NOVINKY

Malé gastronomické o(kén)ko do velkého světa grilování.

Malé gastronomické o(kén)ko do velkého světa grilování.

Kamado

Otevřete mapu světa a zapíchněte svůj ukazováček tam, kde je zakreslena čtveřice ostrovů: Hokkaidó, Honšú, Šikoku a Kjúšú. Váš prst se nachází v Zemi vycházejícího slunce, v Japonsku. Proč právě tam? Právě tahle východoasijská země dala světu - kromě kimona, karaoke, suši a origami - také kamado, tedy hliněnou pec na dřevo, v níž si Japonci připravovali jídla již před 3000 lety. 

1974

Mnohem později, v průběhu ne zrovna rekreačního pobytu amerických vojáků v Japonsku, se fenomén “kamado” přeplavil přes Pacifik do USA. O pár desítek let, v roce 1974 otvírá své brány v Atlantě ve státě Georgia společnost Big Green Egg, která spojila starou japonskou tradici kamado s revoluční keramickou technologií NASA

Ladies and Gentlemen, dovolujeme si vám představit moderní venkovní pec, gril grilů: Big Green Egg.

Grilování na Big Green Egg

Grilování 2020

Ačkoliv v ČR získává na oblibě grilování na veřejných místech - v parcích nebo v přírodě - Češi dávají stále přednost domácímu grilování, nejlépe venku na zahradě. V současnosti většina dává přednost klasickým grilům na uhlí, stále populárnější - zejména u mladší generace - jsou ale elektrické stolní grily. Ať tak či tak, mezi odborníky stále vedou grily na dřevěné uhlí. Ostatně, grilujeme především proto, abychom dosáhli autentické chuti z grilování. Tu splňuje i zmiňované kamado, které díky svému typicky oválnému tvaru bude ostře kontrastovat s vaším domem, tvořeným povětšině přísnými pravými úhly. Kamado sluší každému grillmasterovi - nejen na fotografiích ze zahradní párty.

Kompletní venkovní kuchyně

Dříve než si naložíte maso a oblečete kuchařskou zástěru, pojďme si kamado představit blíže. Kamado je venkovním typem grilu, na kterém můžete kromě samotného grilování vyzkoušet všechny kulinářské možnosti - dušení, restování, pečení i uzení. Můžete péct pizzu, chleba nebo koláče, můžete pomalu v-a-ř-i-t. Tedy možná bychom se měli opravit a nemluvit v případě kamado pouze o grilu, ale o kompletní venkovní kuchyni, zabalené do jednoho produktu. 

Grily Big Green Egg

Velké zelené vajíčko

Ne, nemluvíme o dinosauřím vejci, ale o Big Green Egg. Což je de facto i de iure jakýmsi futuristickým ztvárněním japonského kamado. Velká zelená vajíčka zastávají výsostnou pozici na mnoha zahradách po světě již od roku 1974, kdy značka Big Green Egg vznikla. Signifikantní oválný tvar umožňuje udržovat nastavenou teplotu díky optimální cirkulaci teplého vzduchu uvnitř grilu - maso je tak ve finále rovnoměrně připravené s chutí nepřekonatelnou. Ingredience zůstanou velmi křehké, ale zároveň šťavnaté, nevysuší se jako na klasickém grilu. V nitru “vajíčka” se nachází kvalitní keramika s dvouvrstvou glazurou, která je založena na technologii NASA. Vlastnosti keramiky snižují spotřebu dřevěného uhlí a pomáhají k dokonalé regulaci teploty a snadné obsluze.

Jako vejce vejci

Big Green Egg nabízí - v jednotném designu - sedm různých velikostí grilů. Ten největší model 2XL  nabízí celkem 4336 cm2 vařící plochy a váží 170 kilogramů. Nebude asi součástí vašich výletů do přírody, ale za to dokáže obhospodařit i velkolepé zahradní slavnosti. O stupínek menší je i velmi oblíbený model XLarge s vařící plochou o velikosti 2919 cm2. Absolutními vítězi v popularitě jsou však modely Large a Medium, se kterými můžete pohybovat, a zároveň si užívat dostatek prostorou ke grilování.

Gril Big Green Egg na cestu

Na cestu

Kompletní kuchyni zabalenou na cestu dokonale vystihují tři modely grilů Big Green Egg - MiniMax, Small a Mini. Ty by neměly chybět na žádné dovolené, víkendovém kempování nebo třeba na balkoně. Pro vaši lepší představu: Model MiniMax je vysoký pouhých 50 cm, váží 35 kg a nabízí plochu pro vaření o velikosti 855 cm2. Pro pár nebo jednu rodinu naprosto dostačující varianta.

Grilujte s BGE

Jdeme do finále

Rok 2020 možná nezačal úplně nejlépe, ale s Big Green Egg může dojít k bodu obratu. Ještě než začnete vymýšlet vtipný název pro vaši zahradní párty, uložte svůj současný gril do garáže a přijeďte co Centra bydlení a designu Kaštanová, konkrétně na showroom DEHO. Zde nenajdete pouze sedmero modelů Big Green Egg, ale také veškeré příslušenství - stojany a držáky pro každou velikost grilu, rošty, nádobí, teploměry, příslušenství pro přípravu burgerů, pomůcky pro podpal i modulární stoly, které si můžete uzpůsobit přesně podle svého gusta.

Doživotní záruka

“To jako do konce života?” zeptal by se jistý král z oblíbené pohádky. A my odpovídáme: Ano, na produkty Green Egg získáváte doživotní záruku. Nevěříte? Přijeďte a můžete se těšit i na praktickou ukázku.

 

Tento článek vznikl v rámci příprav magazínu OKO 2020.
Dané číslo i předchozí vydání si můžete prohlédnout online ZDE.

Značky v novince

Novinky & akce

Jak zařídit obývací pokoj

Obývací pokoj tvoří skutečné centrum domova. Je to prostor, ve kterém tráví svůj volný čas všichni členové do...

Dětská vánoční přání plníme i v roce 2022

Rok se s rokem sešel a Vánoce opět klepou na dveře. Stejně jako v loňských letech bychom v Centru bydlení a d...

Údržba zahrady v zimě, na co nezapomenout

Dny jsou stále kratší a kratší, což je neklamným znamením, že se blíží zima. Na nadcházející chladné až mrazi...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.