NOVINKY

Vy nesloužíte domu. Dům má sloužit vám.

Miroslav Padalík a Vojtěch Zavřel - Smarteon. | Kaštanová

Světoví, inovátorští, zapálení, špičkoví. Tak by se dala popsat česká společnost Smarteon, zabývající se implementací a programováním chytrých domácností založených na prvotřídních komponentech Loxone. Mezi sebou mají ty nejchytřejší mozky a dva z nich jsou i v samotném vedení. Nadšený vizionář a zakladatel firmy Miroslav Padalík a absolutní špička a šéf technologie Vojtěch Zavřel. Tito dva pánové už šestým rokem vedou Smarteon kupředu mílovými kroky. A nejsou to kroky jen po českém rybníčku. Pobočku vybudovali i v Dubaji, plánují implementovat svá inteligentní řešení i do takzvaných smart cities například v JAR a mají dokonce své výzkumné a vývojové centrum. Úspěch sklízí prý díky tomu, že chytrá řešení promyslí do posledního detailu konkrétně každému klientovi na míru a umí poskytnout silnou podporu a zázemí do dalších desítek let.

Chytrá domácnost smarteon. | Kaštanová

Vyprofilovali jste se z IT firmy, která dost úspěšně programovala bezpečnostní systémy, do firmy Smarteon, nabízející chytrá řešení pro domácnosti - jak k tomuto přerodu došlo?

MP: Celé to začalo v roce 2016, kdy jsem už tehdy působil 20 let v oblasti IT a sám jsem žil ve smart home systému u mě doma. V podstatě už tehdy mi bylo jasné, že tato oblast zažije obrovský boom, stejně jako chytré mobily a jiná smart zařízení. Rozhodl jsem se, že založím firmu a dám tomu nějaký rámec. Už tenkrát se mnou spolupracoval Vojta Zavřel, což byl jeden z nejschopnějších lidí v mém týmu, jemu jsem představil svoji myšlenku, Vojta to dotáhl ještě ideově a šli jsme do toho. Začínali jsme na Křenové a nabírali jsme víc a víc lidí a rozrůstali se. Už tehdy jsme si uvědomovali, že smart home není jen o montování elektrického zařízení, ale hlavně o tom, jak bude naplňovat potřeby jednotlivých uživatelů. I svou chytrou domácnost jsem si tehdy musel sám přeprogramovat, protože bez toho by mi to celé nedávalo velký význam. 

V čem vám pomohlo vaše IT zázemí?

MP: Oblast chytrých domácností se posunuje od montování elektrických součástek k IT a bezpečnosti. Protože pokud v budoucnu nebude systém pořádně naprogramovaný a zabezpečený, lidé mu nebudou věřit. Proto jsem využil IT mozky, abychom založili jinou firmu, než byly ostatní. Chtěli jsme nabízet řešení na vysoké urovni a plnit jednotlivé konkrétní požadavky našich klientů a to už dobré IT pozadí potřebuje.

Se Smart Home systémy se lidé Česku teprve seznamují, i když tento pojem už slyšeli snad všichni.

MP: Novinka je to hlavně v České republice, ale v západních zemích už je to daleko rozšířenější, populárnější a smart home je tam standardem. Prakticky žádný dům na úrovni se bez smart řešení nemůže postavit. U nás k tomu boomu dochází v posledních letech, ale o to silněji to tady jde cítit. Pozorujeme, že zájem neustále stoupá - hlavně u těch klientů, kteří nemají čas řešit stále více technologií v domě a chtějí, aby jim to nějaký automatizovaný systém zjednodušil, zpříjemnil a zkomfortnil. 

