NOVINKY

Jak zjednodušit domov ve stylu minimalismu?

Jak vypadá minimalismus doma? | Kaštanová

Inspirujte se minimalismem.

Moderní a nadčasový minimalismus je už téměř šedesát let hojně využíván umělci, architekty i interiérovými designéry. Zatímco jedni velebí jeho prostotu, střídmost materiálů a čistotu linií spojenou se vzdušností, jiní interiéroví designéři hodnotí minimalismus skeptičtěji a v minimalistických interiérech se podle nich nedá bydlet. Proto si z obou přístupů vezmeme to lepší a podíváme se, co může minimalismus přinést vašemu interiéru.

Zahlcení věcmi je spojeno se zahlcením mysli

Jak často nemůžete něco najít? Mají důležité účty, nabíječky nebo nesezónní obuv svoje pevné místo? Stává se vám, že dobrou půlhodinu hledáte jarní sako, a pak zjistíte, že je v předsíni pod všemi zimními kabáty a bundami? Chaotičnost vaší domácnosti nemusí být dána jenom nedostatkem organizačních schopností či nedůmyslným skladováním, ale často je za domnělým nepořádkem spíše extrémní množství věcí, které musíte uskladnit, probírat při každém hledání a do vaší domácnosti nějak vměstnat.

Ne nadarmo je dnes tolik moderní tzv. capsule wardrobe, tedy šatník složený ze 33 kousků sezonního oblečení, které umně střídáte a kombinujete tak, abyste stále vypadali šik, ale neměli přitom klasické ranní dilema před přeplněnou skříní. Některé osobnosti jdou ještě dál a volí koncept tzv.  osobní uniformy, kterou si v menších modifikacích oblékají každý den. Jednoduše zjistí, co jim sluší, vyberou si své barevné spektrum, zaměří se na svůj životní styl a zvolí vhodný oděv, díky kterému budou utrácet více, ale nakupovat méně. Proslulou osobní uniformu si každý den oblékal Jobs, tradiční je i uniforma návrháře Lagerfelda, ovšem tento koncept zjednodušuje život i herečky a zpěvačky Beckhamové nebo političky Clintonové.

A podobným způsobem můžete zjednodušit šatník, kuchyni, koupelnu, obývací pokoj nebo rovnou celou domácnost. V minimalistické domácnosti máte nejen přehled o všech věcech, ale zároveň se vám prostory rychle uklízí a celý interiér působí velmi upraveně, a to i ve dnech, kdy jste nevzala do ruky prachovku. Úklid je navíc výrazně snazší a rychlejší, proto můžete trávit svůj cenný čas záležitostmi, které jsou opravdu důležité.

Jak zařídit šatnu | Kaštanová

Investujte do vysoké kvality

Základem minimalismu je umění dobře si vybrat základní kousky. Spíše než do kvantity tedy investujete do kvality. Budete obklopeni méně kousky, které jsou ovšem funkční, designové a přinášejí do prostoru přesně to, co potřebujete. Navíc je nebudete kvůli nedostatkům muset po několika letech měnit, ale vydrží vám pěkné dlouhá léta. Méně je více, jak říkával známý německý architekt Ludwig Mies van der Rohe, jehož dílem je mimojiné i ojedinělé funkcionalistické dílo Vila Tugendhat v Brně.

Jednotlivé prvky, které do interiéru zasadíte, by měly stát za to. Nemusíte se však bát toho, že budou prostory vašeho domu vypadat prázdně a neútulně. Minimalistické prostory totiž nepůsobí stroze nebo nekompromisně, naopak je možné je doplnit dřevěnými prvky (ať už podlahou nebo jednotlivými kusy nábytku) a zakomponovat do interiéru textilie, které celý pokoj krásně zateplí a dodají mu tu pravou atmosféru domova. Jednoduchý interiér se tak stane skvělým základem pro funkční a stylové rodinné bydlení.

Koupelna | Kaštanová

Minimalismus rozhodně není šedivý

Pokud si s minimalismem spojujete jenom šedivou dlažbu, betonovou stěrku nebo neutrální šedý nábytek, rozhodně se pletete. I minimalismus si užívá barev a s barvami můžete krásně experimentovat. Právě čistota minimalismu vám umožňuje upozornit na barevnější kousky nábytku nebo použít pestřejší vzory. Minimalistickým interiérům vyloženě sluší geometrické vzory, ale také výrazné barvy. Pro barevný kontrast můžete použít výrazný koberec v kombinaci s designovým křesílkem. Vyřádit se můžete i při výběru doplňků, obrazů, hodin nebo knihoven. Minimalismus ovšem přeje barvám nejen v detailech, ale také ve velkých plochách. Pokud chcete zazářit, můžete jednu stěnu vyvést ve výrazném nátěru, vylepšit designovou tapetou nebo použít velkoplošné obklady.

