NOVINKY

Jak vzniká betonová dlažba a další výrobky? | VIDEO

Jak vzniká betonová dlažba a další výrobky? | VIDEO

Zajímalo vás někdy, jak vzniká betonová dlažba, rumplované tvárnice nebo třeba mobiliář do exteriéru? Nás taky! A proto jsme se vydali k Olomouci prohlédnout si výrobní prostory firmy Presbeton a přinášíme vám možnost nakouknout jim pod pokličku.

Produkty Bark Presbeton

Betonová ruční práce

Presbeton nám každý rok přináší novinky, které ukazují, že beton už dávno není jen obyčejným materiálem na stavby. Zlaté české ručičky s ním umí doslova kouzlit a vytvářet tak dokonalé výrobky, které jsou praktické a přitom designové. A právě kvůli tomu, jak to Presbeton s betonem umí, jsme chtěli trochu nakouknout pod prsty těm nejpovolanějším. Těm, kteří s betonem pracují dennodenně. 

Když se totiž podíváte na produktovou nabídku Presbeton, tak je vám hned jasné, že to nebude o jedné malé hale za rodinným domkem. Nejprve jsme se vydali do výrobny ve Chválkovicích, kde se rodí ty "zajímavější" a designové kousky. A pokud jste si představovali obrovskou mašinu, která chrlí jeden betonový kus za druhým, tak jste se pletli jako my... V hale nás přivítala více než desítka zaměstnanců, kteří v rukavicích opečovávají a dávají vzniknout jednotlivým kusům betonu. Přesně tak! Pořád je to o zlatých českých ručičkách! 

Série produktů Bark Presbeton

Nejvíce nás překvapila výroba velmi oblíbené řady betonové dlažby Bark, která dokonale imituje vzhled dřeva. Celý proces výroby spočívá nejméně na 4 lidech - nejprve je potřeba nachystat formu konkrétního produktu. Jenom si představte, kolik forem musí firma mít, aby zvládla vyrábět takové množství produktů! Forma se nejprve očistí od zbytků z předešlé várky a poté se natírá speciální směsí, která umožňuje lepší vyklopení produktu. Především se ale forma také natírá barvou, která určuje povrchový vzhled. A protože formy mají unikátní drážky, suky a letokruhy, jako opravdové dřevo, tak natřením vzniká výjimečný otisk. Díky ruční práci je tak vlastně každý kus unikát! 

Formy produktů Presbeton

Do takto připravené formy následně další pracovník odměří množství betonu k vylití formy. Žádná automatizace - pěkně od ruky, jak to tady umí. Poté se forma posunuje dál po pásu, který svými otřesy sjednocuje povrch. Ten má ale k začištění na starosti další pracovník - jen ať je pěkně všechno v rovině, aby se dlažba mohla jednoduše pokládat. No a na závěr se forma s čerstvým betonem veze do sušárny, kde musí vyschnout a především vytvrdnout. 

Výroby dlažby Presbeton

Po vyklopení tak vidíte krásnou betonovou dlažbu v imitaci dřeva. A co vás může těšit nejvíc, tak její výroba je opravdu unikátní ruční prací.

Hotové výrobky

Kromě těchto dlažeb tu ale vznikají další druhy pochozích prvků a také schodiště, palisády, mobiliáře nebo třeba betonové stoly a lavičky.

Automatizovaná výroba Presbeton

V řadě za sebou, betonové výrobky jdou...

No a po prohlídce haly, kde vznikají krásné a unikátní kousky, jsme se přesunuli do haly, kde už to jede tak, jak jsme si prve představovali. Ve výrobní hale v Drahotuši vzniká 10 000 m2 výrobků za den... A to už se člověk musí panečku ohánět! Proto jim tady pomáhají specializované stroje. Jako první nás přivítali v technické místnosti, kde testují své výrobky. Opravdu málokde najdete výrobu betonových produktů, kde si i sami testují jejich kvalitu. Beton musí vydržet mráz i vysoké teploty. Jeho struktura musí být uzpůsobena, aby ji neničily vytrvalé deště a také, aby v zimě ihned povrch nezamrzl a my se neklouzali jako na ledě. Proto jsou všechny betonové výrobky ze zákona podrobovány specializovaným kontrolám pod přísným dohledem. Presbeton si své výrobky kontroluje průběžně! Jenom díky tomu si je jistý kvalitou, kterou prodává!