VZ: Také si neumím představit, že bych si v dnešní době postavil dům, který není chytrý. Za super auto jsem ochoten si připlatit statisíce a za výrazně bezstarostnější a pohodlnější bydlení, které koncipuji na 30 - 50 let, nejsem ochoten si připlatit takovou částku, přestože mi to výrazně zlepší život? Já chci chodit domů bydlet a ne se starat o dům. Dům se stará o mě. Také situace na trhu je taková, že velmi málo firem dnes dělá skutečně chytré domácnosti. A když, tak bohužel často tím způsobem, že smart home sice obsahuje elektroniku i systémy, ale tyto domy neumí reagovat na různé životní situace a potřeby klientů samy, ale vyžadují spoustu interakcí. Náš systém je plně automatizovaný a vyžaduje maximálně jednu interakci. Chytrá domácnost je zprofanovaný pojem, ale opravdu chytré domy děláme my a pak možná nějaká firma v zahraničí. (smích) 

Chytrá domácnost smarteon. | Kaštanová

Pojďme si tedy říct, co je to chytrá domácnost?

VZ: Chytrá domácnost se dělí na viditelnou a neviditelnou oblast. To, co je viditelné, jsou světla, žaluzie, závěsy, ovládání multimédií, které jsou i slyšet. Část toho, co není vidět, je ale ještě složitější, je to práce s energetickým managementem, s tím, jak se rozkládá zátěž v domě, jak se pracuje s fotovoltaikou, jak se nabíjí bateriové úložiště, co se stane při výpadku elektrické energie, kdy se přeorganizuje management budovy tak, aby dům pořád fungoval. Je to topení, chlazení, rekuperační jednotky, tepelná čerpadla, hrající zdi. Nesmíme zapomenout na oblast zdraví a oblast zabezpečení, kdy například při úniku vody, což je nejčastější pojistná událost, dům sám zastaví přívod vody. Dům je koncipován tak, aby uživatel nemusel udělat vůbec nic a přesto se to samo vyřešilo. Bezpečnost tedy myslím včetně kybernetické, kterou montéři elektrických zařízení často neřeší a kde je obrovský rozdíl chytrého domu postaveného na spotřební elektronice, která je v záruce dva roky, versus chytrý dům postavený na průmyslových řešeních, která jsou koncipována na dobu životnosti samotného domu. 

Spadá do chytré domácnosti i exteriér? 

MP: Ano určitě, interiér je pouze jedna část. Exteriér řešíme při každé instalaci, protože klienti chtějí užívat své zahrady a terasy také bezstarostně. Například pro jednoho klienta v Dubaji bylo klíčové, abychom mu nasvítili všechny palmy a část exteriéru, kde pořádal párty a chtěl se pochlubit svým hostům, jak i venek reaguje na to, co potřebuje a jak krásně vypadá například i osvětlený bazén. Nejde ale jen o estetiku, ale také bezpečnost, kdy systém hlídá, aby například nespadly děti do bazénu, řeší zavlažování a řadu dalších konsekvencí. Náš systém jako jediný umí dokonce poznat, zda do bazénu spadlo dítě, pes nebo balón a okamžitě zalarmuje rodiče. 

VZ: A to jsou věci, které jsou vidět a za tím jsou zase věci, které vidět nejsou. Třeba když zmiňujeme závlahový systém, což je jednoduché zařízení, které vylévá vodu na pozemek. Chytřejší závlahové řešení pracuje s tím, že když naprší, není potřeba zavlažovat. Opravdu chytrý dům umí pracovat i s tím, že bude v dalších 12 hodinách intenzivně pršet, umí přečerpat a tím uvolnit retenční nádrž, aby pojala přívalový déšť a nevyplavil se mi pozemek. Jsou zde závislosti, které nejsou vidět, ale výrazně pomáhají v šetření vodou. 

MP: I v zimě je jedna úžasná věc, a to, že když začne sněžit, dům okamžitě podle vlhkosti a teploty pozná, že sněží a začne vytápět příjezdovou cestu a chodníčky, takže my s rodinou jen pozorujeme z okna, jak sousedé s lopatou bojují se sněhem a my suchou nohou dojdeme až k autu. Je to velmi praktické, ušetří vám to čas, námahu a dodá neuvěřitelný komfort.

Chytrá domácnost smarteon. | Kaštanová

Je příprava v exteriéru stejná jako v interiéru?

