Potřebujeme váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby se vám mimo jiné mohly ukazovat informace týkající se vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Osvětlení místnosti nám oproti vzduchotechnice nebo řešení kuchyně může připadat poměrně snadné: Zapojíme lampu, stiskneme vypínač a světlo je tu. Ovšem správná světelná atmosféra určuje to, jak se v prostoru cítíme, v jakých částech místnosti se zdržujeme nebo dokonce jestli z určitých prostor nevědomky utíkáme. Proto bychom vám rádi poradili, co je pro budování správné světelné atmosféry důležité, abyste se ve svém novém či stávajícím domově cítili opravdu jako doma.
Při budování nových rozvodů a plánování umístění světel myslete na více světelných zdrojů. Klíčem k dobrému osvětlení místností je rozložení světel v různých výškách. Úplně nejjednodušší kombinací je tradiční stropní lampa ve spojení se stolní lampou nebo podlahovou lampou. Teplé „bazény“ světla přitahují lidi a vytvářejí intimní prostředí pro příjemně strávené chvíle. Proto plánujte lampy a světla do středu společenských bodů – pěkně osviťte pohovku, myslete na příjemné osvětlení kuchyňského stolu, ale také dobré osvětlení vašeho čtenářského ušáku.
Barvu a jas osvětlení vybírejte podle konkrétní místnosti
Příliš výrazné a intenzivní světlo nepřidá žádné místnosti na pocitu tepla ani na charakteru. Ostré intenzivní světlo navíc může vyvolávat dojem, že jste na divadelní scéně. Doma ovšem chcete odpočívat, relaxovat a užít si právě ty momenty, kdy nemusíte být ve středu pozornosti. Proto vybírejte osvětlení tak, aby bylo příjemné. V jídelně by se mělo pohybovat okolo 60 wattů, v obýváku pak od 75 do 100 wattů. Při vytváření čtecího koutku v obýváku nespoléhejte jenom na lampičku, aby si vaše oči odpočinuly a správně se naladily na čtení, bude zapotřebí kombinace stropního osvětlení a lampy. V ložnici naopak lampy a lampičky vřele doporučujeme a schvalujeme – vytvoří příjemnou a útulnou atmosféru, takže se vám bude krásně usínat a svěže vstávat. Pro koupelny je příjemné stropní i boční osvětlení. Velmi praktické jsou například svícny po obou stranách zrcadla namísto jednoho světla nad zrcadlem, aby zkrášlovací rituály dospěly k bezchybným výsledkům. Při plánování pracovny doplňte stropní osvětlení kvalitní kancelářskou lampou. Pro pracovny a kancelářské místnosti obecně doporučujeme bílé rozptýlené světlo nebo bělavé stínidlo.
Rozložte světelné zdroje do různých výšek
Pro hledání správné výšky lustru od stolu v pracovně či jídleny zpravidla platí následující vzorec: součet délky a šířky pokoje vydělte číslem 15. Klíčovým prvkem jídelen je bezesporu poctivý stůl a příjemný závěsný lustr. Ten by měl být cca o polovinu až třetinu menší než šířka stolu. Třeba jako závěsná lampa Besar, která poskytuje jídelnímu stolu poměrně velkorysé osvětlení, a přitom celkově velmi pěkně zapadá do interiéru s nádechem starých časů. Osvětlení v koupelnách může na vaši tvář vrhat stín, proto by nemělo viset příliš vysoko, ale nacházet se přibližně na úrovni očí. Velmi dobrým řešením osvětlení je horizontální svítidlo, které plně pomáhá osvětlit váš obličej a je rozhodně příjemnější než jedno světlo s jednou žárovkou. Nad kuchyňským ostrovem nebo linkou by spodní část závěsného světla měla být ve výšce přibližně 100 cm. U stolní lampy v pracovně se také můžete držet jednoduchého pravidla: když sedíte vedle ní, měla by být spodní část stínu ve výšce vašich ramen. Pokud je lampa příliš vysoká, mohla by vás žárovka oslepovat.
Doveďte své osvětlení k dokonalosti díky detailům
Zkonzultujte s odborníkem správné umístění vypínačů ve vašem prostoru – ptejte se, jak moc vysoko a jak daleko ode dveří by měly být. Pokud si nejste jisti, na koho se obrátit, vsaďte na společnost MONOBRAND, která představuje designové stálice i skryté poklady v oblasti osvětlení. Najdete u ní osobité designy vypínačů i pečlivě vybraná dekorativní svítidla. Zaměřuje se na každodenní společníky i výjimečné kousky svého druhu, které se u vás krásně zabydlí.
Pro umělecky laděné interiéry doporučujeme akcentní osvětlení vyzdvihující umění, interiér skříně nebo designový doplněk. Velmi praktické je pak osvětlení šatníků – bezpečně díky němu i rozespalí sáhnete po černých kalhotách, nikoli tmavě modrých. Při plánování osvětlení myslete i na svou zahradu a příjemné letní večery nebo prázdninovou párty a vyberte si vhodné venkovní osvětlení.
Máte-li obavy z vysokých nákladů za energie, můžete oslovit HORMEN, jehož osvětlovací systémy splňují požadavky certifikací pro energeticky šetrné budovy a díky bohaté nabídce svítidel zajisté zapadne i do vašeho interiéru.
Stmívače podtrhnou různé světelné atmosféry
Pokud vaše jídelna svítí jako stadion, budete napjatě čekat na přihrávku a ani deci červeného vás správně neuvolní. Proto doporučujeme pomocí stmívačů odlišit denní a noční osvětlení, upravovat osvětlení pro různé události i podle vaší nálady. Stmívače a měkké bílé žárovky se skvěle uplatní v kuchyni, obývacím pokoji, ale i všech dalších místnostech, včetně koupelen.
Pokud chcete mít nejen krásný, ale taky inteligentní dům, obraťte se na společnost Smarteon, která se zabývá komplexními řešeními chytrých staveb. Díky inteligentní elektroinstalaci můžete kontrolovat nejen vytápění a klimatizaci, ale také osvětlení. Zároveň má ve svém portfoliu bohatou nabídku spínačů, stmívačů, osvětlení a LED žárovek, trubic, panelů i pásek. Poradí vám tedy i při výběru vhodných žárovek. Světlo spotřebovává energii prakticky po celý den, proto je dobré vyhodnotit, jaké žárovky zvolit. Např. CFL a LED bubliny mohou být umístěny více vpředu, proto z dlouhodobého hlediska ušetří poměrně hodně peněz.
Specialistou na elektrické instalace je i rodinná německo-francouzská firma HAGER, která vyrábí špičkové rozvaděče, instalační a jisticí přístroje a inteligentní systémy pro řízení budov. Oba partnery najdete na Kaštanové.
Prostory bez oken vybavte světlovody
Do místností bez oken či jiného přísunu světla můžete zdravé denní světlo ze střechy nebo fasády budovy přivést světlovody. Křišťálové světlovody mají za úkol posbírat co nejvíce světla z oblohy a prostřednictvím světelného tubusu ho poslat do vašich neosvětlených prostor. Díky své obrovské směrové odrazivosti a nízkému rozkladu dokáže tubus přivést denní světlo až na vzdálenost 50 metrů od kopule umístěné na střeše nebo třeba na fasádě. V neosvětlené místnosti je pak přítomen difuzér, který rozptyluje světlo ve stropě nebo stěně místnosti rovnoměrně po celém jejím prostoru.
Přijďte si do Centra bydlení a designu Kaštanová pro to pravé osvětlení pro vás.