Důležité sdělení:

Vážení klienti,

dovolujeme si vás upozornit, že ve čtvrtek 20. 6. 2024 od 13:00 bude Centrum designu a bydlení Kaštanová z důvodu konání firmení akce UZAVŘENO.

Děkujeme za pochopení.

NOVINKY

Elementární úvaha nad výplněmi stavebních otvorů

Elementární úvaha nad výplněmi stavebních otvorů

Výplně stavebních otvorů, jimiž nejčastěji chápeme okna a dveře, jsou - bez diskuze - jednou z nejdůležitějších položek v projektu stavby a zároveň výrazným prvkem v obvodovém plášti budovy, zdaleka nejen u rodinného domu. Důvod, proč se o výplních popsaly stohy papíru, je prostý: okna a dveře významně ovlivňují kvalitu bydlení, z logiky věci jsou tak nezanedbatelnou položkou v rozpočtu stavby. Už proto se vyplatí věnovat tomuto tématu zvýšenou pozornost.

Schüco


Vlastnosti
Opakování je matka moudrosti, takže dovolte, abychom znovu zdůraznili, že při výběru oken a venkovních dveří je nejdůležitější mít na paměti především jejich funkční vlastnosti: tepelnou izolaci, průvzdušnost, ochranu proti vnějšímu hluku, prostup světla, odolnost proti povětrnostním vlivům, ochranu proti slunečnímu záření a samozřejmě i mechanickou trvanlivost. “Při zhodnocení všech pro a proti, u vstupních venkovních dveří nesmíme zapomínat ani na odolnost proti násilnému vnuknutí nebo proti požáru,” upozorňuje René Karpíšek ze společnosti Porte Karpi.

Profesionálové
Václav Klajsner ze společnosti Schüco připouští, že mnohdy se v definicích a popisovaných vlastnostech nelze vůbec vyznat. Dle něj je nejlepší poradit se s odborníky - architekty a projektanty - a nechat si od nic poskytnout kompletní servis ve fázi návrhu technického řešení výplní otvorů až po detailní zpracování návrhu konkrétního typu okna či dveří.
“Součástí takového návrhu bývá obvykle technický popis řešení, ověření proveditelnosti včetně správnosti zvolených rozměrů, hmotnosti otvíravých části, vypracování konkrétních detailů osazení výplní do stavebního otvoru a také protokol výpočtů součinitelů prostupu tepla jednotlivými okny a dveřmi,” ukazuje Václav Klajsner nejefektivnější cestu k výběru vhodných stavebních výplní.

Materiál
Kromě funkčních vlastností je samozřejmě jedním ze zásadních kritérií také výběr materiálu, z něhož budou okna či dveře vyrobeny. “Většinou jde o volbu mezi výplněmi otvorů ze dřeva, plastu nebo hliníku. Každý z těchto materiálů má samozřejmě svoje přednosti a nedostatky a výběr tak nikdy není jednoznačný,” říká Václav Klajsner a rychle dodává: “V naší společnosti Schüco CZ však preferujeme výplně otvorů z hliníkových a plastových profilů.”

