NOVINKY

Levitující dům u Tábora z cihel HELUZ

Levitující dům u Tábora z cihel HELUZ

Přečtěte si krátký příběh o domě, který levituje a ani v horkých letních dnech se nepřehřívá... Nejedná se o žádnou pohádku, ale o krásnou realizaci, která by mohla být inspirací i pro váš domov.

stavba domu u Tábora HELUZ

Představte si, že jste mladý manželský pár s dvěma dětmi a sníte o novém bydlení na předměstí malebného jihočeského Tábora. Nejenže sníte, máte dokonce celkem přesnou představu – toužíte po moderním, stylově čistém, zděném a hodně proskleném domě s prosklenou střechou. Nejenže existuje taková manželská dvojice, ale existuje i konkrétní projektant, který tuto touhu zhmotnil. Navrhl „jednoduchý“ dvoupodlažní cihlový dům ze systému HELUZ FAMILY, který se rozkročil přes dva pozemky a i díky maximálně prosklenému zábradlí a svažitému pozemku opticky téměř levituje nad krajinou. Příznačnější dispozici by si snad dům stojící na ulici Krásná vyhlídka ani neuměl představit.

stavba domu u Tábora HELUZ

Zavřeme oči...

...a zkusme si to živě přestavit. Dům, o němž vyprávíme, stojí na kraji zástavby a nachází se na lehce svažitém pozemku o rozloze téměř 2500 m2, který vznikl spojením dvou sousedních parcel a nabízí tak dostatek místa i na terasu a bazén. 

Dvoupodlažní rodinný dům má tvar zalomeného obdélníku s předsazeným horním patrem a plochými střechami. Jednoduchý vzhled objektu dotváří bílá fasáda s částečným obložením lomovým kamenem. Napadá-li vás otázka, jakou má dům dispozici, pak vězte, že 5+kk se společenskou částí v přízemí, kterou tvoří prostorný obývací pokoj s kuchyní, a se soukromým zázemím v patře – ložnicí, pracovnou, dvěma dětskými pokoji a posilovnou.

stavba domu u Tábora HELUZ

Výběr materiálu pro stavbu domu

A nyní přistupme k meritu věci. Dům s výhledem na Tábor byl postaven z jednovrstvého zdiva HELUZ FAMILY 50 a rovněž vnitřní příčky jsou cihelné – vnitřní nosné stěny jsou z broušených cihel HELUZ 20, nenosné pak z cihel HELUZ 14 a 11,5. „Investor měl požadavek na nezateplený objekt s velmi nízkou energetickou náročností," zdůvodňuje projektant Ing. Lukáš Navara volbu systému HELUZ 50 se součinitelem prostupu tepla na úrovni pasivních domů (U = 0,14 W/m2K). Tyto hodnoty dosahují cihly HELUZ FAMILY v šířce 500 mm bez potřeby dodatečného vnějšího zateplení. Výstavba domu probíhala rychleji a výsledkem je i zdravější a dýchající konstrukce s dlouhou životností a nižšími náklady na energie. Sám investor, hlava rodiny, argumentuje rozhodnutí stavět z cihel HELUZ i tím, že ani v letních vedrech se dům nepřehřívá, a to bez klimatizace a rekuperace.

Zazvonil zvonec a pohádky je konec. Ne vlastně, ještě není. Na základě spokojenosti s domem se investor pustil společně s architektem do výstavby developerského projektu s třemi bytovými domy.

A to je happyend, jak má být.

 

Foto: Tomáš Dittrich

 

Článek vznikl v rámci příprav pro magazín OKO 2021.

Značky v novince

Heluz

Od základu po komín. Heluz nabízí kvalitní cihly s různými parametry, stropy, překlady i komíny pro tuhá, kapalná či plynná paliva. Nabízí vysoký komfort při stavbě nízkoenergetických i pasivních domů. Díky širokému výběru cihel například z řady FAMILY si vybere i ten nejnáročnější zákazník. Cihlářská hlína je krásný přírodní materiál s jedinečnými vlastnostmi. Dobře vypálená, je tvrdá jako kámen, zároveň však prodyšná, s přesnými detaily. Přijďte si ji prohlédnout.

Novinky & akce

Inspirace na vybavení ložnice

Ložnice představuje království, které je jenom naše. Zde nabíráme síly na každý další den, poskytuje nám útoč...

Jak vybrat kuchyňskou pracovní desku

Na kuchyňské desce záleží. Nejenže ji svým každodenním používáním zatěžujete podstatně víc než jakoukoli jino...

5 důvodů, proč si pořídit šatnu

Šatna jako samostatná místnost? Určitě ano. Je to nejen praktický prostor, do kterého se přehledně vejde úpln...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.