NOVINKY

Moderní dům, který levituje nad Brnem

realizace vily brno

Další architektonická dominanta Brna! Jaký dům se to objevil v jeho kopcích? Stavba, kterou tvoří dvě horizontální desky, vzájemně propojené z dálky téměř neviditelnými skleněnými plochami. Unikátní vila architekta Martina Kareše působí, že jednoduše levituje nad Brnem. Stavba v sobě nezapře výraznou inspiraci funkcionalismem. 

„Funkcionalismus nám učaroval natolik, že jsme se rozhodli jej přenést do současnosti. Moderní technologie mu navíc neskutečně sluší,“ říká autor vily Martin Kareš z Ateliéru Kareš Arch. „Vilu jsme navrhli s odkazem na nejlepší tradice funkcionalistické architektury, včetně otevřené funkční dispozice s minimem vnitřních podpor, jednoduchého geometrického tvarosloví, hladkých sněhobílých fasád, přesahů střech, horizontálního prosklení a využití ušlechtilých materiálů, jako jsou travertin, makassarové dřevo či onyx,“ doplňuje architekt a zároveň upozorňuje, že bez nejnovějších technologií, jako vytápění, chlazení nebo inteligentní řízení domu, by nebylo možné udržet statiku domu. 

vila desky na brnem

Součást impozantního panoramatu

Nemalou část na celkovém dojmu vily má i pozemek, na kterém je tato impozantí stavba postavena. Umožňuje výhled na brněnské památky, jako je hrad Špilberk, Petrov a za příznivé viditelnosti je možné obdivovat i Pálavu. „Málokdy se poštěstí pracovat s tak úžasným pozemkem, před kterým nejsou a nebudou žádné  jiné stavby, s pozemkem, který ubíhá po svahu, takže můžete vytvářet gradaci celého prostoru zahrady. Jako kdybyste se dívali na Prahu z Pražského hradu...,“ pokračuje architekt Martin Kareš.

Stavba se nachází v horní části pozemku přímo u příjezdové komunikace. Členitost pozemku je řešena pomocí terasy s obytnou částí zahrady a bazénem, vše s bezbariérovým přístupem do domu. Dům je navržen tak, aby poskytoval ze všech místností nádherný výhled na město. „Chtěli jsme udělat lehkou architekturu, která je propojena otevřeným prostorem přes skla s exteriérem. Aby pokaždé, když klienti přijdou domů, měli kontakt s Brnem, jako kdyby si sedli na louku, když tam dům nestál. Dům by neměl vytvářet bariéru, ale průhled, to je to nejcennější na pozemku. Proto jsme klientovi navrhovali i panorama designy, tedy  posuvné systémy Schüco s co nejužšími profily rámů, které jsou maximálně skryty. A přestože to bylo finančně náročnější řešení, klient na tuto myšlenku, na tuto filozofii přistoupil.“

vila desky na brnem

Moderní dům, který dbá na energetickou nenáročnost

Architekt Martin Kareš ocenil také přístup klienta, se kterým vzájemně komunikovali a dům spoluvytvářeli„A tady to zafungovalo, ani po třech letech od dokončení bych nic neměnil. Investor je povoláním strojař, takže kladl důraz na detail jednotlivých konstrukčních prvků, na detail kotvení zábradlí na terasách, na provedení truhlářských prací, jednotlivých betonáží, osazení světel atd.  Ač v době stavby ještě zdaleka nebyla energetická krize, už tehdy jsme dbali na energetickou nenáročnost domu na principu ostrovního typu.“ K vytápění vily slouží tepelné čerpadlo země - voda s geotermálním vrtem, které v létě díky reverznímu chodu dům ochlazuje. Stropní chlazení pracuje na principu pohlcování tepla z místnosti, kdy nositelem chladu je voda. V zimním období je pak možné stropem dohřívat jednotlivé obytné místnosti a doplnit tak systém podlahového vytápění. Nespornou výhodou je, že se jedná o architektonicky čisté řešení, kdy není narušen celkový vzhled domu. Samozřejmostí je systém inteligentního řízení, který se stará o bezproblémový chod celého domu.

vila desky na brnem

Panoramatické systémy Schüco propojují interiér s exteriérem

Dokonalého propojení vnitřního a venkovního prostředí domu bylo dosaženo díky řadě panoramatických hliníkových posuvných systémů Schüco ASS 77 PD.HI. S tímto designovým a zároveň vysoce tepelně izolovaným posuvným systémem lze konstruovat rohy bez nežádoucího pevného sloupku, maximální transparentnost je dána úzkými pohledovými šířkami profilů od 30 mm i bezbariérovým osazovacím rámem. Vodící lišty umožňují automatizovaný pohyb křídla o hmotnosti až 500 kg. Prosklené výplně otvorů jsou zaskleny až 6 metrovými izolačními trojskly , kde složitost jejich konstrukce vyžadovala výrobu ve speciální sklárně  v Německu.

