NOVINKY

Vše, co potřebujete vědět o velkoformátech

Velkofromátová dlažba | Keraservis

Velkoformátová dlažba a obklady si získaly značnou pozornost zejména díky své eleganci, majestátnosti, snadné údržbě i minimálnímu počtu spár – dálnic pro bakterie. Zákazníci i architekti ve svém nadšení z velkolepého řešení prostoru ovšem často zapomínají na jisté nevýhody velkoformátů, ke kterým se řadí finanční náročnost montáže i lepidla, praskání podlah při nepromyšlené práci, nutnost velkého dořezávání a vyrovnávání podkladu i opravdu zapeklitá logistika. Základní rada zní: když chcete velkoformáty, spolupracujte s odborníkem a kvalitními řemeslníky.

Zákaznicky oblíbený trend

Snad ještě žádný trend ve světě keramiky se netěšil takové zákaznické oblibě jako právě velkoformátové obklady. Značnou přízeň si získaly zejména díky minimalizaci spár, se kterou se pojí snazší údržba, protože spáry jsou dálnicemi pro bakterie. Velký formát působí na první pohled velmi luxusně, zpříjemňuje prostředí na pohled a vytváří čistý i celistvý dojem prostoru. Designéři velkoformátů se zaměřují na dokonale propracované detaily, precizní zpracování jednotlivých sérií, skvělou kombinovatelnost a atraktivní design. Velký formát zpravidla prostor sjednotí a opticky zvětší. Světový výrobce keramiky Atlas Concorde vytvořil z velkých formátů celou sérii svých výrobků – XL Marvel nabízí formáty 120 x 120 a 120 x 240 cm. „Jedná se o majestátní kusy vytvářející silnou a unikátní identitu. Elegantní a sofistikovaný styl se hodí do komerčních i rezidenčních prostor, kde se potkává luxus a současný design,“ popisuje svou kolekci velkoformátů výrobce.

Velkoformáty

Velké formáty mají celou řadu nevýhod

Ačkoli architekti velkoformáty obecně doporučují, vyplatí se o konkrétní realizaci hovořit i s dodavatelem. „Realizace velkoformátů řešíme kontinuálně od jejich nástupu. Jejich návrh i samotná montáž mají svá specifika, proto bych doporučil maximálně formáty 120 x 120 nebo 150 x 75 cm. Když architekt navrhne do koupelny 320 x 160 a uděláte spárořez, tak ve finále zjistíte, že ani jediná dlaždice není celá,“ komentuje situaci na trhu majitel společnosti Keraservis Radek Černý.

Velké formáty na podlahách jsou náchylnější k praskání. Podlahové topení v prostoru 80 m2 má třeba čtyři segmenty, které je třeba dilatovat, jinak se snadno stane, že jeden segment topí, a druhý ne. Topení tak není kompatibilní s podlahou, která pod vlivem změn teplot či slunečního záření neustále v řádech milimetrů pracuje. Ve spáře je tedy nutné dilataci přiznat – pokud tak neučiníte, může se stát, že dlažba praskne. „U dlaždic o ploše 3 m2 se logicky vždycky nemůžete trefit do spár. Proto architekt musí uvažovat se segmenty podlahového topení tak, aby skutečně vycházely na formát vybrané dlažby. Dodavatel by měl být na začátku projektu a pomáhat vybrat dlažbu právě s ohledem na segmenty topení. Pokud se zákazník uprostřed projektu rozhodne, že chce udělat velkoformátovou dlažbu na podlaze, snažíme se mu to po určitých zkušenostech rozmluvit anebo mu nabídnout vhodné formáty,“ dodává Radek Černý. K jistým problémům dochází i v kuchyních, kde velké dlaždice podléhají extrémně nerovnému zatížení. Na jedné straně dlaždici zatěžuje kuchyňský ostrůvek, kde je pod soklem celá váha kuchyně často pouze na malé nožičce představující náročné bodové zatížení. Na druhé straně dlaždice může být ale zatížení nulové. Když pak odložíte na roh ostrůvku tašku s nákupem nebo si na něj sedne stokilový muž, dlaždice pod takovým nerovnoměrným zatížením snadno praskne. Realizace velkých formátů v kuchyních proto musí být promyšlené a konzultované už od začátku s odborníky. Zatímco u podlah musí nastat součinnost hned několika lidí, u stěn je situace výrazně lepší. Velkoformáty jsou vhodné nejen na obklady stěn koupelen, ale také do vstupních hal rodinných domů nebo obývacích pokojů. Keramika tak nahrazuje tradiční omítky, stěrky a tapety nebo s nimi vytváří neotřelé kombinace.

Velkoformaty

Lepidlo a práce jsou často dražší než samotná dlažba

Při výběru velkoformátů by měl architekt či dodavatel informovat zákazníka i o poměrně nákladné realizaci celého záměru. S velkými formáty totiž souvisí větší spotřeba lepidla, řádově 10 kg na m2. Práce a lepidlo tak mohou být dražší než samotný materiál. U běžných velikostí obkladů se pohybujete na 300 až 400 Kč za m2 montáže včetně lepidla, u velkoformátů pak cena vyroste na 1 000 až 1 500 Kč za m2.

