NOVINKY

Nestandardní rodinný patrový dům nabízí chytré dispozice

Nestandardní rodinný patrový dům nabízí chytré dispozice

Realizace rodinného domu, který je postaven na atypickém svažovitém pozemku, se nakonec podařila na výbornou! I přes nástrahy v podobě nerovnoměrného základu a potřeby pracovat s přístupností více pater domu vzniklo moderní bydlení, které nabízí všechny prvky transparentní architektury - okna a posuvné systémy jsou využity dokonale a v podstatě tak téměř nepoznáte, kde dům končí a zahrada začíná...

realizace schüco vrané

Okna, která otevírají dům zahradě

Přání investora bylo velmi stručné - počet pokojů a přání velkého obývacího prostoru. Architektka proto vzala pero do ruky a navrhla moderní minimalistický dům, který dokonale využívá každého centimetru a heslo, že méně je někdy více, je zde využito dokonale. „Bylo to stavebně zajímavé, ale staticky náročné. Několikrát jsme to přepočítávali a měnili, nakonec jsme vytvořili obrovskou atiku se spoustou železa, aby nedošlo k průhybu stropního betonu ani o dva centimetry a okna nepraskla. Vznikl tím však krásný výhled, kdy se vám otevře zahrada a vy sedíte u jídelního stolu v obývacím pokoji a vlastně i v zahradě. Váš výhled přitom nic neruší, ani ten nejtenčí sloupek, takže vůbec nevnímáte, že sedíte uvnitř,“ líčí architektka, jaké pocity asi prožívají obyvatelé domu, když otevřou prosklený roh z posuvných křídel Schüco ASS 77 PD.HI - samozřejmě pohodlně ovládaných skrytým automatickým pohonem, ale i vysoce tepelně izolovaných díky trojsklu HI (High Insulation). Zvenku přirozené zastínění vytváří letitý ořech, takže žaluzie ani nebylo třeba. 

Prosklenné plochy jsou řešeny pomocí posuvných systémů - díky tomu je zaručena snadná manipulace a také v rámci velmi úzkých porfilů o to hezčí a téměř ničím nerušený výhled. „Orientaci domu jsem hodně zvažovala, zda dům otevřít do zahrady na jihozápad, nebo na výhledy přes vltavské údolí, které jsou taky krásné, ale směřují na sever. Nakonec se mi snad podařilo zkombinovat obojí – obývací prostor a odpočinková část domu směřuje do soukromí zahrady na jihozápad, aby využily polední a odpolední sluníčko. A z ložnice mají majitelé přes pás oken nádherný výhled na zalesněný protisvah za řekou, skoro až na Cukrák. Obojí jsme tedy vytěžili,“ pokračuje ing. arch. Tereza Čudová Ajmová. 

realizace terasa

Patrový dům s chytře řešenou dispozicí

Dispozice domu byla pro architektku docela výzvou. Dům je zalomený podle tvaru lichoběžníkového pozemku se sestupem po svažité zahradě. Částečně je obehnán rostlými ořechy a třešněmi. Jedná se o pozemek v původní zástavbě, uprostřed dalších zahrad, takže přístup do domu vede po dlouhé příjezdové cestě. Hlavní vstup domu je řešen na úrovni mezipatra, odkud lze přes zádveří pokračovat do proskleného obývacího prostoru s kuchyní a na terasu, lomenou kolem rohu obývacího pokoje a zastíněnou baldachýnem.

Průchody na terasu z exotického dřeva garapa (stejným dřevem je obložena i fasáda) jsou bezprahové, neboť kolejnice posuvných oken Schüco ASS 77 PD.HI jsou zapuštěné a podlaha obýváku tedy navazuje v jedné rovině na terasu. Od zádveří lze dále vystoupat do patra, kde před ložnicí rodičů s šatnou a koupelnou vzniklo pódium s knihovnou a s prostorem pro klavírní křídlo. Směrem dolů od hlavního vstupu pak vedou schody k pokojům dětí, koupelně a technické místnosti.

realizace schüco vrané

Zámek na otisk prstu - pro děti i dospělé

„Otvírání pomocí čtečky otisků prstu klientům doporučuji standardně, otestovala jsem si ho u sebe. Je to perfektní způsob, když chcete vyběhnout na zahradu bez obav, že si zabouchnete a nedostanete se domů. Sama vlastně ani nevím, kde mám klíče od svého domu. Zabouchnu a mám zamčeno, ale mohu se kdykoli vrátit a neřešit, jestli jsem nezapomněla klíče. I pro děti je to výborné řešení, že nemusejí nosit klíče,“ naznačuje ing. arch. Tereza Čudová Ajmová, že v jejím případě neplatí rčení o bosé kovářově kobyle. Bezpečnostní systémy vstupních dveří pomocí otisků prstů se stávají více a více oblíbenými.


Dokonalý domov vznikl díky spojení produktů Schüco a realizací firmou DAFE-PLAST. I vy můžete využít této osvědčené spolupráce - stačí se přijít inspirovat do Centra hrubé výstavby na Kaštanové.

 

Název projektu: Rodinný dům ve Vraném nad Vltavou
Autor projektu: Ing. Arch. Tereza Čudová Ajmová
Realizace: 2017-2019

 

Značky v novince

Schüco

Společnost Schüco je jedním z největších světových hráčů na poli systémových řešení pro dveře, okna, posuvné konstrukce, fasády, protisluneční ochranu a bezpečnostní systémy. Produkty společnosti Schüco nalezneme v řádech milionů kusů po celém světě. Největší nároky jsou během výroby kladeny na bezpečnost, komfort, design a energetickou účinnost. Se společností Schüco spolupracuje také celá řada zpracovatelů, architektů, developerů a investorů. Kvalitní a poctivou prací se společnost Schüco prezentuje již téměř 70 let.

DAFE-PLAST

DAFE-PLAST je český výrobce plastových, kompozitních a hliníkových oken, dveří, prosklených stěn a zimních zahrad. Nabízí montáž a poradenství, odborné konzultace a projektování souvisejícím se stavebními otvory. Díky kvalitě výroby i špičkovým materiálům používaným pro výrobu a rozsahem poskytovaných služeb patří firma mezi nejvýznamnější výrobce otvorových výplní. Široká síť obchodních zástupců, kvalifikovaný výrobní a montážní tým je zárukou profesionálního provedení každé zakázky.

Novinky & akce

Rekonstrukce showroomu Keraservis

Vážení zákazníci,   rádi bychom vás informovali o aktuálních provozních změnách na showroomu Keraservis, kter...

Jaké jsou barvy roku 2024? A jak se vybírají? Inspirujte se!

Rok co rok institut barev Pantone vyhlašuje barvu roku. Ta se stává jakýmsi průvodcem tónů pro designéry, arc...

PF 2024, Vánoční otevírací doba.

Milí přátelé, s koncem kalendářního roku často míváme potřebu ohlédnutí a rekapitulování. Taky to tak máte?  ...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.