Produkty Presbeton ve výrobě

No a poté už jsme vkročili do hal, kde na nás betonové dlažby čekaly v řadách jako vojáci! Tady už to totiž opravdu jede jako na pásu. Díky speciálním technologiím a strojům vznikají takové krásné "bábovičky". Celý proces je o formě, která je ve stroji uložena. Do ní je nasypána betonová směs, utlačena a poté vyklopena na připravený povrch. Opravdu si představte, jak jste si hrávali na písku! Jenom s tím rozdílem, že stroj je několikanásobně větší než vy a jedna bábovička pro něj znamená například 25 kusů betonové dlažby. Ta poté vyschne a další stroj má na starosti jejich skladování na palety. Ve vedlejší hale na nás čekal obdobný stroj, který také chrlil jeden kus za druhým.

Největší chloubu této výrobny jsme ale v podstatě neviděli - dělá takový hluk, že musí být obestaven vysokou zdí, která chrání sluch pracovníků od ohromných ran, které ze sebe line. Jedná se o automatizovaný stroj, který výrobky pokládá na jezdící pás a ten je automaticky posunuje do sušárny. Po uplynutí určité doby v sušárně jedou zase výrobky na pásu ke kontrole a kompletaci na palety. V podstatě proces, kde stačí doslova pár lidí na kompletní obsluhu. 

Rumplované produkty

Rumplování, impregnování a další

Taky jsme si tu ale prohlédli stroj, díky kterému vznikají tak oblíbené rumplované povrchy. V podstatě si představte velkou pračku, kam nasypete betonové kostky a ty se vzájemnými nárazy o sebe vypracují ke známému výsledku. Ty pak už jen stačí naskládat zpět na paletu. Díky rumplování vynikne složení jednotlivých výrobků a jejich barevná skladba.

V areálu jsou dále k dispozici stroje, které se věnují impregnaci povrchu venkovních dlažeb. Například při letní grilovačce, když ukápne trochu vína nebo omastku z grilu, tak abyste se nemuseli bát, že máte zničenou dlažbu. Proces impregnace probíhá nástřikem speciální směsi a vytvrzování pomocí infračerveného záření. 

Materiál Presbeton

Tajná přísada?

Tak tu nám neprozradili... A není se čemu divit. Roky dřiny a vlastního testování výrobků se totiž vyplatily a produkty Presbeton jsou velmi uznávané nejen kvůli svému vzhledu, ale také kvůli kvalitě zpracování. Jenom vám můžeme prozradit, že zatímco směs betonu pro ruční práci je tekutější, tak ta, co se používá v automatizované výrobě je sušší a jemnější... Vše ale důsledkem konkrétního zpracování produktů.

Prohlédněte si video z naší expedice a zjistěte, jak to Presbeton umí! 

 

Značky v novince

Presbeton

Společnost Presbeton patří k předním českým výrobcům betonového zboží pro stavby i úpravy komunikací se silnou pozicí v zahraničí. Její výrobky se vyznačují vysokou životností, jsou ekologické i mrazuvzdorné. Nabízí venkovní dlažby, zdící prvky, schodišťové prvky i výrobky venkovní architektury v provedení městských mobiliářů.

Novinky & akce

Kabaret na Kaštanové 2024

Kabaret na Kaštanové: Oslava devátých narozenin s nádechem elegance   Centrum bydlení a designu Kaštanová vás...

CERATOUCH od COREtec Floors: inovativní kamenné podlahy nově v Supellex

Hledáte podlahu, která nejen skvěle vypadá, ale je také výjimečně odolná a snadno se udržuje? Pak je kolekce ...

Rekonstrukce showroomu Keraservis

Vážení zákazníci,   rádi bychom vás informovali o aktuálních provozních změnách na showroomu Keraservis, kter...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.