Potřebujeme váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby se vám mimo jiné mohly ukazovat informace týkající se vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Najít dům u jezera a zároveň poblíž města je výzva, i v zemi jako je Švédsko, plná jezerní krajiny. Mladému architektonickému páru se to ale podařilo. Místo původní vize skleněného domu, který by včleňoval přírodu dovnitř, se rozhodli navrhnout „introvertní stavbu“. Impulsem pro změnu plánu byla noc strávená venku po shlédnutí hororu. Tento zážitek změnil jejich vizi a namísto tradičních obrazů si nyní užívají „privátní galerii“ – okny rámované nádherné výhledy na jezero, přímo z pohodlí domova.
Villa Jägersro stojí v přírodní rezervaci Vättlefjäll, na pozemku o rozloze 9000 m², přibližně půl hodiny jízdy od Göteborgu. Při hledání ideálního místa pro svůj dům objevili architekti Saga Karlsson a Edouard Boisse bývalou loveckou chatu, kterou už nešlo zachránit. „Skončili jsme s rozpadlou chatou, ale s naprosto fantastickým místem,“ vzpomíná Edouard Boisse.
Původní plán zahrnoval skleněný dům, který by maximálně splynul s okolím, ale po zážitku z noci strávené pod širým nebem, kdy vítr mezi stromy přidal na strašidelném efektu, architekti změnili svůj návrh. „Místo toho jsme navrhli introvertní budovu, která má schopnost překvapit,“ dodává Boisse.
I když má dům obytnou plochu pouze 162 m², díky promyšlené dispozici působí mnohem prostorněji. Pokoje přecházejí plynule jeden do druhého, což minimalizuje plýtvání prostorem na chodby. Důmyslné atrium, které je součástí domu, přivádí světlo do středu a otevírá dům nebi. Tento prostor se během dne mění podle polohy slunce a vytváří fascinující hru světla a stínů. Velká okna a posuvné dveře (hliníkový systém Schüco) umožňují, aby les a jezero působily na dosah ruky.
Atrium, které prochází domem, přivádí světlo do všech obytných prostor. Hlavní obytné místnosti jsou orientovány na jihovýchod, čímž poskytují nádherné výhledy na jezero. Ložnice a pracovní prostory jsou umístěny v soukromější části domu. Celý dům je navržen tak, aby maximálně využíval přírodní světlo a výhledy do krajiny.
Kuchyň, jídelna a obývací pokoj jsou propojeny do jednoho otevřeného prostoru, který je orientován na ranní slunce. Večerní světlo proniká do místnosti přes atrium. Leštěné betonové podlahy sjednocují prostor a zároveň pomáhají odrážet světlo, což vytváří příjemnou atmosféru v celém domě. Samostatně stojící nerezový ostrůvek v kuchyni, popsaný jako „materiál, jenž žije s počasím“, se mění v závislosti na světelných podmínkách a vypadá šedě nebo zářící.
Dům je vybaven pokročilým hliníkovým okenním systémem Schüco AWS 70 BS.HI, certifikovaným podle Cradle to Cradle, což zajišťuje vysokou energetickou účinnost a maximální transparentnost. Tmavé rámy oken dokonale splývají s dřevěnou fasádou a dodávají domu moderní, ale přirozený vzhled. Tato kombinace moderní technologie a přírodních materiálů poskytuje vynikající vizuální a energetickou kvalitu.
Villa Jägersro poskytuje svým obyvatelům teplo a přístřeší, aniž by to ohrozilo jejich spojení s velkolepým okolím. „Splnili jsme si sen o bydlení v lese a výhled na les a jezero si můžeme užívat i z pohodlí domu. Okna pro nás rámují přírodu – je to naše osobní umělecká galerie,“ říká architektka Saga Karlsson.
Pro více informací o hliníkových systémech Schüco můžete navštívit jejich expozici v Centru hrubé výstavby v Centru bydlení a designu Kaštanová, kde si můžete prohlédnout ukázky jejich technologií a materiálů.
Společnost Schüco je jedním z největších světových hráčů na poli systémových řešení pro dveře, okna, posuvné konstrukce, fasády, protisluneční ochranu a bezpečnostní systémy. Produkty společnosti Schüco nalezneme v řádech milionů kusů po celém světě. Největší nároky jsou během výroby kladeny na bezpečnost, komfort, design a energetickou účinnost. Se společností Schüco spolupracuje také celá řada zpracovatelů, architektů, developerů a investorů. Kvalitní a poctivou prací se společnost Schüco prezentuje již téměř 70 let.