Koláž Schüco


Uživatelský komfort
Uživatelským komfortem se dnes “ohání” kdejaký výrobce. Ale co se tímto argumentačním klišé vlastně myslí ve skutečnosti? Dle Václava Klajsnera se uživatelským komfortem myslí to, jak snadno a pohodlně se koncovému zákazníkovi s oknem či dveřmi manipuluje a jak příjemně se ovládají. “Díky dnes již samozřejmému použití izolačního trojskla v oknech a dveřích mohou mít okna i dveře otvíravá křídla s velkou hmotností, což bývá někdy na úkor jejich pohodlné obsluhy,” vysvětluje Klajsner a vytahuje z rukávu příklad za všechny: “K našim posuvným dveřím ASS 77 PD (Panorama Design) , které umožňují realizovat velkoformátová křídla čistého minimalistického designu a transparentnosti s pocitem celoskleněného provedení, nabízíme posuvné dveře s ovládáním doplněným o skrytý motorický pohon pomocí externího ovládacího panelu nebo stisknutím tlačítka včetně inteligentní senzoriky a technologie uzamykání.”
V nabídce společnosti Schüco, která je dnes již etalonem v oblasti výplní opravdu velkých rozměrů, najdou koncoví zákazníci celou řadu “vychytávek”, které jim výrazně usnadňují manipulaci. Mohou to být třeba tlačítka, která ovládají pohony ukryté v rámech a dokáží tak okna během vteřiny odemknout a uzamknout nebo během několika málo vteřin zajistit vyklopení či uzavření okenních křídel. “U oken či balkonových dveří nabízíme novou generaci skrytého mechatronického kování s minimalizovanou hlučností a velkými roztečemi otevření Schüco TipTronic SimplySmart, které nabízí nejen nejtišší kompletně skrytý pohon na trhu, nýbrž také kompletně vyzkoušený systém skládající se z pohonu, kování a profilového systému – vše od jednoho výrobce. Vedle manuálního ovládání pomocí kliky či pokojového tlačítka lze použít také mobilní koncové přístroje, jako např. tablety či smartphony. Toto je perfektní řešení např. pro ovládání těžkých či nepřístupných oken a nadsvětlíků. Nabízíme také kompletně skrytý pohonný systém Schüco e-slide, který otevírá, uzavírá a uzamyká i posuvné elementy až do výšky celé místnosti. Použití kontroly oprávnění vstupu Schüco pak umožňuje i přístup zvenčí. Vedle funkcí „otvírání“ nebo „zavírání“ jsou k dispozici další komfortní funkce, jako nastavení ventilační polohy a elektronické rozpoznávání překážky“ říká Václav Klajsner.
Je potřeba dodat, že kromě nesporné praktičnosti přináší takto chytré výplně možnost být plně integrovány do automatizace budovy, což podporuje úsporu energií a větší bezpečnost.

Rozměry
Zastavme se ještě na chvíli u dveří. Konkrétně u jejich rozměrů. Zde dochází k poněkud bizarnímu jevu. Zatímco v České republice je běžná dvířka dveří 1970 mm, evropský standard hovoří o výšce 2100 mm. V tomto případě radí René Karpíšek využívat zvyklosti evropských trhů. “Stávající norma je již zastaralá. Ergonomicky i prakticky je výška 2100 mm efektivnější. Navíc současná generace mladých lidí převyšuje svým vzrůstem tu předchozí a oněch 1970 mm může být leckdy problematických,” říká Karpíšek.
Dodejme, že obecným pravidlem pro stanovení stavebních otvorů pro dveře je průchod +100 mm na šířku a průchod + 50 mm na výšku. Maximální světlá výška pro dveře s obložkovou zárubní je 2900 mm.

Dveře Porte Karpi

Článek vznikl v rámci magazínu OKO 2019, listovat v něm si můžete ZDE nebo se můžete stavit do našeho Centra pro svoji vlastní kopii.

Značky v novince

Schüco

Společnost Schüco je jedním z největších světových hráčů na poli systémových řešení pro dveře, okna, posuvné konstrukce, fasády, protisluneční ochranu a bezpečnostní systémy. Produkty společnosti Schüco nalezneme v řádech milionů kusů po celém světě. Největší nároky jsou během výroby kladeny na bezpečnost, komfort, design a energetickou účinnost. Se společností Schüco spolupracuje také celá řada zpracovatelů, architektů, developerů a investorů. Kvalitní a poctivou prací se společnost Schüco prezentuje již téměř 70 let.

Porte Karpi

Výhradní dodavatel italských výrobců interiérových dveří Ferrero Legno a Pivato. Certifikovaný a výhradní dodavatel bezpečnostních dveří OKEY. Výhradní dodavatel klik, madel a dalšího kompletního sortimentu firem Omporro, Enrico Cassina a Alfredo Porro. Autorizovaný dodavatel bioklimatických pergol Biossun a designových zrcadel J&J. Veškeré produkty nabízí včetně odborného poradenství a montáže. Výrobky se vyznačují nadstandardní kvalitou, jsou vyrobeny z kvalitních ekologických surovin s inovativními povrchy. Šíře sortimentu Porte Karpi nemá v ČR obdoby.

Novinky & akce

Nové vířivky Villeroy & Boch v Centru designu a bydlení na Kaštanové

Firma Eurowellness specializující se na dodávku špičkových wellness produktů, přináší do Centra designu a byd...

Představujeme Betonepox®: epoxidovou stěrku, která vnese barvy do vašeho domova

Betonové stěrky zažívají boom nejen v industriálních interiérech, ale všude tam, kde se od povrchů vyžaduje p...

Napínané stropy Valmax. Inspirujte se realizacemi, které vám vezmou dech

Přestal vás bavit váš nudně bílý, obyčejný strop? Možná je čas na ten napínaný! Moderní řešení, které v sobě ...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.