 „Každé okno je to maximum, které šlo vyrobit, obývací pokoj je prosklen na celou svou délku včetně strukturálního rohu, tabule jsou 2,7 m vysoké a 6 metrů široké, to byly i technologické a výrobní  limity v době, kdy se zakázka realizovala. Za nás to byla  první zakázka na bezrámové posuvné dveře s tak velkým zasklením,“ připojuje se Miroslav Culka z firmy DAFE–PLAST Jihlava, která výplně otvorů vyrobila a namontovala. „Největší sklo vážilo až 1 200 kg a díky tomu, že  se vila nachází ve svahu a manipulační prostor nám neumožňoval přímé osazování tak rozměrných těžkých prvků, museli jsme použít více technologií a manipulačních prostředků pro jejich zasklen.. Nejprve bylo  výkonným jeřábem zasklení přeneseno přes celou vilu a následně, pomocí již menšího speciálního manipulátoru, kterým jsme se dostali do ideální montážní pozice a vzdálenosti,  jsme osazovali a zasklívali,“ popisuje náročnou realizaci Miroslav Culka. 

Jedinečnost prosklení potvrzuje na závěr i architekt Martin Kareš: Říkáme tomu desky nad Brnem, ale pro nás je to transparentní vila, takhle otevřenou a velkorysou stavbu, co se týká stavebních otvorů, jsme do té doby nedělali.“ 

 

A teď otázka na tělo - kdo by chtěl bydlet v takové či podobné vile? Rozumíme, není potřeba odpovědi... Ale nemusíte o tom jenom snít. Stačí udělat první krok. A to třeba ten, že si domluvíte schůzku se zástupcem Schüco v Centru bydlení a designu. Ten vás již nasměřuje na správnou cestu za vaším vysněným domovem.

 

Projekt: Ateliér Kareš Arch
Zastavěná plocha: 310 m2
Užitná plocha: 409 m2
Výplně otvorů: okenní, posuvné a vchodové hliníkové systémy Schüco s tepelněizolačními trojskly, realizační firma DAFE – PLAST Jihlava, s.r.o.
Okenní, posuvné a fasádní systémy: Schüco AWS/ADS 75.SI+, Schüco FW50+.SI, Schüco ASS 77 PD.HI
Vchodové dveře: Schüco ADS 90.SI+, hliníkové vstupní dveře s oboustranně plošně lícující výplní
Konstrukce: nosná konstrukce železobetonová monolitická, vnitřní železobetonové stěny a sloupy
Dodavatel stavby: ORAK stavební společnost

Foto: Lukáš Hausenblas, Robert Rais

 

Chci poradit se stavbou domu


Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Odeslat zprávu


 

Značky v novince

Schüco

Společnost Schüco je jedním z největších světových hráčů na poli systémových řešení pro dveře, okna, posuvné konstrukce, fasády, protisluneční ochranu a bezpečnostní systémy. Produkty společnosti Schüco nalezneme v řádech milionů kusů po celém světě. Největší nároky jsou během výroby kladeny na bezpečnost, komfort, design a energetickou účinnost. Se společností Schüco spolupracuje také celá řada zpracovatelů, architektů, developerů a investorů. Kvalitní a poctivou prací se společnost Schüco prezentuje již téměř 70 let.

DAFE-PLAST

DAFE-PLAST je český výrobce plastových, kompozitních a hliníkových oken, dveří, prosklených stěn a zimních zahrad. Nabízí montáž a poradenství, odborné konzultace a projektování souvisejícím se stavebními otvory. Díky kvalitě výroby i špičkovým materiálům používaným pro výrobu a rozsahem poskytovaných služeb patří firma mezi nejvýznamnější výrobce otvorových výplní. Široká síť obchodních zástupců, kvalifikovaný výrobní a montážní tým je zárukou profesionálního provedení každé zakázky.

Novinky & akce

Představujeme Betonepox®: epoxidovou stěrku, která vnese barvy do vašeho domova

Betonové stěrky zažívají boom nejen v industriálních interiérech, ale všude tam, kde se od povrchů vyžaduje p...

Napínané stropy Valmax. Inspirujte se realizacemi, které vám vezmou dech

Přestal vás bavit váš nudně bílý, obyčejný strop? Možná je čas na ten napínaný! Moderní řešení, které v sobě ...

Kabaret na Kaštanové 2024

Kabaret na Kaštanové: Oslava devátých narozenin s nádechem elegance   Centrum bydlení a designu Kaštanová vás...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.