VZ: Obecně to funguje tak, že se vypracuje studie, udělá se projekt, elektrikáři udělají elektroinstalaci, pak se systém oživí, naprogramuje a až se předá klientovi, poté s ním celé roky v uvozovkách žijeme a hlídáme, aby mu dům fungoval. Neznamená to, že bychom věděli co dělá. Jen kontrolujeme systém, aby byl v pořádku. Když například klient rekonstruuje dům a někdo mu přesekne dráty, my to často víme dříve, než on. V exteriéru to funguje stejně, jen místo projektantů s námi spolupracují zahradní architekti. Studie, projekt, elektroinstalace, oživení a údržba je úplně stejná.

Chytrá domácnost nám usnadňuje život v mnoha sférách a jedna z nich je také zdravý životní styl. Jak nám může pomoci v tomto ohledu? 

VZ: Zásadně. A to ve velmi velkém množství oblastí. Můžeme se bavit například o hlídání teploty podlahového topení, řízení výměny vzduchu takovým způsobem, aby byl vzduch stále čerstvý. Také bezpečností řešení, které často oceňují ženy, protože psychická pohoda úzce souvisí s tou fyzickou. Nebo něčím, co nás celé desetitisíce let ovlivňovalo a formovalo a to je chromatičnost světla, kdy nabízíme poměrně unikátní systém biodynamického řízení světla při kterém dům automaticky mění teplotu bílého světla v průběhu dne.

Spánková hygiena je velký trend. Jak umí vaše chytré řešení pomoci se světly v domě tak, aby naše biorytmy a přirozené potřeby zůstaly nenarušené?

VZ: Pokud jsou v domě nainstalována biodynamická světla, začínáme na 2700 Kelvinů, tedy velmi teplé barvě a během dne se světlo mění podle sinusoidní křivky, která má svůj vrchol ve chvíli vaší nejvyšší aktivity a potom zase postupně klesá zpátky k večeru. Kromě toho, že světla simulují barvy slunce ráno, jsou červené, v poledne ostré do modra a zapadá do červena, tak se tím eliminují časové posuny, jetlagy atd. Významně to ovlivňuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu. A také s tím samozřejmě souvisí, že se automaticky před spánkem samy vypínají obrazovky se škodlivým modrým světlem, nebo se vypne velké množství spotřebičů, wifi-routerů, které se ráno zase zapnou. Nebo například když jdete večer na toaletu, rozsvítí se jen ta správná červená složka u pozicových světel u podlahy a ostatní členy domácnosti to nevzbudí. I u dětí toto tlumené červené světlo v noci pomáhá, aby se nebály. A když se dobře vyspíme, máme dobré klima, teplotu, nechodí nás budit děti, že se bojí, a ráno nás probudí přirozeně slunce díky funkci předbuzení, má to velký dopad na naše zdraví i celý životní standard. To, co tady popisujeme, nám přijde jako samozřejmost, protože v tom žijeme celé roky. A potom jedeme na dovolenou v létě a musíme se tam starat o mnohem víc věcí, než jsme zvyklí. (smích)

Chytrá domácnost smarteon. | Kaštanová

A jak by tedy podle vás měla vypadat chytrá domácnost?

MP: Mně to připomnělo jednu zajímavost, kdy nyní několik měsíců jezdím do Kataru na jeden projekt a žiju tam ve smart hotelu, který se ale jen tváří jako smart, protože popravdě je to pro mě spíše noční můra. Je tam sice jen pár tlačítek, ale vůbec přijít na to, co dělají, mi zabralo několik týdnů a když potřebuji v noci na toaletu, tak jsem opravdu zoufalý a svítím si na cestu mobilem. A to je ten obrovský rozdíl mezi elektronickými zařízeními a opravdovým smart systémem, který reaguje na reálné potřeby. 

VZ: Smart home v žádném případě není dům ovládaný mobilem. To je opozitum všech smart domů. Vytáhnout telefon, otevřít aplikaci a něco v ní hledat, je opravdu spousta akcí, které musím udělat, abych si rozsvítil například světlo. A to rozhodně nepomáhá komfortu bydlení. Smart home se ovládá v 90% zcela sám, nevyžaduje žádnou uživatelskou interakci a v těch zbývajících procentech je to interakce pomocí zmáčknutí jednoho tlačítka, otočením kostky, zadáním hlasového povelu, dotknutím se dlaždičky - těch způsobů ovládání je celá řada. Důležité je, že ten povel neřeší jen jednu věc, ale několik navazujících akcí.