Ložnice

Vyvažujte proporce a hledejte harmonii

Pokud se vydáváte na cestu za zjednodušením a vylepšením interiéru, musíte začít vyvažovat proporce, hledat celkovou vyrovnanost a harmonii. S tím vám zajisté pomůže interiérový designér nebo váš architekt. Bez profesionála můžete zkusit načerpat inspiraci, definovat, co máte rádi, nebo upozornit na kousky, které byste chtěli použít, ovšem celkové řešení interiéru vytvářejte společně s odborníkem. Ušetříte si tak spoustu nepříjemných přešlapů a prošlapávání slepých cest a cestiček.

V Centru bydlení a designu na Kaštanové si můžete na jednom místě bez zbytečného přejíždění vybavit kompletní minimalistický interiér. Textilie si můžete vybrat v showroomu Optimal Interier Design, v Supellexu vám odborníci na podlahy poradí, jaký vybrat koberec či podlahovinu. Vše, ale skutečně vše pro minimalistickou koupelnu pořídíte v Keraservisu. Pokud si přece jen nejste výběrem úplně jistí, domluvte si předem schůzku s jedním z interiérových designérů nebo architektů a nechte si poradit. Těšíme se na vás.

Hledáte další inspiraci? Projděte si naše desatero při zařizování malého bytu

 

Značky v novince

Keraservis

Specialisté na kvalitní obklady a dlažby, koupelnové vybavení, sanitární techniku, luxfery, podlahoviny i stavební chemii. Na více než 600 m2 se můžete přesvědčit o tom, že lze realizovat představy o ideálním prostoru, ve kterém se bez rušivých elementů budete cítit svobodně, tvořit v něm a relaxovat. Kvalitní italské obklady, dlažby či mozaiky vám pomohou vybrat profesionální odborníci, kteří vás hledáním perfektní koupelny ochotně provedou.

Optimal Interier Design

Specialista na tapety, dekorační a potahové látky, koberce, kvalitní čalouněný sedací nábytek, závěsné systémy, garnýžové tyče a vnitřní stínění. Sehraný tým zajistí zaměření, návrh interiéru a realizaci celého projektu včetně šití, pokládky koberců, tapetování, malby a montáže systémů. Luxusní designové potahové a dekorační látky ocení nároční koncoví klienti i majitelé komerčních interiérů.

Supellex

Svět podlah nabízí široký sortiment podlahovin od renomovaných českých i zahraničních výrobců, konkrétně můžete vybírat z vinylových podlah, dřevěných podlah, PVC, laminátových podlah, korků, koberců a přírodních linoleí. Díky 13 letům zkušeností spolehlivě poradí s výběrem zákazníkům a doporučí nejvhodnější řešení i obchodním partnerům. Díky excelentnímu zákaznickému servisu i bohaté nabídce podlahových materiálů a krytin si vybere opravdu každý.

Filip Pavliňák

Filip Pavliňák se s nadšením věnuje designu interiérů rezidenčních i komerčních prostor. Jeho cílem je spojení prvků praktičnosti, funkčnosti a estetiky. Výstupem jsou vedle vizualizací také technické výkresy, které reflektují řemeslnou praxi. Dále navrhuje a dodává designové radiátory Carmen radiátory a vyrábí speciální obkladové prvky Amber exclusive z kamínků zalévaných do směsi pryskyřic.

Novinky & akce

Rekonstrukce showroomu Keraservis

Vážení zákazníci,   rádi bychom vás informovali o aktuálních provozních změnách na showroomu Keraservis, kter...

Jaké jsou barvy roku 2024? A jak se vybírají? Inspirujte se!

Rok co rok institut barev Pantone vyhlašuje barvu roku. Ta se stává jakýmsi průvodcem tónů pro designéry, arc...

PF 2024, Vánoční otevírací doba.

Milí přátelé, s koncem kalendářního roku často míváme potřebu ohlédnutí a rekapitulování. Taky to tak máte?  ...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.