NOVINKY

5 tipů pro vaši ekologickou domácnost

5 tipů pro vaši ekologickou domácnost

Ekologická domácnost je tématem, které je nejenže čím dál častěji skloňováno, ale také by se mu mělo více a více věnovat. Jen se zamyslete nebo rozhlédněte kolem sebe - věříte, že je vaše domácnost zařízena tak, aby zbytečně nezatěžovala přírodu? Zrovna teď, když jsme tolik doma, máme právě jedinečnou možnost se podívat na pár tipů a rad, které vám pomůžou na cestě k EKO domovu.

ekologická domácnost

Tip 1. - ECOfriendly už od hrubé stavby

Podívat se na to můžeme už od samotného začátku - hrubé stavby. Tady máte samozřejmě na výběr z několika možností materiálů, které budou využity pro stavbu domu. Nejvíce se určitě setkáte s možnostmi porobetonových tvárnic, pálených cihel nebo tolik oblíbených dřevostaveb. Důležitý je ovšem také projekt vašeho domu - především díky němu můžete stavbu definovat v pasivním módu a nastavit tak všechny aspekty co nejvíce udržitelné a vydat se ekologickou cestou.

Velmi zajímavým projektem jsou i zelené střechy domů. Nemusíte se držet jen standardních střešních krytin, ale lze najít praktickou a také velmi líbivou variantu střechy, která je tvořena ze zeleně.

Tip 2. - Zaměřte se na energie

Udržitelnost a cesta, která vede ke snížení plýtvání energií je jedním z nejdůležitějších aspektů EKO domova. Na co se můžete zaměřit?

  • vytápění - místo klasických radiátorů můžete zvolit podlahové topení - díky efektivnímu vedení potrubí topit tak, aby bylo nastaveno příjemné klima, prospívalo to vašemu domu a zároveň jste ušetřili. 
    S tím vám například poradí firma Uponor.
  • osvětlení - jedním z největších žroutů energie bývá právě světlo. Přitom je náprava skoro nejjednodušší řešení - stačí se zorientovat v nabídce LED osvětlení a najít řešení, které bude vašim potřebám pasovat.
    Poradit se můžete s odborníky na showroomu Hormen.
  • solární panely - když je řeč o energiích, tak co si ji sami vyrábět? Teda, sami ji nevyrobíte, ale díky slunci a solárním panelům si můžete udělat zásobu a šetřit tak za placení distribučním sítím.
  • retenční nádrže - a když už budete mít sluneční energii, dá se rovnou využít i dalších darů přírody. Dešťovou vodu můžete jednoduše hromadit v nádržích a následně ji využívat k zalévání zahrady nebo třeba ke splachování toalet.

Tip 3. - Nejste na to sami. Pomůže vám i chytrá domácnost

Každý den hlídat spotřebu a řešit, kde uniká nejvíce energií? I když je to jednou z nejefektivnějších metod nastavení udržitelné domácnosti, tak je to také jedna z těch nejpracnějších... Nechte si pomoci! Chytrá domácnost vám sama nabídne řešení a především pohlídá to, aby váš domov fungoval ecofriendly.

Navíc se s její pomocí nemusíte bát, že by se někde zapomnělo zhasnout nebo něco vypnout. Systém smart home totiž můžete nastavit tak, aby dokonale kopíroval váš životní styl a doslova se stal vaším partnerem, který respektuje každý váš krok. Více o chytré domácnosti si můžete přečíst v našem článku nebo si přímo domluvit schůzku s odborníky z firmy Smarteon.

ekologická domácnost

Tip 4. - Zaměřte se na vybavení domácnosti z přírodních materiálů

Pokud toužíte po ekologické domácnosti, tak to můžete vzít rovnou od podlahy. Na výběr máte hned několik přírodních podlah - třeba podlahu dřevěnou, z korku nebo linoleum. Pokud vás toto téma zajímá více, tak vám doporučujeme náš článek, který se těmito podlahami zaobírá detailněji.

Dále se můžete zaměřit na dekorace a doplňky z přírodních materiálů - dřevěné stojany stolních lamp, proutěné organizační koše nebo kožené prostírání. Rádi bychom vám ale doporučili, abyste se při výběru zaměřili konkrétně na udržitelný design - podstatu, vize firmy a její hodnoty, která produkty vyrábí. 

ekologická domácnost

Tip 5. - Myslete na přírodu a mějte z toho dobrý pocit

Pomoc přírodě je něco, co by se mělo dít na denní bázi. Nejen v rámci etického kodexu, ale také kvůli tomu, že z toho zkrátka budete mít dobrý pocit! Endorfiny se rozproudí v krvi a hned budete mít lepší den... Co proto můžete udělat? Stačí si osvojit pár maličkostí a hned to bude. Například třídění odpadů - papír, plast, sklo a jiné. Kontejnery máte po ruce a i doma si kuchyni nebo technickou místnost můžete snadno uzpůsobit pomocí organizačních systémů. 

Dále se můžete zamyslet nad zero-waste metodou - tedy snažit se vytvářet co nejméně odpadů. Například při nakupování.
Posledním detailem může být používání ekologických čisticích prostředků. To vše jsou malé deatily, které v celku pomohou udělat velkou změnu.


