NOVINKY

Nové éry stavebnictví - sídlo společnosti Schüco

Nové sídlo společnosti Schüco | Kaštanová

Společnost Schüco opět posunula hranice technologických možností ve stavebnictví. Důkazem je nové sídlo společnosti v německém Bielefeldu, postavené podle návrhu kodaňské architektonické kanceláře 3XN. Budova spojuje dynamický design, otevřené pracovní prostory a ekologickou udržitelnost. Jedná se o první budovu na světě, která získala hned tři certifikace udržitelnosti: LEED, BREEM a DGNB. Budova nazývaná Schüco One je součástí firemního komplexu Schüco Campus, který je základnou společnosti již 60 let.

Novostavba upoutá pozornost na první pohled, díky dynamicky zaobleným rysům, které jsou protikladem heterogennímu prostřední průmyslové stavby. Architektonický projekt vznikl v kodaňské architektovnické kanceláři 3XN, která věří, že pojetí budovy Schüco One bude mít také pozitivní dopad na chování lidí: „Jsem si jist, že v Schüco One bude pro lidi snazší komunikovat, bavit se spolu a zaměstnanci tu budou mít možnost změnit způsob své práce tak, aby vyhovoval jejich představám," říká Jesper Bork, projektový ředitel 3XN.

Nová centrála společnosti Schüco | Kaštanová

Od dynamické fasády po otevřené prostory

Celková užitná plocha budovy čítá pozoruhodných 7200 m2 a obsahuje i velké foyer v přízemí. Co naopak v budově chybí jsou tradiční chodby. Kancelářské prostory jsou otevřené a moderní. Zajímavostí je, že jen málo pracovních pozic má své pevné místo. Většina zaměstnanců si může pro sebe nebo svůj tým vybrat takové pracoviště, které nejlépe vyhovuje jejich aktuálnímu úkolu. Koncept pracovního prostředí je založený na principech "New Work" a "architecture Shapes Behaviour". Ve třech patrech budovy mají zaměstnanci k dispozici terasu, která vytváří prostor pro pracovní pohodu a relaxaci. 

Nová budova je s tou starou propojena skleněným mostem přes pět pater. Na nové budově vizuálně dominují střídavě otevřené a uzavřené fasádní prvky, které prostupují i dovnitř. Hlavní charakteristikou interiéru jsou čisté linie, organické tvary a denní světlo. To je zajištěné zejména velkou prosklenou střechou, která zaplavuje světlem i nehlubší části budovy. Stínění střechy zajišťuje elektrochromické dynamické tónované sklo SageGlass; když je velmi slunečno, sklo ztmavne a omezí solární tepelné zisky, ale zůstane nadále průhledné a poskytuje nerušený výhled na oblohu.

Nová centrála společnosti Schüco | Kaštanová

Pokrok potvrzují certifikace

Moderní technologie zaručující ekologickou udržitelnost jdou ruku v ruce s vysokým uživatelským komfortem budov, který vede k vysoké spokojenosti zaměstnanců. Důkazem funkčního konceptu jsou i tři certifikace, které budova Schüco One obdržela. Jsou jimi LEED, BREEAM a DGNB. Jedná se pravděpodobně o první budovu na světě, která získala všechny tři certifikace potvrzující udržitelné plánování, kvalitní estetiku, energeticky účinný provoz a moderní pracovní prostředí. Použité materiály na stavbě jsou v souladu s normou Sentiel Haus Institut, která zaručuje zdravé prostředí. Fasádní systém navíc obdržel i certifikaci Cradle to Cradle, která znamená sociální spravedlnost, nepřítomnost nebezpečných látek, minimální spotřebu vody a využívání obnovitelných energií ve výrobním procesu

Rekuperace tepla i možnost otevírat si okno ručně 

Efektivní provoz budovy Schüco One je zaručený inovativním energetickým konceptem. Výtápění budovy je primárně pokryto sítí dálkového vytápění, ale k dispozici je i geotermální tepelné čerpadlo, odvětrávání objektu probíhá systémem s integrovanou rekuperací tepla. Zaměstnanci přitom mají stále mořnost v případě potřeby větrat okny

Nová centrála společnosti Schüco | Kaštanová

Zásadní roli v udržitelnosti budovy představuje zejména fasádní konstrukce, která byla na zakázku vyrobena společností Schüco Engineering. Na průhledném plášti, který vypadá jako skleněný podstavec, je umístěna plastika. Fasáda obsahuje záhyby, které vzbuzují dojem harmoniky, jenž je umocněný střídáním průhledných a neprůhledných jednotek. Konstrukce zabraňuje přehřívání interiéru, ale zároveň propouští dostatek denního světla. 