Ano, to je úžasné. Jak fungují potom režimy v domě?

VZ: V průběhu dne máme asi 3-4 režimy. Ranní režim kdy vstávám a chci, aby mě například provázela určitá hudba, která mě i příjemně vzbudí. Uzpůsobená jsou světla, teplota a tak dále. Potom je běžný režim, kde záleží na tom, jestli jezdím do práce nebo jsem doma, ale potřebuji, aby se jinak svítilo a večer potřebuji zase jiné atributy. A zcela odlišný je noční režim chytrého domu. Poté je režim typu dovolená, který například simuluje, že jsme doma, aby zloději neměli ponětí, že dům je prázdný, nebo režim párty, kdy se dům nesmí přepnout do nočního režimu a chceme, aby byla synchronizovaná hudba, chceme aby na zahradě cyklovaly barevné scény. A jsou ještě další režimy, které se dají individuálně nastavit podle potřeb majitelů.

A co když dojde k dalším výjimkám napřiklad v režimu párty, kdy v pokojíčku spí děti?

VZ: Tady je velmi důležité, aby ti, co navrhují dům, tomu velmi dobře rozuměli. Pokud mám děti, ve správném chytrém domě lze nastavit samostatný noční režim pro dětský pokoj. Jsem tedy schopen ze všech ostatních režimů vyjmout dětský pokoj, protože i mimo režim párty děti chodí spávat dříve. Tento režim navíc trvá nějakou životní etapu a poté se zase mění, takže chytrý dům, pokud má podporu a správu od majitelů, umí na tohle reagovat. 

Co ale když už je dům postavený? Je možné implementovat chytré zařízení i do stávajícího domu?

MP: Je to možné díky implementaci bezdrátové technologie, což může být plnohodnotný smart home systém, pokud se připraví správně. Nebo je možná kombinace - dráty v garáži a část bezdrátová. Když už ale uděláte část bezdrátovou, potřebujete baterie do vypínačů a ty potřebují za nějaký čas vyměnit. My máme ale dozorové centrum a naši lidé ví, že se baterie vybíjí a klientovi zavolají, že přijedou na standardní údržbu a vymění veškeré baterie, klient se tedy vůbec nemusí starat. Je to velmi praktická služba, zaplatíte roční fee a máte po starostech. 

VZ: Když dům navrhnu jako Fabii, spoustu prvků mohu dodělat, lepší rádio, světla, kožené sedačky, ale Mercedes z toho nikdy nebude. Ideálně tedy počítat s chytrou domácnosti už při stavbě a pokud klient nemá dostatečný rozpočet, je možné udělat kompletní projekt v maximální míře, ale neosadit jej celý, nýbrž nechat jej jako přípravu. Každý, kdo stavěl, se za pár let finančně vzpamatuje a pak by ho to mohlo velmi mrzet. Implementovat se dá systém i později a pokud dům užíváme třeba těch třicet let, mnohonásobně se vám tato investice vrátí. 

Jaký zádrhel se může stát?

VZ: Obrovským problémem chytrých domů je jejich analytická a projekční část. Řada firem jsou elektroinstalační firmy a soustředí se hlavně na elektroinstalaci, nebo jsou to projektanti, kteří v chytrém domě nikdy nebydleli a nenabízí tím pádem uživateli alternativy. Když přijedu domů, otevře se mi brána na základě SPZ nebo vysílače v autě, ale tyto specifika musí projektant probrat s klientem a ptát se ho na konkrétní věci, například, jaké auto má nebo plánuje koupit. Ve fázi studie se řeší, co mu nejvíce pomůže, protože možností je velmi mnoho. Elektroinstalační firmy možnosti často neznají a projektují dům stejně všem klientům.

Chytrá domácnost smarteon. | Kaštanová

Jak na tom tedy český trh je, jsou projektanti a architekti připraveni navrhovat chytré domy?

