NOVINKY

Empatické domy v podání chytré domácnosti Smarteon

Empatické domy v podání chytré domácnosti Smarteon

Stavebnictví v posledních dekádách prochází turbulentním vývojem. Ostatně, přiznejte se, kdo z vás před deseti dvaceti lety znal pojmy jako rekuperační jednotky, retenční nádrže, robotické vysavače nebo LED světla? Ani my ne, to přiznáme bez mučení. Ať tak či tak, celá řada lidí dnes tato zařízení doma mají a jsou jejich ovládáním zahlceni nebo je raději ani nepoužívají. Chytré domy tyto technologie využívají ve svůj prospěch a přinášejí tak bezstarostné a pohodlné bydlení.

Pryč s tlačítky!

Ještě více spínačů, displejů a koleček, které musíme pořád a dokola obcházet? říkáte si a vstávají vám z toho přitom vlasy na hlavě? Zadržte! Zatímco předchozí generace domů pracovala s velkým množstvím izolovaných spotřebičů s ještě větším množstvím “tlačítek”, umístěných na zdech domu, chytré domy pracují s myšlenkou všechna tato zařízení integrovat do jednoho přívětivého ovládacího rozhraní. Aby mohl moderní dům pracovat ekonomičtěji a ekologičtěji než tradiční stavby, musí být postaven na principu jednoduché obsluhy. Chytrý dům může být ovládán pomocí neviditelných vestavěných tlačítek - ty mohou být umístěny v nábytku, v kuchyňské lince nebo kupříklad pod dlaždičkami. Kromě zjednodušení navíc ono propojení umožňuje koordinovat práci jednotlivých zařízení. Konkrétní příklad? Otevřete-li okno, automaticky se ztlumí nebo vypne topení a nestane se, že by se digestoř přetahovala s rekuperací o to, kam má proudit vzduch. K chytrému domu patří také chytřejší ovladače, díky kterým můžeme celou domácnost - vytápění, klimatizaci nebo solární panely - řídit jednodušeji, třeba i hlasem.

chytrá domácnost Smarteon interiér obývací pokoj jídelna

What is machine learning?

Ne, nejsme v hodině angličtiny pro pokročilé, a proto vám pojem “machine learning” osvětlíme česky. Tedy vysvětlí vám jej Vojtěch Zavřel. Vojtěch Zavřel, Chief Technology Officer společnosti Smarteon Systems. „Nové generace chytrých domů směřují k využití machine learning neboli strojového učení, kdy dům reaguje i na měnící se potřeby uživatele," vysvětluje Vojtěch Zavřel. Na něj ihned navazuje Jan Páral, Project Manager společnosti Smarteon a doplňuje, jak důležitý je přístup firmy k zákazníkům: „Opravdu chytrý dům nevznikne bez řádné analýzy klientských potřeb, proto je na začátku procesu obsáhlý rozhovor mezi instalační firmou a klientem o tom, co by měl smart home umět.”  Tím nás inspiruje k vytvoření hlavního titulku tohoto článku: „Chytrý dům je empatickou architekturou budoucnosti.

Můj dům mi rozumí

Copak může být dům váš partner, aby vám rozuměl? Posuďte sami: Začnete-li z nějakého důvodu vstávat dříve (například vodíte děti do školky), dům sám posune začátek topení a není pak již třeba ručně přenastavovat topný kalendář. „Chystáte-li se na kutě, světlo může měnit svoji barvu tak, aby vás - před spaním - uklidnilo teplými odstíny nebo naopak před důležitou schůzkou povzbudilo vaši aktivitu jasnějšími tóny,” jmenuje Jan Páral jen zlomek “vychytávek” chytrého domu.

Smarteon chytrá domácnost dům

Konec elektrikářů v Čechách?

Je pochopitelné, že s novou generací chytrých domů vznikla i celá řada takzvaných smart home firem, které se dnes a denně zabývají aplikacemi inteligentní elektroinstalace nejen do rodinných ale i bytových domů. Tak jako i v jiných odvětvích, i zde začala hrát prim znalost IT. „Tak komplexní produkt navíc neobsáhne jeden člověk, je to úkol pro tým odborníků s různými specializacemi, které se vzájemně doplňují a dokáží pokrýt všechny části instalace, tedy nejen tu chytrou, ale i zásuvky, hromosvody, počítačové sítě a související práce” tvrdí Lukáš Kratěna, Smart Home Consultant ze zmiňované společnosti Smarteon, který má zkušenost i s tím, že spousta běžných elektrikářských firem své síly přecenila a odborná firma musela jejich chyby pracně a draze napravovat.

