NOVINKY

Pod povrch interiérových povrchů

Pod povrch interiérových povrchů

Zatímco ještě před pouhými pětadvaceti lety byly nejen obývací pokoje, ale i další interiérové prostory koncipovány v duchu myšlenky „Co nejvíce nábytku!”, takřka veškerá podlahová plocha byla zakryta kobercem a českým domácnostem vládly masivní dřevěné parkety, dnešní interiéry již akcentují podlahu jako výrazný interiérový prvek s důrazem na technické parametry a užitné vlastnosti - snadnou údržbu, trvanlivost, odolnost a bezpečnost.

Podlahy Supellex

Vinylové podlahy

“Trendy materiálem, který již pár let vládne trhu s podlahovinami, je jednoznačně vinyl,” má jasno produktový konzultant podlahového studia Supellex Tomáš Vondrášek. Vinyl má podle něj - stejně jako dlažba - dobrou tvrdost, je však výrazně pružnější, a proto má i nižší kročejový hluk. Přestože Tomáš Vondrášek vinylovou podlahu s dlažbou nechce srovnávat, protože se tyto druhy povrchů dokáží vzájemně doplňovat, odborník ze společnosti Supellex podotýká: “Vinylové dílce, neboli Luxury Vinyl Tiles dokáží dlažbu velmi věrohodně imitovat. Oproti dlažbě je ale vinyl příjemnější a teplejší.”

Lepené vinylové podlahy jsou vhodné také do místností, kde vládne vlhko. Mají totiž nepropustné spáry a vydrží tak i klasické koupelnové “cákání”. “Vinyl je poměrně snadno udržovatelná podlahovina, která nádherně imituje dekory dřeva, kamene či dlažby, ovšem s rozdílem pocitově výrazně teplejšího povrchu,” říká Tomáš Vondrášek.

Vinylová podlaha je vhodná také k podlahovému vytápění, protože disponuje nízkými hodnotami tepelného odporu a teplo tak pronikne snáze podlahou. Vinylové krytiny jsou na dotek teplejší, a to i když je topení v podlaze momentálně vypnuté. “Výrazně však záleží na způsobu pokládky a na vhodně zvolené podložce,” upozorňuje Tomáš Vondrášek.

Zatímco privátní bydlení akcentuje především pohodlí, prostory komerční (kanceláře, shopping centra apod.), musí být především funkční. Faktorem X je přitom odolnost proti zátěži. Díky své schopnosti odolávat vysoké zátěži, je první volbou v komerčních a frekventovaných prostorách dlažba. Její tvrdost je v těchto případech argumentem číslo jedna. Nicméně, alternativ je více.  Začněme vinylem. “Doporučuji vinyl s vyšší třídou zátěže. Má velkou odolnost a v případě plovoucí pokládky lze poškozené dílce snadno vyměnit. Je i velmi nenáročný na údržbu, takže lidé jsou pořád v čistém prostředí,” popisuje výhody vinylu v komerčních interiérech Tomáš Vondrášek.

Trend

Soudě podle aktuální produkce, do propadliště dějin odešly hladké povrchy. Výrobci přešli na dekory s “V” drážkami, které elegantně evokují vzhled prken. Takzvaný gravír napodobuje techniku kartáčování dřeva a kromě polomatné klasiky se nabízejí matné nebo vysoce lesklé dekory. Posledním trendem je tzv. synchronní struktura, která narozdíl od náhodného zplastičtění povrchu obvykle neodpovídajícího rozmístění suků a prasklin v dekoru, dokonale kopíruje kresbu dřeva. “Zároveň se objevuje více kamenných a betonových imitací. Tento vývoj souvisí s interiérovými trendy i s možností volit alternativu k chladnější dlažbě,” vysvětluje Tomáš Vondrášek.

Dlažba do koupelny

Keramická dlažba

Keramická dlažba se primárně vyznačuje svou odolností, tvrdostí, tepelnou vodivostí a širokou nabídkou vzorů a designu. “Dnes si lze vybírat mezi dekory dřeva, které jsou hřejivé a útulné, nebo dekory textilu, hodící se převážně jako dlažba do obývacích pokojů a také lze vybírat imitace betonu, kamenů, stěrek a jiných industriálních materiálů. Nabídka je skutečně různorodá a najít si to své může opravdu každý,“ komentuje možnosti dlažby Tomáš Kubeš ze společnosti Keraservis.