MP: Architekti ví, že smart home existuje, občas mají poptávky od klientů, ale většina se s tím neumí správně vypořádat. Proto je důležité s nimi spolupracovat, což se nám stále více jeví jako dobrá strategie jak zlepšit povědomí o pravých benefitech smart home. Už při prvotním návrhu se musí počítat se zabudováním a implementací smart systému. Takže ideálně když architekt při přípravě projektu klientovi doporučí komunikaci se specializovanou firmou, jako jsme my. Jedním z důvodů proč jsme se přestěhovali sem na Kaštanovou v Brně bylo to, abychom byli blíže jak koncovým zákazníkům, tak také architektům a designerům a mohli jim ukázat, co za chytrými domácnostmi je. 

Existují nějaké překážky pro smart home? Výpadek elektřiny, děti, návštěvy, tchýně, pes?

VZ: Pes může být překážkou pro některé automatické funkce v interiéru. Pro všechny ostatní jako jsou děti, návštěvy, tchýně a podobně smart home znamená výrazné ulehčení. Místnost sama rozsvítí, když vejdou a zhasne, když odejdou, žaluzie se samy přizpůsobují denní době. Jestli to má nějaký negativní vliv na děti, tak jen ten, že to budou očekávat všude. Když vypadne elektřina, v klasických bytech a domech nefunguje kotel, světla a tak dále. V chytrých domech ale tohle všechno fungovat může, protože ten má často bateriové úložiště, fotovoltaickou elektrárnu, někdy i generátor. A jestli je nějaké riziko, tak jedině kybernetické. Chytrý dům principielně hacknout jde, stejně jako každé zařízení připojené k internetu. Naše domy mají detekci a prevenci kybernetických průniků, což je zcela výjimečné v naší oblasti a znamená to, že pokud by se někdo snažil systém nabourat, dostaneme u nás v dohledovém centru výstrahu a systém se sám zablokuje. Naše chytré domy ale nemusí být připojené na internet a přitom 95% funkcí může stále fungovat - zde kybernetické riziko už nehrozí.

Máte za sebou desítky realizací, řešili jste nějaké kuriozity při implementaci chytrých domácností?

MP: Mě napadá jeden náš projekt, kdy jsme postavili na Smarteonu hlavní církevní halu baptistů. Jeden z hlavních požadavků byl, že jejich Eliška nerozumí technice, takže mají nastaveno, že při křtu jen ťukne do zdi, aby se změnil celý hudební systém, světelná scéna a otevřel se bazének pro křest — jsou s tím nesmírně spokojení.

Lze tedy využít těchto smart systémů i mimo soukromé domy? 

MP: Ano, například v oblasti facilities vidíme velkou perspektivu z toho důvodu, že samotná investice do velkých bytových domů nebo kanceláří už není tolik rozdílná se smart home, který ale může výrazně ovlivnit náklady na údržbu a management domu. Stejně tak umíme pomoci, aby se nezhroutily systémy v restauracích, hotelech, továrnách a fungovaly efektivně a přinášely zvýšený komfort. A v neposlední řadě se věnujeme implementaci v sociální sféře, domovech pro seniory, pro nevidomé nebo v zařízení pro osoby s autismem. Tam jsme například zavedli speciální požární alarm, protože klasický alarm tito lidé nemohou mít, zpanikařili by. Dnes je méně než 1% disponibilních kapacit ošetřovatelů pro lidi s autismem a nejdůležitější jsou náklady. Na noční směně lze redukovat personál na jednu osobu.

Chytrá domácnost smarteon. | Kaštanová

Technologie jdou každopádně stále dopředu, je ještě ve vašem oboru nějaký prostor pro vývoj do budoucích let?

VZ: Máme spoustu nápadů, na které ještě nejsou připravené technologie, nebo nejsou připravení lidé. A protože lidé ještě nejsou zvyklí ani na takto chytré domy, které dodáváme nyní, není možné to o několik dalších úrovních zvednout, protože to je ještě nad rámec uvažování většiny spotřebitelů.

