NOVINKY

Není beton jako beton.

Betonová stěrka Betonepox | Kaštanová

Beton. Tento původně ryze stavební materiál, jehož doménou vždy byly nosné konstrukce a exteriérové prvky, se v posledních letech díky architektům a designerům výrazně projevuje také v interiéru, kde dokáže nabídnout nepřeberné možnosti betonových výrobků, solitéru nebo doplňků. Je skvělou variantou pro ty, kterým je proti srsti imitace nebo laminát. Může být také jakousi útěchou pro oko v době výrazných vzorů, barev a struktur a hodí se tak do minimalistických interiéru s nádechem industrialismu.

Není beton jako beton. | Kaštanová

Co se týče historie tohoto stavebního prvku, dostáváme se až do období starověku. Již 1000 let před naším letopočtem vynalezli Féničané směs vápna a sopečného tufu, o dalších 700 let později vznikly dokonce první maltou omítnuté stavby. Výrazný rozmach betonu pak nastal v 18. a 19. století, kdy se z něj stal konkurenceschopný materiál. Postupně se beton přesunul z exteriéru do interiéru a v posledních letech se používá ve stále více odvětvích – můžeme tak narazit na betonové šperky, pracovní desky, umyvadla nebo lustry.

Není beton jako beton. | Kaštanová

Technologie a beton

“Architekturu čím dál více určuje vývoj technologií, konstrukční prvky a materiály povyšují na estetickou rovinu, a to platí i pro beton. Ten tak ve formě různých variant pohledového betonu proniká i do oblasti bydlení. Objevují se monolitické stropy, svislé konstrukce, díky tvárnosti betonu i široké spektrum prefabrikátů, solitérních prvků a dekorací – např. květináče nebo svítidla, doplňuje Michal Urban ze společnosti PRESBETON.

Technologicky zažívá beton obrovský boom. Možnosti jeho úprav jsou nepřeberné, je to materiál pevný, tvárný, s dlouhou životností, hygienický, hypoalergenní, ohnivzdorný a ekologický. Jde také o ryze přírodní materiál. “Na některá negativní specifika si přece jenom musíme dát pozor. Beton je tepelně a zvukově vodivý, proto je u konstrukcí potřeba myslet na vhodnou izolaci. Je nutné řešit objemové změny betonu při změnách teploty, a to především u větších ploch, kde je nutné realizovat dilatační spáry. U některých projektů může být na překážku také poměrně vysoká hmotnost,” dodává.

Není beton jako beton. | Kaštanová

Překotný vývoj technologie výroby betonu umožňuje jeho využití také pro takové interiérové prvky a doplňky, jakými jsou umyvadla či kuchyňské linky. Do popředí zájmu se přitom pohledový beton dostává nejen díky své přirozené vzniklé povrchové struktuře, kterou se tak specificky odlišuje od ostatních materiálů. Podstatným aspektem je skutečnost, že jeho využití v minimalistickém interiéru nijak neumenšuje primární funkční vlastnosti. “Části, které jsou nejvíce namáhané, například vodou, jsou zcela hladké a kvalitně impregnované, zatímco ostatní méně exponované plochy si naopak uchovají přirozený a typicky betonový industriální vzhled. Betonové prvky tak mohou prospět takřka všem částem interiéru. Může posloužit i subtilnímu nábytku, ojedinělým doplňkům typu unikátního vypínače či zásuvky, ale také se setkáváme například s odhaleným betonovým schodištěm jako výrazným designovým prvkem v interiéru, ” vysvětluje Ing. arch. Adam Boček.

Betonové stěrky

Kromě betonových výrobků lze beton využít také ve formě takzvané stěrky. Kromě toho, že nabízí originální řešení co se struktury a barevnosti týče, také nikdy nikdo nevytvoří dvě zcela totožné stěny. “Také získáte povrch, který může být funkční do doby, než vás přestane bavit. Není potřeba tedy pak již znovu malovat, stačí jej pouze jednou za čas otřít vlhkým čistým hadrem,” dodává Radovan Najman ze společnosti Němec. Zátěžové stěrky lze bez obav použít například i ve sprchovém koutě, takže není potřeba řešit spáry. Stěrka je plně voděodolná a lze použít také na podlahy. “Výhodou u stěrek imitujících pohledový beton je také jejich nadčasovost a univerzálnost pro použití s dalšími materiály. Beton se skvěle kombinuje se dřevem, kovem, čistě bílým interiérem či různými barevnými doplňky,” říká Michal Urban ze společnosti PRESBETON. Právě pro svůj minimalistický design se hodí do interiérů s nádechem industrialismu, skvělým řešením je také například při zvýraznění solitérní stěny s krbem.