Nezkušení obkladači se velkým formátům vyhýbají

Pokládka velkých formátů má svá specifika, proto od nich mnozí řemeslníci i dodavatelé své zákazníky zrazují. S náročností pokládky je spojeno i specifické nářadí, nutnost práce minimálně dvou řemeslníků, ale také problematičtější logistika.

Příprava na pokládku velkoformátů trvá výrazně déle, ovšem samotná pokládka je zase velmi rychlá. Při práci vzniká i velké množství odpadu, protože dochází k poměrně dramatickému dořezávání. Velké formáty mají větší prořez, proto je třeba mít přesně naplánovanou orientaci desek a nezapomínat na již zmíněné dilatace. Spárování nelze zcela obejít. Pro dlaždice s hranou delší než 60 cm a tloušťkou nad 8 mm platí, že technická spára musí být větší než 3 mm. Zároveň je při realizaci třeba počítat s koeficientem délkové tepelné roztažnosti – při oslunění keramické dlažby může dojít k jejímu prodloužení až o 1 mm na 1 metr délky. Při spáře o šířce 2 mm by tak brzo mohlo dojít ke kontaktu dvou dlaždic a následnému prasknutí.

U největšího formátu na trhu 120 x 360 představuje velký oříšek i logistika. Jedna dlaždice má plochu 4,32 m2 a takové formáty se do bytů i domů dostávají poměrně nelehko – k problémům dochází zejména při stáčení na schodištích, ale často i při samotném průchodu užšími dveřmi či menšími chodbami.

Velkoformaty

Přehled formátů

  • 20 x 20 cm – retro styl
  • 30 x 60 cm – před 5 lety standard pro obklady
  • 60 x 60 cm – standard pro dlažby
  • 60 x 60 cm a 30 x 90 cm – nejčastěji volené formáty
  • 60 x 120 cm – oblíbený nadstandard
  • 70 x 150 cm – oblíbený nadstandard
  • 120 x 240 cm – nadstandard
  • 100 x 300 cm – nadstandard
  • 160 x 320 cm – nadstandard
  • 120 x 360 cm – největší formát na trhu

Velké formáty versus malé koupelny

Velkoformáty mohou výrazně změnit prostor koupelny. Vertikální orientace velkých obdélníkových formátů bude na stěně působit dynamicky, zatímco při horizontální orientaci atmosféru koupelny zklidníte. Vertikální použití obkladů do koupelny naopak místnosti opticky zvětší, proto je oblíbené v místnsotech s nízkými stropy. „V dnešní době bohužel stále převládá názor, že do malé koupelny patří menší formát. S nástupem větších formátů je ovšem na trhu stále širší výběr dlažeb a obkladů nejrůznějších rozměrů, proto zákazníkům doporučujeme podívat se i po větších formátech. Z mého pohledu mají hned několik výhod: místnost opticky zvětší, plocha pro úklid je kompaktnější a mají podstatně méně spár, což ocení majitelé starších domů, kde se může objevovat plíseň,“ uvádí odborný poradce Keraservisu Jana Kopřivová. „Pokud je na obkladu nebo dlažbě výraznější dekor, bývá jeho kresba ve větší ploše pohledově zajímavější,“ dodává. V praxi se pak nejčastěji setkává s tím, že od velkoformátů zrazují zákazníky především řemeslníci, kteří s nimi nemají ještě dostatek zkušeností anebo jim chybí potřebné zázemí týmu a kvalitní chemie. „My v Keraservisu nabízíme klientům ke všem koupelnám i kvalitní montáž našeho sortimentu, tedy i velkoformátů. Proto není třeba se pokroku bát, ale užívat si ho a vnímat ho jako velké plus,“ dodává s úsměvem Jana Kopřivová.

Značky v novince

Keraservis

Specialisté na kvalitní obklady a dlažby, koupelnové vybavení, sanitární techniku, luxfery, podlahoviny i stavební chemii. Na více než 600 m2 se můžete přesvědčit o tom, že lze realizovat představy o ideálním prostoru, ve kterém se bez rušivých elementů budete cítit svobodně, tvořit v něm a relaxovat. Kvalitní italské obklady, dlažby či mozaiky vám pomohou vybrat profesionální odborníci, kteří vás hledáním perfektní koupelny ochotně provedou.

Novinky & akce

Představujeme Betonepox®: epoxidovou stěrku, která vnese barvy do vašeho domova

Betonové stěrky zažívají boom nejen v industriálních interiérech, ale všude tam, kde se od povrchů vyžaduje p...

Napínané stropy Valmax. Inspirujte se realizacemi, které vám vezmou dech

Přestal vás bavit váš nudně bílý, obyčejný strop? Možná je čas na ten napínaný! Moderní řešení, které v sobě ...

Kabaret na Kaštanové 2024

Kabaret na Kaštanové: Oslava devátých narozenin s nádechem elegance   Centrum bydlení a designu Kaštanová vás...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.