NOVINKY

Levitující dům u Tábora z cihel HELUZ

Levitující dům u Tábora z cihel HELUZ

Přečtěte si krátký příběh o domě, který levituje a ani v horkých letních dnech se nepřehřívá... Nejedná se o žádnou pohádku, ale o krásnou realizaci, která by mohla být inspirací i pro váš domov.

stavba domu u Tábora HELUZ

Představte si, že jste mladý manželský pár s dvěma dětmi a sníte o novém bydlení na předměstí malebného jihočeského Tábora. Nejenže sníte, máte dokonce celkem přesnou představu – toužíte po moderním, stylově čistém, zděném a hodně proskleném domě s prosklenou střechou. Nejenže existuje taková manželská dvojice, ale existuje i konkrétní projektant, který tuto touhu zhmotnil. Navrhl „jednoduchý“ dvoupodlažní cihlový dům ze systému HELUZ FAMILY, který se rozkročil přes dva pozemky a i díky maximálně prosklenému zábradlí a svažitému pozemku opticky téměř levituje nad krajinou. Příznačnější dispozici by si snad dům stojící na ulici Krásná vyhlídka ani neuměl představit.

stavba domu u Tábora HELUZ

Zavřeme oči...

...a zkusme si to živě přestavit. Dům, o němž vyprávíme, stojí na kraji zástavby a nachází se na lehce svažitém pozemku o rozloze téměř 2500 m2, který vznikl spojením dvou sousedních parcel a nabízí tak dostatek místa i na terasu a bazén. 

Dvoupodlažní rodinný dům má tvar zalomeného obdélníku s předsazeným horním patrem a plochými střechami. Jednoduchý vzhled objektu dotváří bílá fasáda s částečným obložením lomovým kamenem. Napadá-li vás otázka, jakou má dům dispozici, pak vězte, že 5+kk se společenskou částí v přízemí, kterou tvoří prostorný obývací pokoj s kuchyní, a se soukromým zázemím v patře – ložnicí, pracovnou, dvěma dětskými pokoji a posilovnou.

stavba domu u Tábora HELUZ

Výběr materiálu pro stavbu domu

A nyní přistupme k meritu věci. Dům s výhledem na Tábor byl postaven z jednovrstvého zdiva HELUZ FAMILY 50 a rovněž vnitřní příčky jsou cihelné – vnitřní nosné stěny jsou z broušených cihel HELUZ 20, nenosné pak z cihel HELUZ 14 a 11,5. „Investor měl požadavek na nezateplený objekt s velmi nízkou energetickou náročností," zdůvodňuje projektant Ing. Lukáš Navara volbu systému HELUZ 50 se součinitelem prostupu tepla na úrovni pasivních domů (U = 0,14 W/m2K). Tyto hodnoty dosahují cihly HELUZ FAMILY v šířce 500 mm bez potřeby dodatečného vnějšího zateplení. Výstavba domu probíhala rychleji a výsledkem je i zdravější a dýchající konstrukce s dlouhou životností a nižšími náklady na energie. Sám investor, hlava rodiny, argumentuje rozhodnutí stavět z cihel HELUZ i tím, že ani v letních vedrech se dům nepřehřívá, a to bez klimatizace a rekuperace.

Zazvonil zvonec a pohádky je konec. Ne vlastně, ještě není. Na základě spokojenosti s domem se investor pustil společně s architektem do výstavby developerského projektu s třemi bytovými domy.

A to je happyend, jak má být.

 

Foto: Tomáš Dittrich

 

Článek vznikl v rámci příprav pro magazín OKO 2021.

Značky v novince

Heluz

Od základu po komín. Heluz nabízí kvalitní cihly s různými parametry, stropy, překlady i komíny pro tuhá, kapalná či plynná paliva. Nabízí vysoký komfort při stavbě nízkoenergetických i pasivních domů. Díky širokému výběru cihel například z řady FAMILY si vybere i ten nejnáročnější zákazník. Cihlářská hlína je krásný přírodní materiál s jedinečnými vlastnostmi. Dobře vypálená, je tvrdá jako kámen, zároveň však prodyšná, s přesnými detaily. Přijďte si ji prohlédnout.

Novinky & akce

Kabaret na Kaštanové 2024

Kabaret na Kaštanové: Oslava devátých narozenin s nádechem elegance 9. narozeniny Centra bydlení a designu Ka...

Nové vířivky Villeroy & Boch v Centru designu a bydlení na Kaštanové

Firma Eurowellness specializující se na dodávku špičkových wellness produktů, přináší do Centra designu a byd...

Představujeme Betonepox®: epoxidovou stěrku, která vnese barvy do vašeho domova

Betonové stěrky zažívají boom nejen v industriálních interiérech, ale všude tam, kde se od povrchů vyžaduje p...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.