Je neoddiskutovatelným faktem, že výrazným benefitem keramické dlažby je kromě její tvrdosti i její nenasákavost. Z tohoto důvodu je jako dlažba do koupelny nebo k bazénu nejpraktičtějším řešením. Výhody slinuté dlažby jsou dány samotnou technologií výroby. Hodnoty nenasákavosti u tohoto typu dlažby dosahují méně jak 0,3%. Zákazníci tak v dlažbě získají vysoce odolnou a trvanlivou podlahu. “Další nesporně důležitou hodnotou, kterou je potřeba u dlažby sledovat, je její protiskluzovost,” upozorňuje Tomáš Kubeš ještě na jeden nezanedbatelný aspekt dlažby. “Při výběru je potřeba se zaměřit na označení, které je specifikovánotermíny R9 až R13, s tím, že nejvyšší hodnota dosahuje nejvyššího stupně protiskluzovosti a lze ji tak bez obav použít do koupelen, saun a dalších prostor.”

Také při podlahovém vytápění se dlažba ukazuje jako ekonomicky velmi výhodná. “Ze své podstaty je dlažba skvělým vodičem tepla, a proto i rychleji vede teplo, které je schopná si udržet podstatně déle,” reaguje Tomáš Kubeš ze společnosti Keraservis.

Trend:

“Největším hitem posledních let je velkoformátová dlažba,” říká bez rozmýšlení Tomáš Kubeš. Ta si prý našla své zájemce nejen díky jednotnému a nerušenému vzhledu, ale také díky svým dalším pozitivním vlastnostem. “Je hygienická, protože díky menšímu množství spár je redukován prostor pro usazení nečistot a bakterií. Je praktická a také umí opticky zvětšit místnost. Nespornou výhodou je možnost využití velkoformátové dlažby jako obkladu – tím se docílí jednotného vzhledu interiéru. Toto řešení se stalo oblíbeným designovým trendem komerčních prostor,” vypočítává plusy velkoformátové dlažby Kubeš.

Obecně by se dalo říct, že žijeme v období, kdy se stále rozšiřuje nabídka dekorů a designových sérií. Proto dnes na trhu existuje téměř nekonečná nabídka různých tvarů - čtvercové, obdelníkové, hexagonové, které umí pokládkou vykouzlit jedinečné designové tvary. A také je k výběru nespočet dekorů - beton, mramor, dřevo, textilie i naprosto věrné imitace přírodních materiálů.

Přírodní kámen

Přírodní kámen

Samostatnou kapitolu tvoří dlažby z přírodního kamene. Ta se dnes nejčastěji prosazuje zejména u bazénů. “Nicméně, je potřeba pracovat s informací, zda se jedná o chlorovanou nebo slanou vodu. Uživatel musí věnovat zvýšenou pozornost i kompletní stavbě chemie. Některé kameny - granity a kvarcity - pak lze použít i jako obklad do bazénu kupříkladu ve formě mozaiky,” naznačuje možnosti Vladimír Dobr ze společnosti DEKSTONE.

Dlažby z různých druhů kamene - granitu, vápence, krystalického vápence (mramoru), břidlice nebo kvarcitu - jsou relevantní podle Vladimíra Dobra i k podlahovému vytápění.

“U dlažeb v office centrech a nemocnicích se převážně využívá odolnosti žul. Kupříkladu u vstupních hal, polyfunkčních domů nebo hotelů jsou preferovány vápence včetně mramorů,” říká Vladimír Dobr.

Trend:

Ani v případě povrchů z přírodního kamene si dnes na první místě nemůžeme představit leštěný kámen. Naopak, hojně se používají matné povrchy jako jsou například mat, satina a patina. “Z pohledů trendů jsou oblíbené zejména vápencové horniny, konkrétně traverty a v poslední době se i více vrací používání mramorů,” predikuje budoucí trendy Vladimír Dobr.