MP: Prostor ještě je. Dnes lidé řeší, že mají málo času a ten chtějí strávit s rodinou. Systémy slouží jako přítel a mají nám ulehčit život. Mají směřovat k tomu, aby vnímaly, co klient potřebuje a dokázaly mu tuto službu poskytnout. Bude to jako asistent, který vám pomáhá, ale nenarušuje vaše soukromí. Máme spoustu vizí, jak pokračovat dál, pracují u nás extrémně chytré mozky a už nyní celou tuto oblast posunujeme a dělíme se s výsledky s celou komunitou. Vedle Abu Dhabi se staví nové Masdar City a tam jednáme se šéfem realizace ohledně použití našich technologií. Nebo v JAR je Lanseria, což je nové smart city, které se bude budovat v dalších patnácti letech. Smart technologie plánujeme dodávat i do jiných objektů než jsou domy a budovy. Máme řadu skvělých nápadů a možností, ale omezené kapacity, protože zájem o naše řešení je obrovský. Náš cíl je tedy rozšiřovat tým a pokud se zapojíme do dobrodružství typu zaintegrování do smart city, tak budeme muset pravděpodobně uvažovat o přizvání investorů, kteří nám umožní náš tým opravdu naboostovat do velkých rozměrů a pak ten náš příběh bude opravdu velký.

Rozhovor vznikl v rámci příprava magazínu OKO 2022 - celý si jej můžete přečíst ZDE.

_______________

Mgr. Miroslav Padalík
(*1971, Kyjov)
Absolvoval Masarykovu univerzitu, kde získal diplom v oboru IT. V roce 1994 začal pracovat pro softwarovou firmu jako programátor, následně vyrostl přes manažerské pozice do role obchodního ředitele pro mezinárodní trhy. V roce 2016 založil firmu Smarteon Systems s.r.o. na chytré bydlení a následně v roce 2017 vybudoval její pobočku v Dubaji. Společně s týmem přispívá k rychlému růstu firmy a expanzi do nových teritorií a oblastí využití smart technologií. Rád poznává nové kultury, pracuje na seberozvoji a posouvá hranice možností. 

Mgr. Vojtěch Zavřel
(*1984, Brno)
Zájem o technologie projevil už ve dvou letech, kdy rozebral nový šicí stroj tak, že už jej nikdo nedokázal znovu složit. Později vystudoval informační technologie na Masarykově v Brně, vedl R&D team v oblasti obranných systémů a působil jako softwarový architekt a konzultant oboru kybernetické bezpečnosti. Od roku 2013 bydlí v chytrém domě a svou vášeň pro jednoduchá, efektivní a automatická řešení přenesl i do Smarteonu, kde od roku 2016 navrhuje a vyvíjí ty nejlepší chytré domy. Jako CTO firmy stojí za jejím vznikem a technologickým i produktovým rozvojem. 

Chci vědět více o chytré domácnosti


Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Odeslat zprávu


Značky v novince

Smarteon

Posláním Smarteonu je tvořit ty nejlepší chytré domy na světě. Domy, do kterých je radost se vracet, neboť vám díky automatizaci rutinních úkonů, jako je např. regulace topení, stínění a větrání ušetří mnoho času i starostí. To je navíc jen zlomek z možností, které jejich řešení nabízí, ostatně, přesvědčte se sami - stačí si domluvit jedinečnou interaktivní prohlídku expozice ve Smart Home Atelieru v budově E, v kancelářích v 1. patře. Prohlídku můžete spojit s konzultací vašeho projektu a hned budete vědět, co doma zkrátka nutně potřebujete.

Novinky & akce

Kabaret na Kaštanové 2024

Kabaret na Kaštanové: Oslava devátých narozenin s nádechem elegance   Centrum bydlení a designu Kaštanová vás...

CERATOUCH od COREtec Floors: inovativní kamenné podlahy nově v Supellex

Hledáte podlahu, která nejen skvěle vypadá, ale je také výjimečně odolná a snadno se udržuje? Pak je kolekce ...

Rekonstrukce showroomu Keraservis

Vážení zákazníci,   rádi bychom vás informovali o aktuálních provozních změnách na showroomu Keraservis, kter...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.