Důležité sdělení:

Vážení klienti,

dovolujeme si vás upozornit, že ve čtvrtek 20. 6. 2024 od 13:00 bude Centrum designu a bydlení Kaštanová z důvodu konání firmení akce UZAVŘENO.

Děkujeme za pochopení.

NOVINKY

Panorama obce Skačany obohatily majestátní 100DOLY

Panorama obce Skačany obohatily majestátní 100DOLY

Podle návrhu architekta Mariána Minaroviče vznikla velkolepá stavba, která na první pohled vybočuje a zároveň dokonale zapadá do okolní krajiny. „Dům – solitér stojí v agrárním území na periferii slovenské obce Skačany a tvoří ho dva paralelní, vzájemně propojené objekty archetypálního průřezu posazené na uměle vytvořeném vršku. Přízemí ve vnitřnostech „kopce“ skrývá hospodářsko-relaxační část. Horní obytné podlaží sestává ze dvou domků, které odkazují na hospodářské stavby – stodoly v širším okolí. Prosklené štítové fasády obou bloků umožňují nerušené výhledy do okolní krajiny,“ říká Minarovič.

100DOLY realizace Xella | Centrum Kaštanová

Velkoprostor s důrazem na sklo

V domě je respektováno rozdělení na denní a noční prostor. Denní část domu tvoří obývací pokoj, jídelna a kuchyň. Tyto tři „místnosti“ jsou spojené do jednoho velkoprostoru, který je opticky zvětšený díky prosklené štítové fasádě a šikmému podhledu. Denní prostor přechází přes jídelní stůl do ústřední části domu, kterou tvoří prostorná hala, ke které je prosklenou chodbou připojena „druhá stodola“, která obsahuje dva menší pokoje s hygienou. Noční část domu investora tvoří pokoj pro hosty, koupelna a ložnice, která má svou vlastní koupelnu a šatnu

100DOLY realizace Xella | Centrum Kaštanová

Na Ytong je spoleh

Při výběru materiálu se architekt mohl opřít o pórobetonové zdivo Ytong. „Ytong jako materiál mám rád a použít ho jako zdivo na obvodových stěnách mělo u domu, který měl mít vysoký standard tepelné izolace, stabilitu, odolnost a příjemné vnitřní klima, smysl. Je to zdivo s dobrou akumulační schopností, kterou například dřevostavba nemá. Přitom Ytong je lehký materiál, se kterým se dobře pracuje. U střechy mi šlo hlavně o ochranu proti přehřívání, a i tady jsme s ním komfortně vyřešili vše, co jsme potřebovali. S Ytongem pracuji rád také proto, že mi svým systémem a jednoduchostí připomíná Lego. Parádně se s ním operuje, a navíc jde o přírodní materiál,“ vysvětluje Minarovič. 

100DOLY realizace Xella | Centrum Kaštanová

Přirozená součást okolí

Připouští však, že z původního návrhu musel upustit a kvůli terénu i osobním okolnostem investora plánovaný dům předělat. „Celé jsme to museli přehodnotit, a proto obytná část domu stojí na uměle vytvořeném vršku, ukrývajícím hospodářskou část. V přízemí je hobby prostor, kde člověk může být v přímém kontaktu s exteriérem, horní podlaží zase poskytuje pěkný výhled a maximální komfort. To zvednutí domu pak dalo ráz i siluetě – bylo jasné, že dům bude jako solitér ze široka daleka viditelný, a proto jsem dal přednost tvaru stodoly, která je pro tuto zemědělsky orientovanou oblast typická. Celkovou podobu pak ovlivnila i rodinná situace investora – ten jako svobodný bezdětný muž původně zvažoval pouze jeden dům pro sebe, ale nakonec jsme se dohodli, že uděláme vedle něj i druhý. A vyplatilo se, dnes je menší vedle stojící domek, který je prosklenou chodbou spojen s hlavní stavbou, oblíbeným prostorem dětí z blízké rodiny, které ho často navštěvují a využívají na rodinné oslavy a setkání,“ uzavírá Minarovič.

100DOLY realizace Xella | Centrum Kaštanová

Navštivte expozici společnosti Xella v Centru hrubé výstavby

Značky v novince

YTONG

Hledáte moderní stavební materiál, odborné poradenství a podporu u svého projektu? Kompletní stavební systém Ytong, vápenopískové tvárnice Silka a minerální zateplení Multipor vám nabízí ucelené řešení stavby, včetně detailů, jako jsou povrchové úpravy. Zatím jsou to pro vás těžko představitelné pojmy a rádi byste získali zkušeného průvodce? Na Kaštanové vás čeká nejen fragment domu, na kterém si představíte skladbu materiálu a budoucí fungování. Můžete si zde dohodnout schůzku s technickým poradcem, který vám doporučí, jak dosáhnout odpovídajících norem, seznámí vás s možnostmi výstavby s firmou či svépomocí a předá vám také užitečné kontakty.

Novinky & akce

Nové vířivky Villeroy & Boch v Centru designu a bydlení na Kaštanové

Firma Eurowellness specializující se na dodávku špičkových wellness produktů, přináší do Centra designu a byd...

Představujeme Betonepox®: epoxidovou stěrku, která vnese barvy do vašeho domova

Betonové stěrky zažívají boom nejen v industriálních interiérech, ale všude tam, kde se od povrchů vyžaduje p...

Napínané stropy Valmax. Inspirujte se realizacemi, které vám vezmou dech

Přestal vás bavit váš nudně bílý, obyčejný strop? Možná je čas na ten napínaný! Moderní řešení, které v sobě ...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.