Inspirovali jsme vás pro řešení vaší ekologické domácnosti? Pojďte do toho s námi a zkuste alespoň jednu věc změnit a pomoci tak naší přírodě.

Značky v novince

Supellex

Svět podlah nabízí široký sortiment podlahovin od renomovaných českých i zahraničních výrobců, konkrétně můžete vybírat z vinylových podlah, dřevěných podlah, PVC, laminátových podlah, korků, koberců a přírodních linoleí. Díky 13 letům zkušeností spolehlivě poradí s výběrem zákazníkům a doporučí nejvhodnější řešení i obchodním partnerům. Díky excelentnímu zákaznickému servisu i bohaté nabídce podlahových materiálů a krytin si vybere opravdu každý.

Heluz

Od základu po komín. Heluz nabízí kvalitní cihly s různými parametry, stropy, překlady i komíny pro tuhá, kapalná či plynná paliva. Nabízí vysoký komfort při stavbě nízkoenergetických i pasivních domů. Díky širokému výběru cihel například z řady FAMILY si vybere i ten nejnáročnější zákazník. Cihlářská hlína je krásný přírodní materiál s jedinečnými vlastnostmi. Dobře vypálená, je tvrdá jako kámen, zároveň však prodyšná, s přesnými detaily. Přijďte si ji prohlédnout.

YTONG

Hledáte moderní stavební materiál, odborné poradenství a podporu u svého projektu? Kompletní stavební systém Ytong, vápenopískové tvárnice Silka a minerální zateplení Multipor vám nabízí ucelené řešení stavby, včetně detailů, jako jsou povrchové úpravy. Zatím jsou to pro vás těžko představitelné pojmy a rádi byste získali zkušeného průvodce? Na Kaštanové vás čeká nejen fragment domu, na kterém si představíte skladbu materiálu a budoucí fungování. Můžete si zde dohodnout schůzku s technickým poradcem, který vám doporučí, jak dosáhnout odpovídajících norem, seznámí vás s možnostmi výstavby s firmou či svépomocí a předá vám také užitečné kontakty.

Smarteon

Posláním Smarteonu je tvořit ty nejlepší chytré domy na světě. Domy, do kterých je radost se vracet, neboť vám díky automatizaci rutinních úkonů, jako je např. regulace topení, stínění a větrání ušetří mnoho času i starostí. To je navíc jen zlomek z možností, které jejich řešení nabízí, ostatně, přesvědčte se sami - stačí si domluvit jedinečnou interaktivní prohlídku expozice ve Smart Home Atelieru v budově E, v kancelářích v 1. patře. Prohlídku můžete spojit s konzultací vašeho projektu a hned budete vědět, co doma zkrátka nutně potřebujete.

Wood System

Profesionální a energeticky úsporné dřevostavby staví Wood System více než 19 let. Každý dům je originální výzvou, ale přesto mají něco společného: certifikované materiály a energetickou úspornost. Firma realizuje nízkoenergetické či pasivní provedení domu s velmi rychlým průběhem stavby. Snaží se pozorně naslouchat potřebám svých klientů, aby dosáhli maximální spokojenosti zákazníků. I proto svým zákazníkům nabízí možnost domů se srdcem. Jedná se o unikátní starobylou tradici, kdy jsou do základů domu položeny speciální polodrahokamy - díky nim je domov naplněn životní energií.

Uponor

Uponor je přední světový dodavatel instalačních rozvodů a systémů regulace vnitřního prostředí na evropských a severoamerických trzích s obytnými budovami i nebytovými prostory. V severní Evropě je Uponor také význačným dodavatelem infrastruktury potrubních systémů. Uponor nabízí svým klientům řešení, jejichž správa a provoz jsou dlouhodobě udržitelné, bezpečné a spolehlivé. Například sdružené podlahové vytápění i ochlazování prostor, rozpouštění sněhu a ledu odpadním teplem, využití geotermální energie a tepelných čerpadel.

Hormen

Český výrobce svítidel a osvětlovacích systémů prošel od svého založení v roce 2004 dynamickým vývojem a stal se předním dodavatelem energeticky šetrných osvětlovacích řešení a aplikací pro obchodní a kancelářská centra, hotely, školy, bytové projekty a rodinné domy, veřejné budovy i venkovní prostory. Osvětlovací systémy firmy HORMEN splňují požadavky certifikací pro energeticky šetrné budovy, o čemž svědčí získané certifikáty LEED a BREEAM. Díky nabídce svítidel ve 26 RAL barvách si můžete objednat designová svítidla v odstínu, který nejlépe zapadá do vašeho interiéru.

Novinky & akce

Představujeme Betonepox®: epoxidovou stěrku, která vnese barvy do vašeho domova

Betonové stěrky zažívají boom nejen v industriálních interiérech, ale všude tam, kde se od povrchů vyžaduje p...

Napínané stropy Valmax. Inspirujte se realizacemi, které vám vezmou dech

Přestal vás bavit váš nudně bílý, obyčejný strop? Možná je čas na ten napínaný! Moderní řešení, které v sobě ...

Kabaret na Kaštanové 2024

Kabaret na Kaštanové: Oslava devátých narozenin s nádechem elegance   Centrum bydlení a designu Kaštanová vás...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.