NOVINKY

Jak se staví pasivní dům?

Pasivní dům | Kaštanová

Moderní trendy ve stavebnictví a současné všudypřítomné hledání úspor způsobují, že čím dál více budov se staví nebo rekonstruuje do tzv. pasivního domu. Tento koncept se zaměřuje na maximalizaci energetické účinnosti a minimalizaci spotřeby energie pro vytápění a chlazení domu, což přináší řadu výhod pro životní prostředí i majitele domu.

Co je pasivní dům?

Pasivní dům je energeticky efektivní a ekologicky šetrný typ budovy, který byl navržen tak, aby minimalizoval spotřebu energie pro vytápění a chlazení. Tedy dům, který již ze své podstaty nabízí systém šetření energií a tím i vašich financí. Tento koncept vznikl v Německu na začátku 90. let 20. století a rychle se rozšířil po celém světě jako odpověď na rostoucí obavy ohledně změny klimatu a zvyšujících se nákladů na energii.

Hlavním cílem je vytvořit domov, který nepotřebuje tradiční topení nebo chlazení, a který je schopen udržet stálou a příjemnou teplotu po celý rok.

pasivní dům

Co musí pasivní dúm splňovat?

Nejen podle legislativy, ale především z pohledu podstaty věci musí pasivní dům splňovat několik kritérií, která ho odlišují od tradičních budov.
Mezi hlavní požadavky patří:

  • Minimální tepelné ztráty: Pasivní dům je navržen tak, aby minimalizoval tepelné mosty, přes které teplo snadno uniká (typicky se jedná o napojení dvou různých konstrukcí nebo rohy)
  • Kvalitní izolace: Základem pasivního domu jsou kvalitně zaizolované stěny, střecha, podlahy a stavební otvory
  • Větrání s rekuperací tepla: Součástí požadavků, aby dům splnil status pasivního domu je instalace větrání s rekuperací tepla, což znamená, že vzduch je pravidelně vyměňován, ale přitom se zpětně získává teplo z větracího vzduchu.
  • Kvalitní okna: Jak již bylo zmíněno, okna mají velký vliv na výsledné tepelné ztráty. Okna v pasivním domě by proto měla umožňovat proudění sluneční energie do interiéru, ale zároveň izolovat.
  • Orientace domu: Pasivní dům je obvykle navržen tak, aby co nejlépe využíval sluneční energii pro vytápění.
  • Nízká energetická náročnost: Spotřeba energie pro vytápění a chlazení pasivního domu musí být mimořádně nízká, obvykle méně než 15 kWh na metr čtvereční ročně, což je zhruba desetkrát méně než tradiční dům.

pasivní dům

Z jakých materiálů stavět pasivní dům?

Mezi izolační materiály, které se obvykle používají při stavbě pasivních domů, aby dokázali splnit dané vlastnosti, jsou polyuretanová pěna, minerální vlna a extrudovaná polystyrenová izolace. Důležité je také dbát na použití hermetického zavírání oken a dveří s nízkými hodnotami U (tepelného průchodu). Vhodné je také použít zdivo, které má samo o sobě vynikající termoizolační vlastnosti, takže stavbu už není nutné více zateplovat.

Příkladem mohou být porobetonové tvárnice Ytong nebo zdící systém HELUZ Family 2in1. Důraz byste měli klást také na materiál oken. Okna v pasivním domě jsou obvykle vyrobena z PVC, hliníku nebo dřeva s trojskly.

pasivní dům

Jaká je úspora pasivního domu?

Pasivní dům poskytuje značnou úsporu energie ve srovnání s tradičními domy. Uvádí se, že úspora spotřeby energií na vytápění a chlazení je oproti běžným budovám 75-90 %. To vede ke snížení nákladů na energii pro domov a také k pozitivnímu dopadu na životní prostředí.

Pasivní domy představují jedinečný způsob, jak dosáhnout energetické účinnosti a snížit negativní dopady na životní prostředí. Jsou zároveň i hospodárnou volbou pro majitele domů, protože v dlouhodobém horizontu šetří na nákladech spojených s vytápěním a chlazením.

Zaujaly vás pasivní domy? Stavte se do Centra hrubé výstavby v Centru bydlení a designu Kaštanová a získejte u partnerů potřebné informace.

 

Chci poradit s pasivním domem


Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Odeslat zprávu


Novinky & akce

Představujeme Betonepox®: epoxidovou stěrku, která vnese barvy do vašeho domova

Betonové stěrky zažívají boom nejen v industriálních interiérech, ale všude tam, kde se od povrchů vyžaduje p...

Napínané stropy Valmax. Inspirujte se realizacemi, které vám vezmou dech

Přestal vás bavit váš nudně bílý, obyčejný strop? Možná je čas na ten napínaný! Moderní řešení, které v sobě ...

Kabaret na Kaštanové 2024

Kabaret na Kaštanové: Oslava devátých narozenin s nádechem elegance   Centrum bydlení a designu Kaštanová vás...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.