NOVINKY

Víte, na čem spíte? Aneb jak na výběr zdravotní matrace.

Víte, na čem spíte? Aneb jak na výběr zdravotní matrace.

Spánek je poměrně složitý proces. Během něj se konsoliduje paměť, uvolňuje se růstový hormon a vyrábějí se látky, které slouží k obnově tělesných buněk. Tím regeneruje celý organismus - to je vůbec hlavní účel spánku.

Zdravotní matrace Magniflex

Spánkem strávíme ibližně třetinu svého života, průměrná doba spánku se však zkracuje a obrovské množství populace trpí jeho nedostatkem. Důležitá je přitom nejenom délka, ale i kvalita spánku.
Proto je nutné dodržovat zásady spánkové hygieny - snažit se chodit spát i vstávat ve stejnou dobu, přizpůsobit spánku i prostředí, používat svou postel takřka výhradně ke spánku, nepomáhat si žádnými povzbuzujícími látkami, pečovat o svou psychiku a velmi dbát na to, na čem spíme. A u toho se na chvíli zastavme.

Zdravotní matrace Magniflex

Včera

Na úsvitu dějin spávali lidé na zemi, kterou si změkčovali kožešinami, suchým listím nebo senem. První postele vznikaly proto, aby lidé zabránili kontaktu podložky přímo s podlahou. Provizorní lůžka si naši předci plnili listím, senem a později slámou. Tak vznikly slamníky a z důvodu nejlepších tepelných vlastností přetrvaly takřka věky. Náplně takových matrací se každoročně měnily a v období zimy se potahovaly materiály vyrobenými z ovčí vlny. Používalo se ale i peří.

Zlom přichází v roce 1900, kdy Brit James Marshall přichází s nápadem - plnit matrace koňskými žíněmi. Tím se matrace staly dostatečně pružné a nabízely dosud nevídaný komfort, hlavně co se týká hygieny. Koňské žíně se používají ve výrobě matrací dodnes a mají nenahraditelné vlastnosti. Přírodní materiály v matracích se rozšířily na kokosové vlákno, přírodní kaučuk nebo vlákna agáve.

Dnes

Velký posun v historii matrace byly pružinové matrace. Výrobci těchto matrací se inspirovali technologií, která byla používána u koňských kočárů. Tyto matrace, narozdíl od dnešních pružinových matrací, však poněkud vrzaly. Moderní pružinové matrace jsou díky své konstrukci hodně vzdušné, a proto se při nich nemusí řešit problém s větráním. Dalším milníkem v evoluci matrací je objevení polyuretanu v roce 1937. Tehdy se začal i používat při jejich výrobě. Tak vznikly pěnové matrace, jejichž kvalita je ovlivněná hustotou a složením pěny, i jejich profilováním.

Zítra

estože už samozřejmě na takových matracích spíme, stále jsou matrace, využívající paměťovou pěnu, považovány za produkt budoucnosti. Paměťová pěna je produktem výzkumu americké vesmírné agentury NASA a matrace, kterou paměťovou pěnu využívají, se dokáží dokonale přizpůsobit tělu, jsou hodně poddajné a přizpůsobivé. Paměťová pěna je hodně elastická a dobře si udržuje tvar. Při změně tlaku a teploty se automaticky vrátí do původního stavu.

Zdravotní matrace Magniflex

Kvalitní matrace…

Je všeobecně známo, že kvalitního spánku lze dosáhnout spánkem na klidném místě s čerstvým vzduchem, jeho patřičnou délkou a vhodně zvolenou matrací a polštářem. „Matrace a polštář má dát tělu náležitou podporu, teplotní komfort a dobrý odvod vlhkosti,“ říká MUDr. Klára Kašparová, lékařka Rehabilitačního oddělení na Žlutém kopci v Brně. „Vhodně zvolená matrace zabrání koncentraci zvýšeného napětí na jedno místo, které vzbuzuje v člověku nepohodlí, případně i bolest,” doplňuje lékařka.

…půl zdraví

Důkazem, že lidé nepoužívají ke spánku kvalitní matraci, je celá řada chronických bolestí zad, ramen nebo kyčlí. „Většina našich klientů spí na břiše, což je nevhodná poloha, takže jim vysvětlujeme i základní věci: proč spát na boku a zádech, proč ne na břiše,” říká Radek Uhlíř, jednatel společnosti DEHO, v jejímž showroomu v Centru bydlení a designu Kaštanová mimo jiné nabízí i italské matrace Magniflex. O kvalitní zdravý spánek se podle Uhlíře zajímá čím dál větší procento lidí. „Mezi nejčastější dotazy patří, kolik paměťové pěny je vhodné, jaký je pro ně správný rozměr matrace, jaký potah zvolit pro alergiky nebo pro starší lidi, jakou matraci zvolit, když se hodně zpotí nebo jak často by se měla matrace z hygienických důvodů měnit”, dělí se o své zkušenosti Radek Uhlíř.