Imitace přírodního kamene, tedy umělý kámen, kde najdeme oproti přírodnímu kameni oblíbený čistý design, ale dnes i velmi povedené imitace mramorů, je podle zástupce DEKSTONE také na vzestupu. Zde hovoříme zejména o výrobě pracovních kuchyňských desek.

Stěrky Němec

Epoxidové stěrky

Zajímavou možností jsou epoxidové stěrky, které se velmi často prosazují ve sprchových koutech - jak na podlahách, tak stěnách. Se stěrkami je bohužel často spojena neodborná aplikace a vhodnost použití. “I dnes se ještě setkáváme s klienty, kteří mají dva roky starou koupelnu ve stěrce, ale jelikož jim byl amatérsky aplikován nevhodný materiál, zpravidla vápencocementová stěrka ošetřená lakem, po letech v zátěži sprchového koutu se stěrka loupe a flekatí,” vyvrací Radovan Najman ze společnosti Němec mýtus o nekvalitě stěrek.

Vhodné k aplikaci na exponovaná místa jsou také epoxidové stěrky Betonepox, které jsou jedinečné svou odolností, pevností a barevnou neměnností - tedy pokud nemluvíme o bílém epoxidu. “Tento typ stěrky často používáme do vstupů administrativních budov, jelikož zvládají podstatně větší zátěž než dříve aplikované cementové podlahy,” nabízí zajímavé řešení Radovan Najman.

Trend:

“Poslední dobou pociťuji největší poptávku po možnosti individualizace,” komentuje aktuální trendy Najman a pokračuje: "Stále častěji do stěrky aplikujeme různé obrazce. Jedná se především o vrstvení stěrky dle jednorázové šablony, například vystupující firemní loga, a o domalované obrazce, připomínající například zašlou dlažbu." Podle Najmana se hodně upouští od lesklých materiálů, vládne především kombinace betonu a dřeva. Interiéry se zjemňují a dopřává se vyniknutí doplňkům, které není po čase problém měnit a tím si interiér znovu oživit.

Článek vznikl v rámci magazínu OKO 2019, listovat v něm si můžete ZDE nebo se můžete stavit do našeho Centra pro svoji vlastní kopii.

Značky v novince

Keraservis

Specialisté na kvalitní obklady a dlažby, koupelnové vybavení, sanitární techniku, luxfery, podlahoviny i stavební chemii. Na více než 600 m2 se můžete přesvědčit o tom, že lze realizovat představy o ideálním prostoru, ve kterém se bez rušivých elementů budete cítit svobodně, tvořit v něm a relaxovat. Kvalitní italské obklady, dlažby či mozaiky vám pomohou vybrat profesionální odborníci, kteří vás hledáním perfektní koupelny ochotně provedou.

Němec

Společnost Němec se zabývá realizací luxusních povrchů v České republice i v zahraničí. Nabízí vlastní vyvinuté nejmodernější technologie jako jsou Imitace betonu, Betonepox, Betonepox Fine a Betonepox Soft. Díky dvacetileté každodenní práci si společnost vyvinula vlastní know how, které neustále zdokonaluje. Umí vám dokonce přinést kus přírody až do domu pomocí unikátních vertikálních zahrad.

DEKSTONE

Atypické i tradiční dlažby a obklady do interiéru i exteriéru, kuchyňské a koupelnové desky, schody, parapety, obklady krbů, okrasné štěrky a valounky, luxusní podsvícené stěny... To je jen krátký výčet toho, co z velmi široké atypické a zakázkové výroby z přírodního kamene DEKSTONE nabízí.

Novinky & akce

Designový den na Kaštanové

Den plný odborných informací a produktových novinek ze světa architektury, zakončený odbornou přednáškou jedn...

Ozdobte svůj domov pomocí moderních doplňků

Doplňky do domácnosti a moderní dekorace mohou být skvělým způsobem, jak přidat do vašeho domova osobní styl ...

Tipy, jak vybrat podlahu pro váš domov

Stavíte nebo plánujete renovaci svého domu nebo bytu? Výběr podlahy může být jednou z nejdůležitějších rozhod...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.