Není beton jako beton. | Kaštanová

Druhy betonu

Existuje nepřeberné množství druhů betonu, které se mohou vzájemně prolínat v jednotlivých kategoriích. Beton můžeme dělit podle hmotnosti, pevnosti, podle způsobu výroby (monolit, montovaný), podle vyztužení, vzhledu (pohledový, grafický), beton může být i voděodolný nebo samozhutnitelný. Barevný beton zase vzniká probarvením cementového tmelu pomocí pigmentu, barevným kamenivem nebo jejich kombinací, vždy je ale odolný proti otěru, vnějším vlivům a UV záření.

Silka, neboli vápenopískové cihly, jsou vhodným řešením zejména z hlediska jejich velmi vysoké únosnosti. Stěny díky tomu mohou mít menší tloušťku, čímž nenápadně rozšíří podlahovou plochu. “Patří mezi těžší materiály, čímž poskytnou vysokou akumulaci tepla nebo chladu a současně mají výborné akustické vlastnosti. Nutností při volbě tohoto materiálu je dostatečná vrstva tepelné izolace,” doplňuje Ing. arch. Adam Boček.

“Zajímavostí je také pohledový beton. Je syrový, jednoduchý, výjimečný. Beton je možné přizpůsobit a odlišit například možností leptání finálního povrchu kyselinou. Proces vykouzlí nejrůznější kresby,” doplňuje. Nabízí se také pískování hotového povrchu s možnostmi různé síly a hloubky. Tím lze nejen sjednotit výsledný povrch, ale zároveň rychleji získat i přirozenou autentičnost patiny a designového zestárnutí.

Není beton jako beton. | Kaštanová

Beton nabízí nespočet možností využití jak v exteriéru, tak v interiéru. Budoucnost můžeme spatřovat také v novince, kterou je recyklovaný beton, který se vyrábí ze stavebních sutí, takže se stává udržitelným materiálem. Jedno je ale jisté – pro svoji dlouhou životnost a nespočet kladných vlastností beton je a bude stále oblíbenějším materiálem. 

Článek vznikl v rámci příprav magazínu OKO 2022 - přečtěte si jej celý ZDE.

Chci vědět více o použití betonu v interiéru


Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Odeslat zprávu


Značky v novince

Presbeton

Společnost Presbeton patří k předním českým výrobcům betonového zboží pro stavby i úpravy komunikací se silnou pozicí v zahraničí. Její výrobky se vyznačují vysokou životností, jsou ekologické i mrazuvzdorné. Nabízí venkovní dlažby, zdící prvky, schodišťové prvky i výrobky venkovní architektury v provedení městských mobiliářů.

Němec

Společnost Němec se zabývá realizací stylových povrchů, vertikálních zahrad a mechových obrazů. Vyvíjí vlastní nejmodernější technologie, díky kterým uspokojí i ty nejnáročnější představy o dokonalém designu interiérů. To vše vám přináší v České republice i v zahraničí již více než 20 let. Mezi jejich ikonické technologie patří stěrky Imitace betonu® a Betonepox®.

YTONG

Hledáte moderní stavební materiál, odborné poradenství a podporu u svého projektu? Kompletní stavební systém Ytong, vápenopískové tvárnice Silka a minerální zateplení Multipor vám nabízí ucelené řešení stavby, včetně detailů, jako jsou povrchové úpravy. Zatím jsou to pro vás těžko představitelné pojmy a rádi byste získali zkušeného průvodce? Na Kaštanové vás čeká nejen fragment domu, na kterém si představíte skladbu materiálu a budoucí fungování. Můžete si zde dohodnout schůzku s technickým poradcem, který vám doporučí, jak dosáhnout odpovídajících norem, seznámí vás s možnostmi výstavby s firmou či svépomocí a předá vám také užitečné kontakty.

Ing. arch. Adam Boček

Architektonická a projekční kancelář zajišťující komplexní projektovou činnost od architektonické studie, zpracování projektu pro stavební povolení spolu s inženýrskou činností po dopracování do prováděcího projektu s autorským dozorem nad realizací stavby. Ing. arch. Adam Boček tvoří současnou architekturu s ohledem na tradici a místo návrhu. Důraz na individuální přístup, kvalitu, nadčasovost a udržitelnost.

Novinky & akce

Představujeme Betonepox®: epoxidovou stěrku, která vnese barvy do vašeho domova

Betonové stěrky zažívají boom nejen v industriálních interiérech, ale všude tam, kde se od povrchů vyžaduje p...

Napínané stropy Valmax. Inspirujte se realizacemi, které vám vezmou dech

Přestal vás bavit váš nudně bílý, obyčejný strop? Možná je čas na ten napínaný! Moderní řešení, které v sobě ...

Kabaret na Kaštanové 2024

Kabaret na Kaštanové: Oslava devátých narozenin s nádechem elegance   Centrum bydlení a designu Kaštanová vás...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.