Zdravotní matrace Magniflex

Dobrá vs. špatná matrace

Podle MUDr. Kláry Kašparové je základním úkolem matrace vytvořit tělu perfektní podporu, která tělu umožní dokonalé uvolnění. “Jak vleže na zádech, tak na boku, musí dělat matrace páteři oporu. Vleže na zádech musí kvalitní matrace podpořit jednotlivá zakřivení a vleže na boku nechat páteř v rovině - ramena a kyčle jsou v leže na boku „širší“, měla by jim tedy povolit.,” říká MUDr. K. Kašparová a jedním dechem upozorňuje: „Špatnou matraci poznáte na první poležení podle toho, že se v této partii propadnete a máte pocit, že je vaše tělo zkroucené do tvaru písmene V.”  Radek Uhlíř ze společnosti DEHO fyzioterapeutku doplňuje: „Jsem rád, že v naší nabídce jsou matrace od společnosti Magniflex, tato firma dlouhá léta spolupracuje se specialisty v oboru anatomie i ortopedy, kteří pomáhají výrobci zkoumat, jak vytvořit správné podmínky pro regeneraci páteře a kloubů.” Podle Uhlíře má špatná matrace i přímý vliv na zdraví kůže, a proto zmiňovaný Magniflex spolupracuje i s dermatology.

Zdravotní matrace Magniflex

Devět z deseti ortopedů doporučuje

Nechceme být lacině reklamní, ale daleko od pravdy nebudeme, když řekneme, že právě v portfoliu italské společnosti Magniflex se nachází celá řada nejmodernějších typů matrací z patentovaných ortopedických pěn, které získaly certifikáty uznávané českými i evropskými ortopedickými společnostmi. „Všechny matrace Magniflex jsou maximálně hygienické, pohodlné, prodyšné a zajišťují páteři, kloubům a svalům ideální ortopedickou i anatomickou oporu během noci,” mluví o italských matracích se zaujetím Radek Uhlíř ze společnosti DEHO.

Po čem lidé touží

Vraťme se ještě naposled ke zkušenostem Radka Uhlíře ze společnosti DEHO. „Naši zákazníci dnes mají zájem o verzi matrací s duálním jádrem, která je zajímavá dvěma komforty tuhosti, což je win win pro oba partnery. Kromě toho stále více pociťujeme poptávku po matracích Magnistretch - unikátní patentované technologii firmy Magniflex.” Matrace z kolekce Magnistretch využívají tlaku lidského těla na matraci a při zatížení se dvě zóny matrace roztahují opačným směrem. Tím v průběhu spánku jemně natahují páteř a zádové svaly a podporují regeneraci jednotlivých meziobratlových plotének a zpomalují proces „sesedání“ páteře.

Relaxace svalů napomáhá autoreparačním pochodům našeho těla. Při správné relaxaci jsou lépe prokrveny nejen svaly, ale i ostatní struktury jak pohybového systému, tak i vnitřních orgánů.
Magnistretch představuje unikátní systém pomáhající ke kvalitnímu spánku s atributy již výše zmíněnými a tedy ke zpomalení stárnutí celého organismu. „Pro mnohé potenciální zákazníky bude nejspíš překvapením, že vybrané zdravotní matrace a polštáře od společnosti Magniflex dostanou se sníženou - patnáctiprocentní - sazbou DPH,” upozorňuje na zajímavé cenové zvýhodnění Radek Uhlíř. „Je to díky tomu, že výrobky Magniflex jsou certifikovány jako zdravotní produkty první kategorie - MEDICAL DEVICE CLASS 1. V České republice toto ocenění získalo jen několik matrací, proto vždy hledejte ty se zlatou pečetí,“ dodává.

Co říci závěrem?

Špatný stav páteře je podle lékařů z 60 % příčinou všech nemocí. Nejen z tohoto důvodu je tedy volbu nové matrace pořádně promyslet. Ke zdravému životnímu stylu patří i zdravý spánek. Mějte to, prosím, na paměti a přijďte se na showroom DEHO poradit, jak zdravě spát.

Novinky & akce

10 tipů jak na moderní kuchyni

Není příliš pochyb o tom, že kuchyně je jedním z nejdůležitějších míst, které tvoří základ domova. Její funkč...

Ekologicky a zdravě se stavebními materiály společnosti Xella.

Podle vedoucího technického oddělení společnosti Xella CZ/SK Ing. Martina Mihála poroste letos zájem o obnovi...

Prestižní ocenění pro Duscholux za metodu AIR 3

V loňském roce získala společnost Duscholux prestižní ocenění iF DESIGN AWARD 2021 za inovativní metodu upevn...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.