Důležité sdělení:

Vážení klienti,

dovolujeme si vás upozornit, že ve čtvrtek 20. 6. 2024 od 13:00 bude Centrum designu a bydlení Kaštanová z důvodu konání firmení akce UZAVŘENO.

Děkujeme za pochopení.

NOVINKY

Transparentní architektura v podobě oken Schüco

Transparentní architektura v podobě oken Schüco

Od roku 1226, kdy byla vyrobena v anglickém Sussexu takzvaná široká tabule, prošlo stavební sklo ve svém vývoji mnoha historickými milníky. Přes foukané sklo, které začalo vznikat roztočením vyfouknuté bubliny v 17. století, plovoucí sklo vynálezce Henryho Bessemera v 19. století a drátosklo z roku 1898 se evoluce ve vývoji stavebního skla zastavila v roce 1969, kdy světlo světa spatřilo základní sklo, dnes nejběžněji vyráběné ploché sklo s dokonalým povrchem. 

Pojďme se tedy společně podívat, jaké technologické divy se dnes dají s tímto typem skla dělat, a jak náročné požadavky architektů na skleněné výplně stavebních materiálů v současnosti mohou špičkoví výrobci uspokojit. 

Poptávka a nabídka

Architekti jsou čím dál tím více náročnější. Platí to i pro oblast výplní otvorů, jako jsou například okna, dveře (vchodové i interiérové), posuvné elementy i zimní zahrady. V posledních letech pozorujeme, jaké trendy se v návrzích, projektech a designovém zpracování architektů začínají více a více prosazovat. Laik by nevěřícně kroutil hlavou, renomovaný výrobce si ji zachovává chladnou. Všechno je totiž jenom otázkou poptávky a nabídky.

panoramatické výhledy okna Schüco

Transparentní architektura

"Poměrně často se objevují v projektech požadavky architekta na minimální, prakticky co nejmenší pohledové šířky hliníkových profilů u oken, balkonových dveří, posuvných elementů nebo prosklených fasádách," všímá si Ing. Václav Klajsner, od roku 1998 stavební a technický poradce pro architekty ve společnosti Schüco CZ a dodává, že v extrémních případech by architekti nejraději měli čistá transparentní prosklení bez nosných či jakýkoliv profilů.

Ano, v kurzu je moderní transparentní architektura, která je typická maximální plochou zasklení a propojením interiéru s exteriérem. "V návrzích to vypadá krásně, ale musíme si uvědomit, že tyto prosklené konstrukce musí vykazovat dobrou a odpovídající statiku a co nejlepší vlastnosti, pokud jde o úsporu energií", připomíná Václav Klajsner. "Avšak i s tím se umí společnost Schüco vypořádat," pohotově dodává.

Panoramatický design

Společnost Schüco jako leader v proskleném opláštění objektů, kam můžeme počítat řešení pro okna, dveře, fasády, posuvné konstrukce, bezpečnostní systémy i protisluneční ochranu, dokáže reagovat - promiňte nám to slovo - i na sebebláznivější požadavek architekta. Ostatně, je tak motivována ke každodennímu vývoji v oblasti prosklených výplních otvorů. "Vyšli jsme architektům vstříc a vyvinuli jsme subtilní fasádní systém Schüco FWS 35 PD neboli Panorama Design pro prosklené opláštění," pohotově reaguje poradce pro architekty Schüco CZ, Ing. Václav Klajsner. "Tento hliníkový prosklený systém má unikátní pohledovou šířku pouhých 35 mm. Což o to, ale zároveň splňuje hodnoty tepelné izolace ve standardu pasivních domů," upozorňuje pan Klajsner. 

Právě panoramatický design a minimální pohledová šířka profilů je zárukou nerušeného výhledu i celoskleněného vnějšího vzhledu fasády. Tento širokoúhlý vjem můžeme už dnes vidět v přízemí bytových i nebytových ploch - kupříkladu u stylových showroomů.

panoramatické výhledy okna Schüco

Něco málo k posuvným dveřím

Jistě si všímáte, že celá řada budov budí dojem souvislé prosklené plochy. Může to být zmiňovaný fasádní systém FWS 35 PD se začleněnými posuvnými dveřmi Schüco ASS 77 PD.HI. Ty jsou do fasády elegantně integrovány a vytváří velmi plynulý přechod mezi posuvným a fasádním systémem.

Nová generace prosklení

Schüco nabízí revoluční řešení i v oblasti oken, balkonových dveří nebo pásových oken. "Rád bych upozornil na - dle mého názoru revoluční - profilovou řadu Schuco FWS 60 CV, která nabízí skrytou integraci otvíravých prvků do fasády," upozorňuje s dlouholetými zkušenostmi stavební a technický poradce společnosti Schüco Václav Klajsner. "Tato řada je řešením nejen pro pásová okna, ale také pro samostatné výplně nebo fasádní prosklení," říká. 