Vysoce účinný plášť budovy

Zejména fasádní konstrukce, která byla vyrobena na zakázku společností Schüco Engineering, hraje zásadní roli v udržitelnosti budovy. Spojuje estetické kvality s technickými přednostmi systémů Schüco. Plášť přízemí je ze všech stran průhledný a vypadá jako skleněný podstavec, na kterém je umístěna plastika. Horních šest pater se skládá ze střídajících se průhledných a neprůhledných jednotek, které vytvářejí dynamický vzhled, záhyby fasády vytvářejí dojem harmoniky. Tato konstrukce nejen že vypadá úžasně, ale zároveň zabraňuje přehřívání interiéru. Přesto do něj fasáda stále vpouští dostatek denního světla. Nejinak je tomu i u prosklené střechy nad centrálním atriem, u které byla použita konstrukce Schüco AOC s mechatronickým systémem střešních oken

Inovativní charakter hlavní fasády

Fasáda kombinuje estetiku s inovativní technologií v kompaktní podobě. Její složitou geometrii umožnily vytvořit digitálně řízené výrobní metody i využití digitálního modelu budovy na bázi BIM ve stadiu projektu. K dodržení termínů instalace přispěla vysoká míra prefabrikace fasádních systémů. Hlavní fasáda se šesti nadzemními podlažími je založena na okenním systému Schüco AWS 75.SI+

Průhledný plášť přízemí se skládá z různých fasádních systémů Schüco. V zakřivených plochách i před místnostmi na východní straně byla použita sloupko-příčková fasáda Schüco FWS 50 s nejvyššími tepelně izolačními vlastnostmi, rovné plochy kolem vstupu byly vytvořeny z fasádních systémů Schüco FWS 35 PD Panorama Design. Všechny elektricky ovládané komponenty na fasádě jsou centrálně řízeny, ale současně je mohou zaměstnanci kdykoli ovládat ručně.

Nová centrála společnosti Schüco | Kaštanová

Zelená fasáda přispívá k pozitivnímu mikro i makro klimatu

Schüco One odděluje od stávající budovy v přízemí zelená fasáda, která zdůrazňuje udržitelnost tohoto stavebního projektu. Bylo použito systémové řešení Schüco Green Façade, ve kterém rostliny vyrůstají v materiálu na bázi rouna, který je vyplněn substrátem. Zelené fasády jako tato čistí vzduch, přispívají k pozitivnímu mikro i makro klimatu a podporují biologickou rozmanitost.

Detaily projektu

Název projektu: Nové sídlo společnosti Schüco One
Architekti: 3XN Copenhagen A/S
Podlahová plocha patra: 1100 m²
Užitná plocha: 7200 m²
Termín dokončení: červen 2022

Systémy Schüco použité v projektu:
Hlavní fasáda, 1. až 6. patro: Speciální konstrukce se základní stavební hloubkou 90 mm, založená na okenním systému Schüco AWS 75.SI+.
Ochrana proti oslnění: skryté vnitřní roletové řešení Schüco Integralmaster
Sluneční clona: Předsazená fasádní protisluneční clona Schüco CSB
Monitorování otevírání oken: SensTrack bezdrátové
Výstupy na terasu: speciální konstrukce okenních dveří na bázi Schüco AWS 90

Fasáda, přízemí:
Zaoblené a rovné plochy na východní straně: Schüco FWS 50 sloupko-příčková fasáda
Plochy vedle hlavního vchodu: sloupko-příčková fasáda Schüco FWS 35 PD (Panorama Design)
Okno směrem k Welcome Forum: okenní systém AWS 75 TipTronic

Zelená fasáda:
Systémové řešení zelené fasády Schüco
Skleněná střecha nad atriem: Schüco AOC 75 nasazovací konstrukce
Střešní okno: Schüco AWS 57 RO jako speciální konstrukce se sluneční clonou SageGlass

Vstup na střechu:
Fasádní systém: Schüco AOC 60 přídavná konstrukce se zakřivenými skly
Vnější dveře: Schüco ADS 75 SimplySmart

Vnitřní dělicí stěny:
Schüco FWS 35 PD sloupko-příčková fasáda
Dveře: Schüco ADS 65

Dveře v jádru budovy/schodiště:
WC/vedlejší místnosti: Schüco ADS 75
Schodišťové protipožární dveře: Schüco ADS 80 FR 30

Fotograf: Stefan Brückner, Schüco CZ

Přijďte do expozice Schüco v Centru hrubé výstavby a získejte více informací o jedinečnch technologiích Schüco. 

Chci více informací o produktech Schüco


Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Odeslat zprávu


Značky v novince

Schüco

Společnost Schüco je jedním z největších světových hráčů na poli systémových řešení pro dveře, okna, posuvné konstrukce, fasády, protisluneční ochranu a bezpečnostní systémy. Produkty společnosti Schüco nalezneme v řádech milionů kusů po celém světě. Největší nároky jsou během výroby kladeny na bezpečnost, komfort, design a energetickou účinnost. Se společností Schüco spolupracuje také celá řada zpracovatelů, architektů, developerů a investorů. Kvalitní a poctivou prací se společnost Schüco prezentuje již téměř 70 let.

Novinky & akce

Představujeme Betonepox®: epoxidovou stěrku, která vnese barvy do vašeho domova

Betonové stěrky zažívají boom nejen v industriálních interiérech, ale všude tam, kde se od povrchů vyžaduje p...

Napínané stropy Valmax. Inspirujte se realizacemi, které vám vezmou dech

Přestal vás bavit váš nudně bílý, obyčejný strop? Možná je čas na ten napínaný! Moderní řešení, které v sobě ...

Kabaret na Kaštanové 2024

Kabaret na Kaštanové: Oslava devátých narozenin s nádechem elegance   Centrum bydlení a designu Kaštanová vás...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.