NOVINKY

Panorama obce Skačany obohatily majestátní 100DOLY

Panorama obce Skačany obohatily majestátní 100DOLY

Podle návrhu architekta Mariána Minaroviče vznikla velkolepá stavba, která na první pohled vybočuje a zároveň dokonale zapadá do okolní krajiny. „Dům – solitér stojí v agrárním území na periferii slovenské obce Skačany a tvoří ho dva paralelní, vzájemně propojené objekty archetypálního průřezu posazené na uměle vytvořeném vršku. Přízemí ve vnitřnostech „kopce“ skrývá hospodářsko-relaxační část. Horní obytné podlaží sestává ze dvou domků, které odkazují na hospodářské stavby – stodoly v širším okolí. Prosklené štítové fasády obou bloků umožňují nerušené výhledy do okolní krajiny,“ říká Minarovič.

100DOLY realizace Xella | Centrum Kaštanová

Velkoprostor s důrazem na sklo

V domě je respektováno rozdělení na denní a noční prostor. Denní část domu tvoří obývací pokoj, jídelna a kuchyň. Tyto tři „místnosti“ jsou spojené do jednoho velkoprostoru, který je opticky zvětšený díky prosklené štítové fasádě a šikmému podhledu. Denní prostor přechází přes jídelní stůl do ústřední části domu, kterou tvoří prostorná hala, ke které je prosklenou chodbou připojena „druhá stodola“, která obsahuje dva menší pokoje s hygienou. Noční část domu investora tvoří pokoj pro hosty, koupelna a ložnice, která má svou vlastní koupelnu a šatnu

100DOLY realizace Xella | Centrum Kaštanová

Na Ytong je spoleh

Při výběru materiálu se architekt mohl opřít o pórobetonové zdivo Ytong. „Ytong jako materiál mám rád a použít ho jako zdivo na obvodových stěnách mělo u domu, který měl mít vysoký standard tepelné izolace, stabilitu, odolnost a příjemné vnitřní klima, smysl. Je to zdivo s dobrou akumulační schopností, kterou například dřevostavba nemá. Přitom Ytong je lehký materiál, se kterým se dobře pracuje. U střechy mi šlo hlavně o ochranu proti přehřívání, a i tady jsme s ním komfortně vyřešili vše, co jsme potřebovali. S Ytongem pracuji rád také proto, že mi svým systémem a jednoduchostí připomíná Lego. Parádně se s ním operuje, a navíc jde o přírodní materiál,“ vysvětluje Minarovič. 

100DOLY realizace Xella | Centrum Kaštanová

Přirozená součást okolí

Připouští však, že z původního návrhu musel upustit a kvůli terénu i osobním okolnostem investora plánovaný dům předělat. „Celé jsme to museli přehodnotit, a proto obytná část domu stojí na uměle vytvořeném vršku, ukrývajícím hospodářskou část. V přízemí je hobby prostor, kde člověk může být v přímém kontaktu s exteriérem, horní podlaží zase poskytuje pěkný výhled a maximální komfort. To zvednutí domu pak dalo ráz i siluetě – bylo jasné, že dům bude jako solitér ze široka daleka viditelný, a proto jsem dal přednost tvaru stodoly, která je pro tuto zemědělsky orientovanou oblast typická. Celkovou podobu pak ovlivnila i rodinná situace investora – ten jako svobodný bezdětný muž původně zvažoval pouze jeden dům pro sebe, ale nakonec jsme se dohodli, že uděláme vedle něj i druhý. A vyplatilo se, dnes je menší vedle stojící domek, který je prosklenou chodbou spojen s hlavní stavbou, oblíbeným prostorem dětí z blízké rodiny, které ho často navštěvují a využívají na rodinné oslavy a setkání,“ uzavírá Minarovič.

100DOLY realizace Xella | Centrum Kaštanová

Navštivte expozici společnosti Xella v Centru hrubé výstavby

Značky v novince

YTONG

Hledáte moderní stavební materiál, odborné poradenství a podporu u svého projektu? Kompletní stavební systém Ytong, vápenopískové tvárnice Silka a minerální zateplení Multipor vám nabízí ucelené řešení stavby, včetně detailů, jako jsou povrchové úpravy. Zatím jsou to pro vás těžko představitelné pojmy a rádi byste získali zkušeného průvodce? Na Kaštanové vás čeká nejen fragment domu, na kterém si představíte skladbu materiálu a budoucí fungování. Můžete si zde dohodnout schůzku s technickým poradcem, který vám doporučí, jak dosáhnout odpovídajících norem, seznámí vás s možnostmi výstavby s firmou či svépomocí a předá vám také užitečné kontakty.

Novinky & akce

Rekonstrukce showroomu Keraservis

Vážení zákazníci,   rádi bychom vás informovali o aktuálních provozních změnách na showroomu Keraservis, kter...

Jaké jsou barvy roku 2024? A jak se vybírají? Inspirujte se!

Rok co rok institut barev Pantone vyhlašuje barvu roku. Ta se stává jakýmsi průvodcem tónů pro designéry, arc...

PF 2024, Vánoční otevírací doba.

Milí přátelé, s koncem kalendářního roku často míváme potřebu ohlédnutí a rekapitulování. Taky to tak máte?  ...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.