Potřebujeme váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby se vám mimo jiné mohly ukazovat informace týkající se vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Moderní trendy ve stavebnictví a současné všudypřítomné hledání úspor způsobují, že čím dál více budov se staví nebo rekonstruuje do tzv. pasivního domu. Tento koncept se zaměřuje na maximalizaci energetické účinnosti a minimalizaci spotřeby energie pro vytápění a chlazení domu, což přináší řadu výhod pro životní prostředí i majitele domu.
Pasivní dům je energeticky efektivní a ekologicky šetrný typ budovy, který byl navržen tak, aby minimalizoval spotřebu energie pro vytápění a chlazení. Tedy dům, který již ze své podstaty nabízí systém šetření energií a tím i vašich financí. Tento koncept vznikl v Německu na začátku 90. let 20. století a rychle se rozšířil po celém světě jako odpověď na rostoucí obavy ohledně změny klimatu a zvyšujících se nákladů na energii.
Hlavním cílem je vytvořit domov, který nepotřebuje tradiční topení nebo chlazení, a který je schopen udržet stálou a příjemnou teplotu po celý rok.
Nejen podle legislativy, ale především z pohledu podstaty věci musí pasivní dům splňovat několik kritérií, která ho odlišují od tradičních budov.
Mezi hlavní požadavky patří:
Mezi izolační materiály, které se obvykle používají při stavbě pasivních domů, aby dokázali splnit dané vlastnosti, jsou polyuretanová pěna, minerální vlna a extrudovaná polystyrenová izolace. Důležité je také dbát na použití hermetického zavírání oken a dveří s nízkými hodnotami U (tepelného průchodu). Vhodné je také použít zdivo, které má samo o sobě vynikající termoizolační vlastnosti, takže stavbu už není nutné více zateplovat.
Příkladem mohou být porobetonové tvárnice Ytong nebo zdící systém HELUZ Family 2in1. Důraz byste měli klást také na materiál oken. Okna v pasivním domě jsou obvykle vyrobena z PVC, hliníku nebo dřeva s trojskly.
Pasivní dům poskytuje značnou úsporu energie ve srovnání s tradičními domy. Uvádí se, že úspora spotřeby energií na vytápění a chlazení je oproti běžným budovám 75-90 %. To vede ke snížení nákladů na energii pro domov a také k pozitivnímu dopadu na životní prostředí.
Pasivní domy představují jedinečný způsob, jak dosáhnout energetické účinnosti a snížit negativní dopady na životní prostředí. Jsou zároveň i hospodárnou volbou pro majitele domů, protože v dlouhodobém horizontu šetří na nákladech spojených s vytápěním a chlazením.
Zaujaly vás pasivní domy? Stavte se do Centra hrubé výstavby v Centru bydlení a designu Kaštanová a získejte u partnerů potřebné informace.
Od základu po komín. Heluz nabízí kvalitní cihly s různými parametry, stropy, překlady i komíny pro tuhá, kapalná či plynná paliva. Nabízí vysoký komfort při stavbě nízkoenergetických i pasivních domů. Díky širokému výběru cihel například z řady FAMILY si vybere i ten nejnáročnější zákazník. Cihlářská hlína je krásný přírodní materiál s jedinečnými vlastnostmi. Dobře vypálená, je tvrdá jako kámen, zároveň však prodyšná, s přesnými detaily. Přijďte si ji prohlédnout.
Hledáte moderní stavební materiál, odborné poradenství a podporu u svého projektu? Kompletní stavební systém Ytong, vápenopískové tvárnice Silka a minerální zateplení Multipor vám nabízí ucelené řešení stavby, včetně detailů, jako jsou povrchové úpravy. Zatím jsou to pro vás těžko představitelné pojmy a rádi byste získali zkušeného průvodce? Na Kaštanové vás čeká nejen fragment domu, na kterém si představíte skladbu materiálu a budoucí fungování. Můžete si zde dohodnout schůzku s technickým poradcem, který vám doporučí, jak dosáhnout odpovídajících norem, seznámí vás s možnostmi výstavby s firmou či svépomocí a předá vám také užitečné kontakty.