Tato konstrukce zahrnuje v sobě při minimální celkové pohledové šířce neuvěřitelných 60 mm funkci nejen statickou, ale zvládne začlenit také otvíravě sklopné elementy, mluvíme o oknech a balkonových dveří. A navíc je tato konstrukce schopna integrovat prosklené zábradlí ze strany exteriéru a to vše v pouhých 60 mm pohledové šířky. Sjednocením křídla s nosnou konstrukcí dosahuje prosklená konstrukce maximální transparentnosti. Pevná pole a otvíravě výklopné části jsou při vnějším pohledu nerozpoznatelné a kombinují se zde extrémně štíhlé linie s vysokým stupněm funkčnosti a optimální tepelnou izolací.

panoramatické výhledy okna Schüco

První kompletně skryté kování

A to ne ledajaké, ale s úhlem otevření 180°. Nová generace dovnitř otvíravého mechanického kování Schüco AvanTec SimplySmart spojuje nadčasový design, univerzální funkčnost a inteligentní montáž. "Vedle flexibilní montáže bez použití nářadí, se tato jedinečná generace kování vyznačuje designovými prvky, jako třeba skrytými komponenty kování, které můžeme nyní použít také u těžkých okenní křídel", vysvětluje Václav Klajsner. Ten zároveň připomíná, že okenní křídla lze vyrobit o hmotnosti až 250 kg, které je možnost otvírat v rozpětí 180°. "To bylo doposud možno pouze u svrchu namontovaného kování nebo prosklení," říká.

S novou generací kování Schüco AvanTec SimplySmart byl výrazně zjednodušen také koncept ochrany proti vniknutí. Díky tomuto novému okennímu kování lze dodatečně zvýšit bezpečnost i u stávajících oken.

"Velký dobrý" pro architekty

Jestli ten, kdo projektuje, pošilhává po maximální transparentnosti (ano, to slovo se v tomto článku stále opakuje) a úzké pohledové šířky výplní otvorů (jakbysmet), pak ve svém projektu zřejmě uvítá hliníkové otvíravé elementy Schüco AWS 75 PD. SI Panorama Design. "Díky velmi štíhlým profilům je lze použít jako klasická vložená okna či okenní pásy, anebo je začlenit do fasádních systémů Schüco," hovoří o přednostech tohoto systému Ing. Václav Klajsner.

Konstrukce těchto oken spojuje benefity vzhledu, funkčnosti a úspory energie. Vůbec poprvé zde nabízí otvíravý element takto výrazně minimalizovanou vnitřní i venkovní pohledovou šířku profilů. Základem je plošně integrovaný vnitřní vzhled profilu křídla a minimalizované šířky těsnění, maximální transparentnost daná štíhlými pohledovými šířkami profilů zvnitřku i vnějšku, harmonizované pohledové šířky v pevném poli a otvíravý element pro vytvoření sjednoceného obrazu rámu.

"Nechci se s tímto okenním systémem nějak podbízet, ale málokdo ví, že se může pochlubit třeba i integrovaným skrytým odvodněním," přichází s dalším - a pro dnešek posledním - argumentem Ing. Václav Klajsner. 

Přijďte se o tom sami přesvědčit na expozici firmy Schüco do centra hrubé výstavby v Brně.

Článek vznikl v rámci příprav magazínu OKO 2020 - celý si jej můžete přečíst ZDE.

Značky v novince

Schüco

Společnost Schüco je jedním z největších světových hráčů na poli systémových řešení pro dveře, okna, posuvné konstrukce, fasády, protisluneční ochranu a bezpečnostní systémy. Produkty společnosti Schüco nalezneme v řádech milionů kusů po celém světě. Největší nároky jsou během výroby kladeny na bezpečnost, komfort, design a energetickou účinnost. Se společností Schüco spolupracuje také celá řada zpracovatelů, architektů, developerů a investorů. Kvalitní a poctivou prací se společnost Schüco prezentuje již téměř 70 let.

Novinky & akce

Nové vířivky Villeroy & Boch v Centru designu a bydlení na Kaštanové

Firma Eurowellness specializující se na dodávku špičkových wellness produktů, přináší do Centra designu a byd...

Představujeme Betonepox®: epoxidovou stěrku, která vnese barvy do vašeho domova

Betonové stěrky zažívají boom nejen v industriálních interiérech, ale všude tam, kde se od povrchů vyžaduje p...

Napínané stropy Valmax. Inspirujte se realizacemi, které vám vezmou dech

Přestal vás bavit váš nudně bílý, obyčejný strop? Možná je čas na ten napínaný! Moderní řešení, které v sobě ...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.