Ideální smart home firma

Mluvíme-li o skutečných instalačních smart home firmách, pak i mezi nimi jsou velké rozdíly a je třeba se orientovat pomocí různých klíčů. Jedním z nich mohou být otázky na to, jak bude dům zabezpečen proti hackerům, jak daná firma nakládá s hesly uživatelů, kdo bude nastavovat “logiku” chování domu nebo zda firma poskytne i následnou péči o systém - ať už preventivní nebo servisní. Pokud již na těchto řádcích můžeme doporučit konkrétního dodavatele, pak se stačí podívat do Rakouska. Tamní společnost Loxone, která je špičkovým výrobcem hardware pro chytré domy, kvalitativně rozděluje instalační firmy na silver, gold, platinum a flagship. Některé instalační firmy provozují showroom, kde zákazníkům demonstrují svoje schopnosti prostřednictvím vzorové instalace. Kromě toho, špička ve svém oboru myslí i na případný servis. Proto drží skladem nejdůležitější náhradní díly, aby byla schopna pružně reagovat.

Jo a….

Nestačí, když vám někdo komponenty chytrého domu nacení. Ptejte se po tom, jaké funkce budou tyto komponenty plnit. Právě čas a péče, který vám instalační firma věnuje, je indikátorem i její kvality.

Smarteon chytrá domácnost

Dohledový software

Společnost Smarteon Systems, nově příchozí do Centra bydlení a designu Kaštanová v Brně, nebyla výše zmíněna jen tak náhodou. Právě ona se totiž stala průkopníkem nejen v implementaci chytrých systémů nové generace, ale i ve vývoji dohledového software. Ten umí ověřit, zda jsou jednotlivé připojené technologie v pořádku a nevykazují chyby, monitoruje výpadky proudu a stav baterií pro záložní napájení, upozorní na nízký stav v bezdrátových zařízeních nebo na nadměrný kouř či vlhkost”, vypočítává benefity dohledového softwaru Vojtěch Zavřel. Tento postup umožňuje proaktivitu. Nečeká se na problémy, předchází se jim. Skutečnost, že kotel není schopen kvůli závadě topit, tedy lze takto zjistit dříve, než bude v domě neúnosná zima. Dohledový software umožňuje přenést informaci o hrozícím problému – e-mailem, textovou zprávou či jiným specializovaným kanálem - ke klientovi nebo instalační firmě.

Milujte se a bavte se.

Chytré domy nám do života přinášejí dvě neocenitelné hodnoty: čas a mentální kapacitu. Místo toho, abychom stovky hodin ročně marnili rutinou, můžeme odpočívat a kreativně pracovat. Jestliže dnes považujeme chytré domy za hudbu budoucnosti, zítra bude všudypřítomnou realitou. Další logický krok ve stavebnictví byl již učiněn.

Přijďte řešení chytré domácnosti konzultovat s odborníky do Centra hrubé výstavby.


Tento článek vznikl v rámci připrav magazínu OKO 2020 - celý si jej můžete prohlédnout ZDE.

Značky v novince

Smarteon

Posláním Smarteonu je tvořit ty nejlepší chytré domy na světě. Domy, do kterých je radost se vracet, neboť vám díky automatizaci rutinních úkonů, jako je např. regulace topení, stínění a větrání ušetří mnoho času i starostí. To je navíc jen zlomek z možností, které jejich řešení nabízí, ostatně, přesvědčte se sami - stačí si domluvit jedinečnou interaktivní prohlídku expozice ve Smart Home Atelieru v budově E, v kancelářích v 1. patře. Prohlídku můžete spojit s konzultací vašeho projektu a hned budete vědět, co doma zkrátka nutně potřebujete.

Novinky & akce

Rekonstrukce showroomu Keraservis

Vážení zákazníci,   rádi bychom vás informovali o aktuálních provozních změnách na showroomu Keraservis, kter...

Jaké jsou barvy roku 2024? A jak se vybírají? Inspirujte se!

Rok co rok institut barev Pantone vyhlašuje barvu roku. Ta se stává jakýmsi průvodcem tónů pro designéry, arc...

PF 2024, Vánoční otevírací doba.

Milí přátelé, s koncem kalendářního roku často míváme potřebu ohlédnutí a rekapitulování. Taky to tak máte?  ...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.