladů – náš systém vertikálních zahrad spotřebuje denně cca. 0,2l/m2 vody v interiéru a 1l/m2exteriéru. Je to zanedbatelné množství oproti tomu, co se spotřebujete sanitou. Světla, které vertikální zahrada v interiéru potřebuje, mají spotřebu okolo 28w a používá se jedno světlo na každý běžný metr zahrady. Co se nákladů za servis týče, záleží na vzdálenosti, náročnosti, časového intervalu a velikosti. Obecně se dá počítat částka mezi 210 Kč – 380 Kč/m2/měsíc včetně dopravy. Rostliny jsou vždy hrazeny zvlášť,” vypočítává Benjamin Raich.

Zjistěte více v showroomu Němec v Centru bydlení a designu Kaštanová

Značky v novince

Němec

Společnost Němec se zabývá realizací stylových povrchů, vertikálních zahrad a mechových obrazů. Vyvíjí vlastní nejmodernější technologie, díky kterým uspokojí i ty nejnáročnější představy o dokonalém designu interiérů. To vše vám přináší v České republice i v zahraničí již více než 20 let. Mezi jejich ikonické technologie patří stěrky Imitace betonu® a Betonepox®.

Novinky & akce

Představujeme Betonepox®: epoxidovou stěrku, která vnese barvy do vašeho domova

Betonové stěrky zažívají boom nejen v industriálních interiérech, ale všude tam, kde se od povrchů vyžaduje p...

Napínané stropy Valmax. Inspirujte se realizacemi, které vám vezmou dech

Přestal vás bavit váš nudně bílý, obyčejný strop? Možná je čas na ten napínaný! Moderní řešení, které v sobě ...

Kabaret na Kaštanové 2024

Kabaret na Kaštanové: Oslava devátých narozenin s nádechem elegance   Centrum bydlení a designu Kaštanová vás...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.